Pentru prima dată o femeie va fi șefa spionilor britanici. Cine este Blaise Metreweli, numită la conducerea MI6

Blaise Metreweli, MI6
Foto: MI6 / X

Marea Britanie a numit-o duminică pe Blaise Metreweli, ofiţer de carieră în serviciile secrete, la conducerea serviciului de informaţii externe cunoscut sub numele de MI6, relatează Reuters, potrivit News.ro.

Metreweli, în vârstă de 47 de ani, care este în prezent şefa departamentului de tehnologie al MI6, s-a alăturat Serviciului Secret de Informaţii în 1999 şi şi-a petrecut cea mai mare parte a carierei în funcţii operaţionale în Orientul Mijlociu şi Europa, a precizat guvernul britanic într-un comunicat.

Richard Moore, actualul şef al MI6, se va retrage din funcţie în toamnă, după un mandat de cinci ani.

„Sunt mândru şi onorat să fiu aleasă să conduc acest serviciu”, a declarat Metreweli, care preia una dintre cele mai puternice funcţii din serviciile secrete occidentale şi va fi cunoscută sub numele de cod „C”.

MI6, fondată în 1909, se alătură celorlalte agenţii principale de spionaj britanice, serviciul de spionaj intern MI5 şi agenţia de comunicaţii şi informaţii GCHQ, care au numit o femeie în fruntea lor.

Citește și
Poliție Paris
Atac cu cuțitul în metroul din Paris: trei femei rănite, suspectul a fost reținut

Prim-ministrul Keir Starmer, care se află în prezent în Canada pentru summitul G7, a declarat că numirea lui Metreweli vine într-un moment în care Marea Britanie se confruntă cu „ameninţări de o amploare fără precedent”.

„Ştiu că Blaise va continua să ofere leadershipul excelent necesar pentru a apăra ţara noastră”, a spus el.

Cele mai mari provocări pentru noua șefă

Cele mai mari provocări ale lui Metreweli vor fi probabil relaţiile cu Rusia, China şi Iranul.

Agenţiile de spionaj britanice au acuzat Rusia că desfăşoară o campanie de sabotaj în întreaga Europă pentru a descuraja alte ţări să sprijine Ucraina în lupta sa împotriva invaziei ruseşti.

Moore a declarat în 2021 că pentru agenţia sa de spionaj, China este prioritatea numărul unu, în timp ce MI5 a afirmat anul trecut că Iranul se află în spatele a 20 de comploturi de asasinare, răpire sau atacuri împotriva disidenţilor sau opozanţilor politici din Marea Britanie, începând din 2022.

MI6, descris de romancieri ca angajatorul unora dintre cei mai memorabili spioni fictivi, de la George Smiley al lui John le Carré la James Bond al lui Ian Fleming, operează în străinătate şi are sarcina de a apăra Marea Britanie şi interesele sale.

Metreweli a deţinut anterior o funcţie de director în cadrul MI5 şi a studiat antropologia la Universitatea din Cambridge.

MI5 a avut două femei la conducere, începând cu Stella Rimington în 1992. Eliza Manningham-Buller a condus MI5 între 2002 şi 2007.

În 2023, Marea Britanie a numit prima femeie director al GCHQ.

Numirea lui Metreweli vine la trei decenii după ce actriţa Judi Dench a interpretat pentru prima dată rolul unei femei şefă a MI6 în filmul James Bond „GoldenEye”.

Articol recomandat de sport.ro
Ce face marea campioană Monica Roșu, la 20 de ani după ce s-a retras din gimnastică. "E o altă carieră"
Ce face marea campioană Monica Roșu, la 20 de ani după ce s-a retras din gimnastică. "E o altă carieră"
Citește și...
Atac cu cuțitul în metroul din Paris: trei femei rănite, suspectul a fost reținut
Atac cu cuțitul în metroul din Paris: trei femei rănite, suspectul a fost reținut

Trei femei au fost rănite vineri după-amiază cu cuţitul în metroul parizian de un bărbat care a reuşit să fugă, dar ulterior a fost reţinut nu departe de capitală, a anunţat justiţia franceză, relatează AFP.

Thailanda a atacat Cambodgia cu avioane de luptă F-16, care au lansat aproximativ 40 de bombe asupra unui sat
Thailanda a atacat Cambodgia cu avioane de luptă F-16, care au lansat aproximativ 40 de bombe asupra unui sat

Thailanda și Cambodgia au fost implicate vineri într-un conflict armat de-a lungul frontierei lor, chiar în timp ce cele două țări purtau discuții pentru a încerca să pună capăt conflictelor armate care au izbucnit la începutul lunii decembrie.

Google permite, în premieră, schimbarea adresei Gmail fără pierderea datelor
Google permite, în premieră, schimbarea adresei Gmail fără pierderea datelor

Google a anunțat un adevărat „cadou de Crăciun” pentru utilizatorii Gmail care încă folosesc adrese de e-mail stânjenitoare din perioada liceului, scrie CNBC.

 

Recomandări
ANM a prelungit avertizările de vreme rea: vânt puternic, ninsori și viscol. HARTĂ
ANM a prelungit avertizările de vreme rea: vânt puternic, ninsori și viscol. HARTĂ

Administrația Națională de Meteorologie a emis o informare meteorologică și mai multe atenționări și avertizări Cod Galben și Cod Portocaliu, ce vizează intensificări ale vântului, ninsori, polei și viscol, în mare parte din țară.

Volodimir Zelenski ar urma să facă o concesie majoră pentru pace în Ucraina
Volodimir Zelenski ar urma să facă o concesie majoră pentru pace în Ucraina

Rusia a lovit fără milă blocuri de locuințe, chiar și în ziua de Crăciun. Valul de drone și rachete a ucis joi cel puțin 5 oameni și a rănit zeci, în mai multe orașe ucrainene.

Plan Roșu de Intervenție activat, în urma unui accident între 10 mașini, în județul Olt. 27 de persoane implicate
Plan Roșu de Intervenție activat, în urma unui accident între 10 mașini, în județul Olt. 27 de persoane implicate

Un accident de amploare s-a produs pe Drumul Expres 12, în zona localității Optași Măgura, județul Olt, unde 10 autoturisme au fost implicate într-o coliziune în care se aflau aproximativ 27 de persoane.