Occidentul îi permite Ucrainei să atace teritoriul Rusiei cu arme NATO. Superputerile din Vest care au ridicat restricțiile

62459876

Cancelarul german Friedrich Merz a declarat că Germania, Franța, Marea Britanie și Statele Unite au ridicat toate restricțiile impuse Ucrainei cu privire la raza de acțiune a țintelor militare pe teritoriul Rusiei.

Partenerii occidentali nu mai impun restricții privind raza de acțiune a armelor livrate Ucrainei pentru a fi utilizate împotriva obiectivelor militare rusești, a declarat cancelarul german Friedrich Merz pe 26 mai.

"Nu mai există restricții privind raza de acțiune a armelor livrate Ucrainei - nici de către Marea Britanie, nici de către Franța, nici de către noi. Nu există restricții nici din partea Statelor Unite", a declarat Merz în cadrul unui forum de discuții organizat de canalul WDR, potrivit The Kyiv Independent.

„Aceasta înseamnă că Ucraina se poate apăra acum, de exemplu, prin atacarea pozițiilor militare din Rusia”, a adăugat cancelarul. „Până de curând, nu putea face acest lucru și, în afară de foarte puține excepții, nu făcuse nici acest lucru”.

Ucraina a primit anterior rachete cu rază lungă de acțiune de la SUA, Marea Britanie și Franța - inclusiv ATACMS, Storm Shadow și SCALP - dar inițial i s-a permis să le desfășoare doar împotriva forțelor militare ruse din teritoriile ucrainene ocupate.

Abia la sfârșitul anului 2024, administrația americană Biden și alți aliați au relaxat restricțiile, permițând Ucrainei să utilizeze rachete cu rază lungă de acțiune împotriva țintelor militare ruse din regiunile de frontieră. Președintele american Donald Trump a criticat decizia fostului președinte Joe Biden de a relaxa restricțiile, în timp ce încearcă să negocieze un acord de pace între Kiev și Moscova.

Cancelarul german a subliniat, de asemenea, că în timp ce Ucraina își folosește armele pentru a ținti infrastructura militară rusă, Rusia continuă să atace „orașe, grădinițe, spitale și case de îngrijire” ucrainene.

Înainte de a deveni cancelar, Merz a semnalat că va anula interdicția predecesorului său, Olaf Scholz, privind livrarea rachetelor de croazieră germane Taurus, capabile să lovească ținte la o distanță de 500 de kilometri. El nu a confirmat dacă intenționează să livreze rachetele de la preluarea mandatului.

Articol recomandat de sport.ro
S-a aflat când va fi gata cel mai mare stadion din Europa!
S-a aflat când va fi gata cel mai mare stadion din Europa!
Citește și...
Războiul din Orientul Mijlociu amenință economia globală. Banca Mondială avertizează: „Ne pregătim”

Paschal Donohoe a declarat miercuri că este „foarte îngrijorat" cu privire la impactul războiului din Orientul Mijlociu asupra economiei globale, într-un moment în care o serie de ţări se confruntau deja cu dificultăţi din cauza unui şir de crize globale.

Sărutul mâinii unei femei fără consimțământul acesteia poate fi agresiune sexuală în Spania. Decizia Curții Supreme

Curtea Supremă a Spaniei a stabilit că un bărbat care sărută mâna unei femei fără acordul acesteia poate fi acuzat de agresiune sexuală. Decizia pune în prim-plan problema consimțământului în interacțiunile publice.

Vecina României unde Tesla a oprit serviciile de bază pentru mașinile sale. Motivul: Piața de aici nu merită efortul

Tesla a oprit mai multe servicii de conectivitate de bază pentru mașinile sale din Bulgaria, explicația dedusă, în lipsa unei motivări detaliate, fiind faptul că producătorul auto nu mai consideră că piața de aici merită eforturile sale. 

Recomandări
Donald Trump s-a adresat naţiunii. Războiul este o „investiţie reală” pentru generaţiile viitoare. Niciun cuvânt despre NATO

Preşedintele american, Donald Trump, a afirmat miercuri seară că Statele Unite sunt o forţă militară de neoprit, adăugând că războiul este "o investiţie reală" pentru copiii americani şi generaţiile viitoare, scriu AFP şi Reuters.

Misiunea Artemis 2 a NASA, primul zbor cu echipaj uman în jurul Lunii în peste 50 de ani, a fost lansată cu succes. VIDEO

Pentru prima dată după mai bine de 5 decenii, NASA a trimis oameni într-o călătorie în jurul Lunii. De la centrul spațial din Florida, misiunea Artemis 2 a fost lansată cu succes. 

Guvernul a găsit o soluție să nu taie acciza la motorină: benzinăriile să compenseze „voluntar” prețurile cu 25 de bani

S-a ieftinit motorina la unele benzinării, cu 40 de bani, după ce miercuri a intrat în vigoare primul set de măsuri de pe piața carburanților.