Un barbat cu un rucsac plin cu cutite, arestat langa Parlamentul britanic. Tanarul era cunoscut de ofiterii MI5

×
Publicitate

Politia britanica a arestat joi un barbat inarmat, in apropiere de Ministerul de Finante si de Parlamentul din Londra, relateaza The Independent, care precizeaza ca suspectul ar fi avut un rucsac plin cu cutite.

 Potrivit Scotland Yard, nimeni nu a fost ranit. O zona mare din apropiere de Parlament – care a fost scena unui atac terorist luna trecuta – a fost inchisa, iar fortele de ordine au verificat locul.

Martori oculari au declarat ca au vazut doua cutite mari pe jos, in apropiere de locul arestarii. Ei l-au descris pe suspect ca un barbat cu parul scurt si cu barba. El purta pantaloni gri de trening si o bluza neagra.

Politia britanica a anuntat ca suspectul arestat cu cutite asupra sa, in apropiere de Parlamentul de la Londra, este suspectat ca voia sa comita un atac terorist, relateaza Daily Telegraph.

„Barbatul, in varsta de aproape 30 de ani, a fost arestat sub suspiciune de detinere a unei arme albe si sub suspiciune de (...) pregatire si instigare la acte de terorism”, se arata intr-un comunicat al Politiei Metropolitane, potrivit careia arestarea a avut loc la ora locala 14.22 (16.22 ora Romaniei).

„Cutite au fost recuperate de la el”, au adaugat autoritatile.

„Este retinut in baza Legii Terorismului si se afla in arest la o sectie de politie din sudul Londrei (...). Detectivi din Comandamentul de Contraterorism isi continua ancheta si, in urma acestei arestari, nu exista nicio amenintare cunoscuta imediata”, a afirmat Sctoland Yard in comunicat.

Barbatul retinut de politie la Londra era cunoscut MI5

Barbatul retinut de politie la Londra le era cunoscut ofiterilor antiterorism din agentia de informatii interne MI5, a declarat o sursa din serviciile de securitate occidentale, citate de Reuters.

Barbatul de 27 de ani a fost retinut de ofiterii antitero in apropiere de Parlamentul britanic si de resedinta premierului Thersa May. Nimeni nu a fost ranit.

Suspectul a fost oprit si verificat in cadrul unei operatiuni in curs, potrivit Politiei din Londra.

Premierul britanic Theresa May a laudat politia pentru modul in care a administrat incidentul de securitate din apropiere de Parlament, relateaza Daily Express.

Incidentul vine la aproximativ o luna dupa atacul terorist de la Westminster, soldat cu cinci morti. In 82 de secunde, Khalid Masood a intrat cu o masina inchiriata in multime, inainte de a-l injunghia mortal pe ofiterul Keith Palmer, in varsta de 48 de ani. In atac a fost ucisa si o romanca.

Articol recomandat de sport.ro
Chinezii au lansat mașina mai ieftină decât Dacia!
Chinezii au lansat mașina mai ieftină decât Dacia!
Citește și...
Economia Rusiei dă semne tot mai clare de slăbiciune. Vladimir Putin caută soluții pentru a acoperi deficitul bugetar

Ediția din acest an a Forumului Economic de la Sankt Petersburg este consacrată revenirii la creșterea economică. Deși Ucraina nu este menționată nici măcar o dată în programul evenimentului, în mod evident, umbra războiului plutește asupra acestuia.

Marta Kos, optimistă că Republica Moldova poate încheia negocierile cu UE până în 2028: „Mai este mult de lucru”

Comisarul UE pentru extindere, Marta Kos, aflată joi la Chişinău, s-a arătat „optimistă” că Moldova va reuşi până în 2028 să finalizeze procesul de negocieri cu Bruxelles-ul pentru aderarea la blocul comunitar, dar a subliniat că „mai este mult de lucru”.

Tensiunile escaladează în Orientul Mijlociu: Hezbollah refuză acordul Israel-Liban și cere retragerea completă a Israelului

Liderul Hezbollah din Liban, Naim Qassem, a declarat joi că mişcarea proiraniană respinge cel mai recent acord de încetare a focului încheiat între Israel şi guvernul libanez, cerând retragerea completă a Israelului. 

Recomandări
Nicușor Dan l-a desemnat pe Eugen Tomac pentru funcția de premier al României. Tomac: Voi prezenta un Guvern tehnic

Președintele Nicușor Dan l-a desemnat joi pe liderul PMP, Eugen Tomac, în funcția de prim-ministru, la aproape o lună după căderea Guvernului Bolojan. 

Cine este Eugen Tomac, premierul desemnat de Nicușor Dan să conducă Guvernul României

Eugen Tomac, europrlamentar și lider PMP, a fost desemnat de președintele Nicușor Dan pentru funcția de premier. 

Ce are de rezolvat urgent noul guvern, indiferent de componența lui. De la calmarea investitorilor, la datoriile către privat

După desemnarea lui Eugen Tomac pentru funcția de prim-ministru, viitorul Guvern se va confrunta cu o listă lungă de urgențe: jaloanele restante din PNRR, nemulțumirile bugetarilor, rectificarea bugetară și plata restanțelor către companii.