Noua Epocă Întunecată: Administrația Trump atacă temelia cunoașterii

62547302
Getty

Administrația Trump atacă nu doar instituțiile, ci însăși ideea de cunoaștere. Într-o serie de acțiuni concertate, educația, cercetarea științifică și memoria istorică au fost țintele unui efort sistematic de subminare.

Administrația Trump a lansat un atac cuprinzător asupra cunoașterii însăși, un război împotriva culturii, istoriei și științei, iar această campanie amintește de epocile întunecate ale istoriei, scrie Adam Serwer în analiza „The New Dark Age”, publicată în The Atlantic.

Instituțiile de învățământ superior au fost printre cele mai afectate. Granturi de sute de milioane de dolari au fost blocate, iar universități de elită precum Princeton sau Johns Hopkins au fost forțate să anuleze proiecte majore.

Conform The Wall Street Journal, pierderile au dus la „planuri de concedieri și anulări de proiecte de sănătate, de la sprijinirea alăptării în Baltimore până la programe împotriva țânțarilor în Mozambic”.

Citește articolul integral pe spotmedia.ro.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO O prezentatoare TV și-a cucerit fanii după ce s-a fotografiat la Italian Open: ”Bărbații merg la război pentru femei ca tine”
FOTO O prezentatoare TV și-a cucerit fanii după ce s-a fotografiat la Italian Open: ”Bărbații merg la război pentru femei ca tine”
Citește și...
Un român a fost reținut după o tentativă de răpire a unei fetițe în Italia: „A așteptat momentul potrivit pentru a acționa”

Un român de 38 de ani a încercat să răpească o fetiță de patru ani și jumătate dintr-o mașină parcată la Nepi, în Italia.

Focarul de Ebola se răspândește rapid în Congo. Zeci de decese și sute de cazuri raportate

Principala agenție sanitară din Africa a declarat un focar de Ebola în provincia Ituri, situată în estul Republicii Democrate Congo.

Donald Trump și-a pierdut răbdarea și amenință Iranul cu o posibilă invazie terestră: „Vom interveni”. Reacția Teheranului

Președintele Statelor Unite, Donald Trump, a declarat vineri că armata americană va „interveni” în Iran dacă țara nu renunță la „programul său nuclear”, făcând probabil referire la o invazie terestră.

Recomandări
Nicuşor Dan: Întrebarea mea pentru partide la consultări va fi care e majoritatea pe care o propun la formarea Guvernului

Consultările de luni de la Palatul Cotroceni cu partidele parlamentare vor începe de la întrebarea ”care este majoritatea pe care o propun”, a declarat, vineri, preşedintele Nicuşor Dan, care a menţionat că trebuie să fie o majoritate prooccidentală.

Fostul director Romsilva trebuie să dea înapoi bonusul de pensionare de 300.000 lei. Doi ani a fost și angajat, și pensionar

Fostul director general Romsilva, Teodor Țigan, a pierdut definitiv procesul cu Romsilva și trebuie să returneze aproape 300.000 de lei încasați ca bonus de pensionare. 

Șpaga uriașă luată cash de fostul procuror șef din Constanța în biroul său de la Parchet. „Rezolva” orice pentru câteva mii

Fostul procuror șef din Constanța, Gigi Ștefan, a primit recent în biroul său de la Parchet o șpagă de 60.000 de euro pentru a soluționa un dosar, iar în ultimul an a încasat 110.000 euro din alte șpăgi, pentru rezolvarea a tot felul de probleme.