Panică într-o școală din SUA. O fetiță de 10 ani a amenințat că va aduce o armă la școală și își va omorî colegii

62420469
Shutterstock

O fetiță de 10 ani din Carolina de Sud se confruntă cu acuzații penale după ce a spus că vrea să aducă o armă șa școală și să-și omoare colegii, scrie BBC.

 

Poliția din comitatul Georgetown a percheziționat ulterior casa copilului și a găsit arme într-un seif.

Într-o declarație postată pe Facebook, biroul șerifului din comitatul Georgetown a precizat că fetița se va confrunta cu măsuri disciplinare din partea districtului școlar local pentru acest incident.

Eleva este înscrisă la Școala Elementară Kensington, care se află în orașul Georgetown, sediul comitatului. Nu este clar dacă ea a avut acces la armele găsite la ea acasă.

Într-un incident separat, raportat în aceeași zi în comitat, poliția a declarat că o fetiță de 11 ani de la o altă școală primară a fost acuzată după ce și-a amenințat colegii.

Potrivit biroului șerifului, fata ar fi spus că vrea „să planifice un atac după o ceartă cu un coleg”.

Anchetatorii au efectuat o percheziție la domiciliul copilei, dar nu au găsit nicio armă. 

Articol recomandat de sport.ro
Ce este și cum funcționează ECMO, procedura luată în calcul de medici în cazul lui Mircea Lucescu
Ce este și cum funcționează ECMO, procedura luată în calcul de medici în cazul lui Mircea Lucescu
Citește și...
Donald Trump, încă un atac dur la adresa NATO și nu a uitat de Groenlanda. Reacția controversată a liderului SUA

Preşedintele american Donald Trump a criticat din nou luni NATO, care nu a venit în ajutorul SUA în războiul cu Iranul şi a reaprins disputa despre Groenlanda înaintea vizitei secretarului general al NATO, Mark Rutte, la Washington, săptămâna aceasta.

Vot crucial la ONU pentru protejarea navigației în Strâmtoarea Ormuz. China se opune folosirii forței

Consiliul de Securitate al ONU urmează să voteze marţi o rezoluţie privind protejarea navigaţiei comerciale în Strâmtoarea Ormuz, însă într-o formă semnificativ diluată, după ce China, care deţine dreptul de veto, s-a opus autorizării folosirii forţei.

Casa Albă vrea să concedieze masiv din industria aeroportuară: peste 9.400 de posturi eliminate

Administrația Trump vrea să reducă masiv Transportation Security Administration (TSA), agenția responsabilă de securitatea în aeroporturile americane: peste 9.400 de posturi eliminate și 1,5 miliarde de dolari tăiați din buget.

Recomandări
Prețurile la pompă au scăzut după miezul nopții, când a intrat în vigoare reducerea accizei la motorina standard

Plătim mai puțin pentru litrul de motorină standard. Prețul la pompă a scăzut de la miezul nopții, în urma reducerii accizei, decisă de Guvern. 

Rusia, noi atacuri cu drone la granița cu România. Zona din țară pentru care a fost emis RO-Alert

Populația din nordul județului Tulcea a fost avertizată în noaptea de luni spre marți printr-un mesaj RO-ALERT, după ce Rusia a lansat noi atacuri cu drone în Ucraina, în apropierea graniței.

Premierul Bolojan a cerut controale mai stricte pentru a opri exploatările ilegale la balastiere. Vrea să schimbe legislația

Premierul Ilie Bolojan a cerut intensificarea controalelor la exploatările de agregate minerale și înăsprirea legislației pentru protejarea resurselor naturale, anunță Guvernul.