Obama l-a avertizat pe Putin la telefon sa accepte planul de pace pentru Ucraina

61633038

Presedintele american Barack Obama l-a indemnat marti seara pe omologul sau rus Vladimir Putin, intr-o convorbire telefonica, sa accepte planul de pace pentru Ucraina pe care liderii europeni il vor prezenta miercuri la Minsk, in Belarus.

Obama a subliniat "importanta de a profita de oportunitatea reprezentata de negocierile dintre Rusia, Franta, Germania si Ucraina in vederea ajungerii la o solutionare pe cale pasnica" a violentelor din estul Ucrainei, potrivit Casei Albe, informeaza Mediafax.

Presedintele american a declarat luni ca nu a decis inca daca sa trimita sau nu armament si echipament fortelor ucrainene, insistand ca doreste solutionarea pe cale diplomatica a crizei. El a apreciat, intr-o conferinta de presa sustinuta impreuna cu cancelarul german Angela Merkel, ca sansele unei soluti militare in Ucraina sunt "slabe".

"Daca Rusia isi continua actiunea agresiva in Ucraina, inclusiv prin trimiterea de trupe, armament si finantarea separatistilor, costurile pentru Rusia vor creste", l-a avertizat Obama lui Putin, potrivit Casei Albe.

Uniunea Europeana si Washingtonul au decis sa nu trimita un ajutor "letal" Ucrainei, in pofida unor indemnuri ale unor congresmeni din ambele tabere si ale unor fosti oficiali din cadrul administratiei americane de a trimite armament fortelor guvernamentale asediate de rebeli prorusi in estul Ucrainei.

Merkel si presedintele francez Francois Hollande s-au intalnit cu Putin la Moscova, la sfarsitul saptamanii, intr-o incercare de a ajunge la un acrod de pace, dar fara rezultat. Europenii vor incerca acest lucru din nou, miercuri, in capitala belarusa Minsk.

Articol recomandat de sport.ro
Miliardarul Rinat Ahmetov, omagiu pentru Mircea Lucescu și discurs de 10 minute la Arena Națională
Miliardarul Rinat Ahmetov, omagiu pentru Mircea Lucescu și discurs de 10 minute la Arena Națională
Citește și...
Apărare antiaeriană privată. Companiile din Ucraina au primit aprobare să doboare singure dronele rusești

Ucraina continuă să se reinventeze, pentru a face față războiului pe care Rusia l-a pornit pe teritoriul său în urmă cu mai bine de 4 ani. Guvernul a autorizat acum companiile private să doboare singure dronele cu care Kremlinul atacă zilnic Ucraina. 

Bulgaria nu mai aduce anul acesta Lumina Sfântă de la Ierusalim. Credința populară anunță urmări apocaliptice

Bulgaria nu va aduce Lumina Sfântă de la Ierusalim pentru Paștele din acest an, au anunțat oficial Biserica Ortodoxă Bulgară. Credința populară susține că acest lucru va avea urmări apocaliptice pentru țară.

Supărarea lui Trump pe NATO ar putea avantaja direct România. Mișcarea luată în calcul de SUA, care l-ar înfuria pe Putin

Administrația Trump ia în calcul să pedepsească țările NATO care nu i-au ajutat pe americani în războiul din Iran. Potrivit Wall Street Journal, trupe americane din aceste țări ar putea fi mutate în state membre care au sprijinit campania. 

Recomandări
Ciclonul „Erminio” a readus iarna în România. Zăpezi și cea mai scăzută temperatură înregistrată vreodată la noi, în aprilie

În timp ce ne pregătim de Paște, iarna ne face o demonstrație de forță. La munte s-a așternut un strat nou de zăpadă care a adus și un record de frig pentru luna aprilie: minus 13 grade la Vârful Omu.

Ultima dorință a lui Mircea Lucescu i-a fost îndeplinită. Ce i-a spus medicului său, de pe patul de spital

Un altar de flori și lumină s-a format la intrarea în Arena Națională și se mărește cu fiecare oră, pe măsură ce mii oamenii își iau rămas bun de la Mircea Lucescu. 

Supărarea lui Trump pe NATO ar putea avantaja direct România. Mișcarea luată în calcul de SUA, care l-ar înfuria pe Putin

Administrația Trump ia în calcul să pedepsească țările NATO care nu i-au ajutat pe americani în războiul din Iran. Potrivit Wall Street Journal, trupe americane din aceste țări ar putea fi mutate în state membre care au sprijinit campania.