NBC News: Secretarul Apărării SUA, Pete Hegseth, a transmis informații clasificate soției și fratelui său

Secretarul Apărării SUA, Pete Hegseth, și-a folosit telefonul personal pentru a trimite informații sensibile către două grupuri de chat pe aplicația de mesagerie Signal, au declarat trei oficiali pentru NBC News, potrivit The Independent.
Hegseth, Pentagonul și Casa Albă au respins vehement acuzațiile, purtătorul de cuvânt al Pentagonului, Sean Parnell, declarând că "niciun material clasificat nu a fost împărtășit vreodată prin Signal".
Acuzațiile sunt "o încercare de sabotare a președintelui Trump și a secretarului Hegseth", a adăugat el.
Luna trecută, cu doar câteva minute înainte ca SUA să efectueze lovituri împotriva rebelilor houthi din Yemen, generalul de armată Michael Erik Kurilla, liderul Comandamentului Central al SUA, a folosit un sistem guvernamental securizat pentru a-i trimite lui Hegseth detalii despre misiune, a transmis NBC News. Informațiile includeau data la care avioanele de vânătoare urmau să plece și data la care urmau să își atingă țintele.
Publicarea neintenționată a unor astfel de informații ar putea pune în pericol piloții.
Toate meciurile de la FIFA Club World Cup pot fi văzute pe VOYO cu comentariu în limba română.
Două surse au declarat pentru NBC News că, la mai puțin de 10 minute după ce a primit informația pe sistemul securizat, Hegseth a împărtășit-o cu cele două chat-uri de grup. Unul a fost chat-ul cu alți oficiali la nivel de cabinet și, accidental, cu editorul de la The Atlantic, Jeffrey Goldberg. În al doilea grup au fost soția lui Hegseth, fratele său, avocatul său și câțiva asistenți.
Existența acestei discuții a fost raportată inițial de The New York Times duminică.
Două persoane au declarat pentru NBC că Hegseth a folosit Signal pentru a partaja informațiile, deși fusese avertizat să aibă grijă să nu transmită informații sensibile pe sisteme de comunicare nesigure.
Hegseth a apărut marți dimineață la Fox News, la ”Fox & Friends”, emisiunea pe care o găzduia anterior în weekend.
"Ceea ce a fost împărtășit prin Signal, atunci și acum, oricum ați caracteriza-o, au fost coordonări informale, neclasificate pentru coordonarea mass-media, alte lucruri. Asta am spus de la început", a declarat Hegseth.
Secretarul a adăugat: "Acei oameni care scurg informații, care au fost scoși din clădire, încearcă acum să scurgă informații și să saboteze agenda președintelui. Suntem pentru luptători. Suntem pentru președinte. Și nimic din toate acestea nu se bazează pe realitate".
În urma dezvăluirii celei de-a doua discuții de grup Signal, Hegseth se confruntă acum cu cereri de înlăturare a sa. Cu toate acestea, președintele Donald Trump l-a susținut până acum pe secretarul său al apărării, inclusiv în timpul evenimentului de la Casa Albă, ”Easter Egg Roll”.
"Pete face o treabă excelentă; toată lumea este mulțumită de el", a declarat președintele luni. "Nu există nicio disfuncționalitate".
"Sunt doar știri false. Ei doar aduc povești", a adăugat Trump. "Cred că sună ca niște angajați nemulțumiți. El a fost pus acolo pentru a scăpa de o mulțime de oameni răi și asta face, așa că nu ai întotdeauna prieteni când faci asta."
Hegseth a apărut, de asemenea, la Egg Roll și a respins informațiile. "Asta face presa", a spus Hegseth.
"Ei iau surse anonime de la foști angajați nemulțumiți și apoi încearcă să taie și să ardă oameni și să le ruineze reputația", a susținut secretarul.
"Nu va funcționa cu mine, pentru că noi schimbăm Departamentul Apărării, punem Pentagonul din nou în mâinile luptătorilor, iar calomniile anonime ale foștilor angajați nemulțumiți pe știri vechi nu contează", a adăugat el.
Secretarul de presă al Casei Albe, Karoline Leavitt, a declarat marți că Hegseth "face o treabă extraordinară și aduce o schimbare monumentală la Pentagon", adăugând că Trump "îl susține ferm".
"Există o mulțime de oameni în oraș care resping schimbarea monumentală și cred, sincer, că de aceea am văzut o campanie de defăimare împotriva secretarului apărării", a susținut ea.
Don Bacon, membru al Comisiei pentru servicii armate din Camera Reprezentanților, a devenit primul membru republican al Congresului care a cerut demisia lui Hegseth.
"Mi-am exprimat îngrijorarea încă de la început, deoarece Pete Hegseth nu avea prea multă experiență", a declarat luni generalul în retragere din Forțele Aeriene.
"Îmi place de el la Fox, dar are el experiența necesară pentru a conduce una dintre cele mai mari organizații din lume? Asta este o îngrijorare", a adăugat el.
Cu toate acestea, un consilier al lui Trump a declarat pentru NBC News: "Nu se vorbește acum despre îndepărtarea sau înlocuirea lui. Am mai trecut prin asta și, în acest moment, pur și simplu nu vorbim despre asta".