Observatorii ONU in Siria: "Am vazut ramasitele celor ucisi si am simtit mirosul cadavrelor"

60582763

Observatorii ONU trimisi in Siria au fost atat de aproape de locul in care a avut loc ultimul masacru de vineri incat au simtit mirosul cadavrelor celor ucisi de regimul lui Bashar al-Assad.

Un purtator de cuvant al ONU, citat de Associated Press, a declarat ca reprezentantii Natiunilor Unite au vazut ramasitele celor ucisi in jurul unei ferme. Acolo au murit aproximativ 80 de oameni, printre care s-au aflat femei si copii.

Observatorii au reusit in cele din urma sa intre in satul desertic Mazraat al-Qubair, dupa ce au fost blocati de trupele guvernamentale. Pentru o perioada de timp, ei au fost prinsi in schimbul de focuri dintre cele doua tabere.

In centrul Damascului, rebelii s-au luptat pentru prima data cu fortele guvernamentale, iar exploziile s-au auzit timp de mai multe ore, spun martorii citati de AP. Artileria presedintelui Bashar a lovit neincetat zona centrala a orasului Homs, in timp ce soldatii au incercat sa-l atace din trei parti diferite.

Secretarul de stat american Hillary Clinton s-a intalnit cu seful misiunii ONU, Kofi Annan pentru a discuta despre planul de incetare a celor 15 luni de conflicte sangeroase care au trecut pana acum in Siria.

Observatorii ONU au fost primii dintr-un grup independent care a ajuns in Mazraat al-Qubair, un sat foarte mic de doar 160 de oameni, situat in provincia Hama. Activistii din opozitie si guvernul sirian s-au acuzat reciproc pana acum pentru crimele care au avut loc pana acum, contrazicandu-se in privinta numarului persoanelor ucise.

Siria
Rebelii afirma ca aproximativ 78 de persoane au murit recent, inclusiv femei si copii, in urma impuscaturilor, injunghierilor si incendierilor. Ei dau vina pe fortele guvernamentale cunosute sub numele de "shabiba". Pe de alta parte, intr-un comunicat transmis de guvern se arata ca un "grup terorist inarmat" a ucis noua femei si copii, inainte ca autoritatile din Hama sa intervina si sa-i elimine pe atacatori.

Pe de alta parte, cel putin 12 persoane, dintre care opt femei, au fost ucise in noaptea de vineri spre sambata in Siria in bombardamentele armatei care au vizat orasul Deraa (sud), a anuntat Observatorul sirian pentru Drepturile Omului (OSDO). Bombardamentele au lovit un cartier rezidential din oras, unul dintre centrele miscarii de contestare a regimului presedintelui Bashar al-Assad, adauga comunicatul OSDO.

Miercuri, 55 de persoane printre care femei si copii au fost ucise la Al-Kubeir, o localitate din provincia Hama (centru), conform OSDO care impreuna cu opozitia siriana atribuie acest masacru unor militii pro-regim, "chabbihas".

Peste 13.400 de persoane, majoritatea civili, au fost ucisi in aproape 15 luni de revolta populara reprimata sangeros, conform OSDO.

Siria
Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO | Ferran Torres și Marcos Llorente au stârnit controverse în vacanță: ”Imaginile confirmă. Există chimie”
GALERIE FOTO | Ferran Torres și Marcos Llorente au stârnit controverse în vacanță: ”Imaginile confirmă. Există chimie”
Citește și...
Un bărbat din Marea Britanie a a primit un vaccin dezvoltat în doar opt săptămâni împotriva unei tulpini a virusului E

Un prim voluntar a fost vaccinat cu un vaccin experimental specific împotriva tulpinii Bundibugyo a virusului ebola, care a ucis peste 1.000 de persoane în Republica Democratică Congo (RDC) şi în Uganda, anunţă Universitatea Oxford, relatează AFP.

Mesajul transmis de Antonio Costa, după dronele doborâte în țară: „Securitatea României este securitatea Europei”

Preşedintele Consiliului European, Antonio Costa, îşi exprimă solidaritatea cu România şi cu cetăţenii români după ce spaţiul aerian al ţării a fost încălcat de două drone, care au fost doborâte.

Oana Țoiu la Fox News după incidentul cu drona din Buzău: „Granițele și suveranitatea României nu sunt negociabile”

Un avion F-16 românesc a doborât o dronă după încălcarea spațiului aerian; o premieră pentru un aliat NATO. În acest context, ministrul de Externe, Oana Țoiu a făcut mai multe declarații pentru Fox News.

Recomandări
Cum ajung doi angajați din Sănătate cu aceeași funcție să aibă salarii diferite. Concluziile unui studiu al sindicatelor

„Solidaritatea Sanitară” susține că actualul sistem de salarizare din sănătate produce pierderi de miliarde de lei pentru angajați și avertizează că proiectul noii legi a salarizării nu doar că nu corectează aceste probleme, ci le-ar putea accentua.

O a doua dronă a fost doborâtă în spațiul aerian românesc, în apropiere de Delta Dunării. Reacția MApN

O nouă dronă a fost doborâtă în spațiul aerian românesc, sâmbătă dimineață, în apropiere de Delta Dunării. Anunțul a fost făcut de președintele Nicușor Dan.

Prima regiune care ar avea de suferit în cazul unei crize a carburanților. Benzina a depășit pragul de 9 lei în unele zone

Crește tensiunea pe piața carburanților, iar acest lucru se vede și la pompă. Evoluția prețurilor este influențată de nivelul stocurilor și de dificultățile legate de aprovizionare.