O tanara din Egipt a murit in timpul unei operatii de mutilare genitala, interzisa prin lege. Ce au descoperit autoritatile

61808991

Politia din Egipt a deschis o ancheta dupa ce o adolescenta de 17 ani a murit, in urma unei operatii ilegale de mutilare genitala.

Procurorii egipteni investigheaza conditiile suspecte in care o tanara si-a pierdut viata. Aceasta ar fi murit intr-un spital privat, in timp ce se afla sub anestezie totala, in timpul unei operatii de mutilare genitala, conform declaratiilor facute de Lotfi Abdel-Samee, secretarul de stat al Ministerului Sanatatii, scriu cei de la The Guardian

Mayar Mohamed Mousa avea doar 17 ani, iar sora acesteia trecuse prin aceeasi interventie medicala, cu doua zile inainte.

Insa, aceste operatii, de mutilare genitala, sunt interzise de lege inca din 2008, dar inca mai sunt practicate in zonele rurale din Egipt. Aceasta practica este obisnuita in randul musulmanilor, dar si in cadrul minoritatii crestine din Egipt.

Conform Ministerului Sanatatii, tanara a fost operata de o doctorita. Mama tinerei lucreaza ca asistenta, iar tatal ei este chirurg. Luni, autoritatile au inchis spitalul din provincia Suez, unde s-a petrecut tragedia, iar pacientii au fost mutati catre alte spitale. Medicii si managerul unitatii sunt acum interogati si anchetati pentru moartea tinerei.

Schimbarea legii a dus la prima condamnare la inchisoare a unui medic, in Egipt, in ianuarie 2015, iar tatal fetei supuse la aceasta operatie violenta a fost condamanta la trei luni de inchisoare cu suspendare.

Intre timp, urmeaza sa apara si rezultatele autopsiei facute de medicii legisti.

Conform ONU, peste 200 de milioane de femei au fost supuse unei astfel de practici in tari precum Egipt, Libia sau Kenya. Urmarile acestor operatii de mutilare genitala sunt cumplite pentru femei: acestea raman cu sangerari puternice si dureri in timpul urinarii, complicatii la nastere sau traume psihice.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
Citește și...
Cine e barbatul care a declansat o alerta de securitate pe aeroportul din Koln. A folosit o usa care nu era pentru pasageri

Un turist spaniol, grabit sa prinda avionul, a declansat o alerta de securitate pe aeroportul din Koln.

Potop in Europa de Vest. 4 oameni au murit in Germania din cauza inundatiilor, turneul Roland Garros a fost dat peste cap

Ploile torentiale au facut prapad in sud-vestul Germaniei. Apele umflate ale raurilor au patruns cu violenta pe strazile oraselor si au luat pe sus mai multe masini.

Avertisment lansat de NATO aliatilor: Fiti pregatiti sa raspundeti la amenintarea Rusiei impotriva unui stat membru

Adunarea Parlamentara a NATO le-a cerut aliatilor sa fie pregatiti sa raspunda unei potentiale amenintari din partea Rusiei, a declarat americanul Michael Turner, presedintele adunarii ce reuneste circa 250 de parlamentari din cele 28 de tari membre.

Recomandări
Lucian Pahonțu, reacție la acuzațiile privind Revoluția: „Întreaga activitate s-a derulat în conformitate cu normele legale”

Nicușor Dan a declarat că șeful SPP Lucian Pahonțu nu este în situația celor care au participat la acțiunile de reprimare a protestatarilor din Decembrie '89 și de la Mineriada din iunie 1990.

Două noi centrale, la Constanța și Arad, au fost racordate la Sistemul Energetic Național. Când vor începe să funcționeze

Premierul interimar Ilie Bolojan anunță că două proiecte importante de modernizare a sistemelor de termoficare, finanțate prin PNRR, au fost racordate la Sistemul Energetic Național. 

Nicușor Dan a promulgat legea ANI, care îl lasă fără funcție pe Dominic Fritz, fără să o trimită înapoi. Are și o explicație

Președintele Nicușor Dan a anunțat, vineri, că a promulgat Legea pentru modificarea și completarea unor acte normative în domeniul integrității în forma care i-a fost transmisă de către Parlamentul României, fără să o mai trimită înapoi, la reexaminare.