OMS: Cel mai mare spital din Gaza devine un cimitir. Zeci de bebeluși născuți prematur și bolnavi nu pot fi tratați

×
Codul embed a fost copiat

Cel mai mare spital din Gaza devine un cimitir, avertizează Organizația Mondială a Sănătăți. Sub spitalul „Al Shifa” s-ar afla centrul de comandă Hamas, insistă armata israeliană, care prezintă noi dovezi cu planurile teroriștilor.

Ar fi găsite sub un spital pentru copii, din enclavă, unde Hamas ar fi ținut și o parte dintre ostatici.


După câteva zile de lupte intense, cel mai mare spital din orașul Gaza, Al Shifa, a fost înconjurat de tancuri și de lunetiști israelieni.

Jonathan Conricus, purtător de cuvânt armata israliană: "Spitalul Al Shifa este un centru militar al grupării Hamas. Acesta este singurul interes pe care îl avem în zona Al Shifa".

Al-Shifa este „aproape un cimitir”, avertizează Organizația Mondială a Sănătății, cu cadavre îngrămădite atât în interior, cât și în curtea exterioară.

Iar zeci de bebeluși născuți prematur și 45 de bolnavi care au nevoie de dializă nu pot fi tratați corespunzător pentru că unitatea medicală a rămas fără energie electrică, spune un purtător de cuvânt al ONU.

Citește și
protest davos
Proteste la Davos, înaintea Forumului Economic Mondial: ”Trump e simbolul imperialismului”

Și președintele american și-a exprimat îngrijorarea.

Joe Biden: "Sper și mă aștept la o acțiune mai puțin invazivă asupra spitalului. Spitalul trebuie să fie protejat".

Dar premierul israelian pare să nu cedeze, momentan, presiunilor.

Benjamin Netanyahu, premierul israelian: „Aici nu există pauze. Aici nu există jumătăți de măsură. Aceasta nu este doar o „operațiune”, nu este doar o „rundă” (de lupte). Mergem până la victoria totală".

Hamas „a pierdut controlul asupra Gaza”, susține, la rândul său, ministrul israelian al apărării. În cele 5 săptămâni de lupte, au fost lovite peste 4.300 de ținte ale teroriștilor, precizează oficialii de la Tel Aviv. Zilnic sunt găsite noi ascunzători ale islamiștilor.

În aceste imagini, soldații israelieni prezintă ce au descoperit în subsolul unui spital de copii din Gaza, după un raid în weekend.

"Aici avem explozibil. Acestea sunt veste cu explozibil. Este o vestă pe care o pui pe corp, pentru ca teroriștii să explodeze în fața soldaților, printre spitale, printre pacienți. Avem grenade de mână, arme Kalashnikov, avem RPG-uri (lansatoare de grenade). Oamenii trag cu RPG-uri din spitale. Aceasta este Hamas", spun soldații israelieni.

În plus, armata israeliană spune că a găsit și o mototcicletă folosită în timpul atacului din 7 octombrie.

În același loc ar fi fost ținuți și o parte dintre ostatici.

Aripa armată a Hamas spune că i-a informat pe mediatorii din Qatar că mișcarea palestiniană este pregătită să elibereze 70 de femei și copii în schimbul unui armistițiu de cinci zile cu Israelul.

Rudele celor aproximativ 240 de ostatici răpiți de teroriștii Hamas le cer neîncetat autorităților, parlamentului și armatei să facă tot posibilul pentru eliberarea captivilor.

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Dezvăluiri șocante despre starul din Premier League și Ligue 1: ”M-a torturat timp de 12 ore!”
GALERIE FOTO Dezvăluiri șocante despre starul din Premier League și Ligue 1: ”M-a torturat timp de 12 ore!”
Citește și...
Proteste la Davos, înaintea Forumului Economic Mondial: ”Trump e simbolul imperialismului”
Proteste la Davos, înaintea Forumului Economic Mondial: ”Trump e simbolul imperialismului”

Sute de manifestanţi au început, în estul Elveţiei, un marş către staţiunea Davos, unde preşedintele american Donald Trump urmează să fie vedeta săptămâna viitoare, la Forumul Economic Mondial (WEF), relatează AFP.

 

Giorgia Meloni a discutat cu Trump, căruia i-a spus că ameninţarea cu noi tarife vamale este o „eroare”
Giorgia Meloni a discutat cu Trump, căruia i-a spus că ameninţarea cu noi tarife vamale este o „eroare”

Şefa guvernului italian Giorgia Meloni a calificat drept „o eroare” ameninţările lui Donald Trump cu tarife vamale împotriva unor ţări europene.

Donald Trump spune că vrea noi lideri în Iran şi îl acuză pe Ali Khamenei de „distrugerea totală a ţării”
Donald Trump spune că vrea noi lideri în Iran şi îl acuză pe Ali Khamenei de „distrugerea totală a ţării”

Preşedintele american Donald Trump vrea noi lideri în Iran şi îl acuză pe liderul suprem iranian Ali Khamenei că este vinovat de „distrugerea totală a ţării sale”, într-un interviu acordat site-ului Politico, relatează AFP.

Recomandări
România, invitată să devină membru al „Consiliului pentru Pace”. Donald Trump i-a trimis o scrisoare lui Nicuşor Dan
România, invitată să devină membru al „Consiliului pentru Pace”. Donald Trump i-a trimis o scrisoare lui Nicuşor Dan

Administraţia Prezidenţială a confirmat, duminică, primirea scrisorii transmise de preşedintele SUA, Donald Trump, preşedintelui Nicuşor Dan, prin care este adresată oficial invitaţia ca România să devină membru al „Consiliului pentru Pace".

Atenţionările de ger au fost prelungite de ANM până joi dimineaţă. Valul de frig va cuprinde din nou întreaga țară | HARTĂ
Atenţionările de ger au fost prelungite de ANM până joi dimineaţă. Valul de frig va cuprinde din nou întreaga țară | HARTĂ

Meteorologii mențin atenționările de ger până joi dimineață. După o scurtă relaxare a temperaturilor extreme, din seara de 19 ianuarie frigul va cuprinde din nou întreaga țară.

UE convoacă reuniune de urgență după amenințarea lui Trump cu taxe vamale pentru a forța vânzarea Groenlandei
UE convoacă reuniune de urgență după amenințarea lui Trump cu taxe vamale pentru a forța vânzarea Groenlandei

Ambasadorii celor 27 de state UE se reunesc duminică în ședință de urgență, după ce Donald Trump a anunțat taxe vamale mai mari pentru aliații europeni, condiționând eliminarea lor de acordul SUA de a cumpăra Groenlanda.