Oficial ucrainean: Asasinarea lui Putin este o ”prioritate absolută”. Prigojin este şi el o ţintă

62351091
Shutterstock

Adjunctul directorului serviciului militar ucrainean de informaţii, Vadim Skibiţki, dezvăluie, într-un interviu acordat cotidianului german Die Welt, că serviciile sale încearcă să-l asasineze pe Vladimir Putin.

Asasinarea liderului de Kremlin este, în prezent, o ”prioritate absolută” a spionajului militar ucrainean, declară Sibiţki cotidianului german, citat de news.ro.

„El este în capul listei noastre”, dă asigurări şeful reţelei militare de spionaj.

El consideră că războiul rus din Ucraina se va încheia doar prin moartea comandantului suprem al armatei ruse, care ”coordonează” ofensiva rusă şi ”decide ceea ce se întâmplă” pe front.

El recunoaşte, însă, că Putin este o ţintă dificilă, deoarece stă ”închis” mai tot timpul.

„Până la urmă, fiecare va trebui să dea socoteală pentru faptele sale”, declară Skibiţki.

„Putin îşi dă seama că ne apropiem tot mai mult de el, dar îi este totodată frică să nu fie ucis de-ai lui”, declară Skibiţki cotidianului Die Welt.

Un purtător de cuvânt al Kremlinului, Dmitri Peskov, întrebat despre o consolidare a măsurilor de protecţie a lui Vladimir Putin, dă asigurări că Serviciul rus de securitate (FSB) ”îşi cunoaşte meseria şi ştie ce face”.

Peskov declară că interviul lui Sibiţki este o confirmare a faptului că Rusia a avut dreptate să lanseze ”operaţiunea militară specială” în Ucraina. în urmă cu 15 luni.

„Regimul terorist vorbeşte despre aspiraţiile sale teroriste. Operaţiunea militară specială este mai mult decât justificată, mai mult decât necesară şi trebuie să fie efectuată prin realizarea obiectivelor sale”, a declarat Peskov.

Skibiţki vrea să-l omoare pe Prigojin

Însă Vladimir Putin nu este singurul vizat de Kiev.

Skibiţki anunţă că Evgheni Prigojin, şeful grupului paramilitar rus Wagner, este de asemenea o ţintă.

„Noi încercăm să-l ucidem”, recunoaşte el.

Vadim Skibiţki consideră, însă că prioritatea este asasinarea lui Putin, iar astfel tăierea mâinii care comandă Wagner.

„Prioritatea noastră este să-l eliminăm pe comandantul care le ordonă oamenilor săi să atace”, declară el.

În noaptea de 2 spre 3 mai, Kremlinul a fost vizat într-un atac cu dronă, prezentat de către autorităţile ruse drept o tentativă de asasinare a lui Vladimir Putin.

Kievul a dezminţit în mod oficial orice responsabilitate în acest atac.

Moscova a arătat cu degetul responsabilitatea Statelor Unite în acest atac cu dronă.

Însă Washingtonul descurajează, de la începutul conflictului, orice atac ucrainean pe teritoriul rus.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
Citește și...
Un mare retailer de modă online a blocat retururile a 42.000 de clienți care returnau prea multe produse

Retailerul online de modă suedez Boozt AB a anunțat joi că a blocat retururile a 42.000 de clienți, pentru că au returnat prea multe articole pe care le-au achiziționat, considerând că acțiunile lor sunt prea costisitoare pentru companie și mediu.

O femeie și-a urmărit soțul cu o aplicație mobilă, ca să vadă dacă a luat copiii de la grădiniță, dar l-a prins cu amanta

O femeie și-a urmărit soțul cu o aplicație mobilă, ca să vadă dacă a luat copiii de la grădiniță, însă l-a prins sărutând o altă femeie. După ce i-a surprins împreună, aceasta i-a lovit pe cei doi cu mașina.

Președintele Kazahstanului i-a criticat în față pe Putin și Lukașenko, după ce au oficializat acordul privind armele nucleare

Şeful grupării Wagner a început să-și retragă mercenarii din Bahmut şi anunţă că predă oraşul în ruină armatei ruse.

Recomandări
Lucian Pahonțu, reacție la acuzațiile privind Revoluția: „Întreaga activitate s-a derulat în conformitate cu normele legale”

Nicușor Dan a declarat că șeful SPP Lucian Pahonțu nu este în situația celor care au participat la acțiunile de reprimare a protestatarilor din Decembrie '89 și de la Mineriada din iunie 1990.

Două noi centrale, la Constanța și Arad, au fost racordate la Sistemul Energetic Național. Când vor începe să funcționeze

Premierul interimar Ilie Bolojan anunță că două proiecte importante de modernizare a sistemelor de termoficare, finanțate prin PNRR, au fost racordate la Sistemul Energetic Național. 

Nicușor Dan a promulgat legea ANI, care îl lasă fără funcție pe Dominic Fritz, fără să o trimită înapoi. Are și o explicație

Președintele Nicușor Dan a anunțat, vineri, că a promulgat Legea pentru modificarea și completarea unor acte normative în domeniul integrității în forma care i-a fost transmisă de către Parlamentul României, fără să o mai trimită înapoi, la reexaminare.