Navele ocolesc Strâmtoarea Ormuz din cauza conflictului armat dintre Israel și Iran. Cu cât au crescut tarifele de transport

62553176

Pe fondul intensificării conflictului militar dintre Israel şi Iran, tot mai multe companii de transport maritim încep să evite Strâmtoarea Ormuz.

Practic este ocolită una dintre cele mai importante rute strategice pentru comerţul mondial cu petrol şi mărfuri containerizate, transmite CNBC.

Unele vase ocolesc deja această zonă-cheie, semnalând o îngrijorare crescândă în industrie privind securitatea navigaţiei, potrivit Asociaţiei Internaţionale a Armatorilor (BIMCO).

Atacurile-surpriză lansate de Israel vineri asupra infrastructurii militare şi nucleare iraniene au fost urmate de patru zile de confruntări intense.

Această escaladare a determinat armatorii să adopte măsuri sporite de precauţie, nu doar în Strâmtoarea Ormuz, ci şi în Marea Roşie, două puncte esenţiale pentru logistica maritimă globală.

Deşi majoritatea vaselor continuă să navigheze prin zonă, există un „declin modest” în traficul maritim, pe măsură ce unii operatori preferă să evite riscurile.

Deşi organizaţia nu recomandă evitarea unor rute, situaţia actuală introduce o incertitudine semnificativă, a declarat pentru CNBC Jakob Larsen, şeful departamentului de securitate din cadrul BIMCO.

Totodată, în perioade cu ameninţări ridicate, salariile echipajelor şi tarifele de transport cresc, ceea ce poate stimula unele companii să accepte riscul.

Strâmtoarea Ormuz leagă Golful Persic de Marea Arabiei şi este considerată una dintre cele mai critice „gâturi de sticlă” pentru comerţul cu petrol.

În 2023, fluxul zilnic de petrol prin această zonă a fost de 20,9 milioane de barili, adică 20% din consumul global de lichide petroliere, conform datelor EIA (Agenţia pentru Informaţii Energetice a SUA).

În paralel, zona are o importanţă vitală pentru traficul global de containere, mai ales datorită porturilor Jebel Ali şi Khor Fakkan, care funcţionează ca huburi regionale pentru Dubai, Asia de Sud şi Africa de Est.

Orice deviere de la această rută poate cauza întârzieri majore în lanţurile de aprovizionare şi creşteri de costuri.

Doar ameninţarea unui conflict în zona Hormuz este suficientă pentru a perturba serios logistica globală, amintind de impactul rebelilor Houthi asupra traficului prin Marea Roşie, care a forţat multe linii maritime să ocolească Africa de Sud, a declarat Peter Tirschwell, vicepreşedinte la S&P Global Market Intelligence.

Datele furnizate de firma de analiză Kpler arată că tarifele de transport ale petrolierelor VLCC din Golful Persic către China au crescut vineri cu 24%, ajungând la 1,67 dolari per baril, cel mai mare salt zilnic din 2025.

Deşi prima de risc de război nu a fost încă majorată, asigurătorii avertizează că o eventuală escaladare ar putea duce la o creştere bruscă a costurilor de asigurare.

Compania germană de transport Hapag-Lloyd a confirmat că nivelul de ameninţare în Strâmtoarea Ormuz este „semnificativ”, dar nu consideră că există în prezent un risc imediat care să justifice suspendarea tranzitului.

Cu toate acestea, compania menţionează că situaţia se poate schimba „într-un interval foarte scurt”.

Deşi nu s-au înregistrat încă atacuri directe asupra navelor comerciale în zonă, climatul de nesiguranţă apasă asupra pieţelor.

Impactul direct se vede deja în creşterea tarifelor, rerutări costisitoare şi încordarea lanţurilor de aprovizionare, iar orice deteriorare suplimentară a situaţiei ar putea avea efecte globale semnificative asupra preţurilor la energie şi bunuri.

Articol recomandat de sport.ro
"Dă-o naibii de treabă!" David Popovici, efervescent după calificarea în finala de la 200 m: "Mâine, bubuială!"
"Dă-o naibii de treabă!" David Popovici, efervescent după calificarea în finala de la 200 m: "Mâine, bubuială!"
Citește și...
Război Israel-Iran, ziua 6. Noi atacuri la Tel Aviv și Teheran. Donald Trump cere capitularea necondiționată a iranienilor

Israelul şi Iranul s-au atacat reciproc pentru a şasea noapte consecutivă, la câteva ore după apelul lui Donald Trump la „capitularea fără condiţii” a Teheranului, relatează AFP.

Donald Trump a convocat Consiliul de Securitate Națională. Războiul Israel-Iran provoacă tensiuni la Washington

Preşedintele american Donald Trump a convocat marţi Consiliul Securităţii Naţionale (NSC) pe tema Războiului între Israel şi Iran, anunţă sub acoperirea anonimatului un reprezentant al casei Albe, relatează AFP.

Recep Erdogan: Israelul sub conducerea lui Netanyahu reprezintă "cea mai mare ameninţare" pentru regiune

Preşedintele turc Recep Tayyip Erdogan l-a acuzat marţi pe premierul israelian Benjamin Netanyahu că este "cea mai mare ameninţare" în Orientul Mijlociu, în cadrul unei convorbiri telefonice cu emirul Qatarului.

Recomandări
Acciza la motorină, redusă cu 20% timp de două săptămâni. Măsura intră în vigoare pe 16 august

Ministerul Finanțelor reduce temporar cu 20% acciza la motorina standard, în perioada 16-31 august 2026, după creșterea semnificativă a cotațiilor internaționale și a prețurilor la pompă. Astfel, reducerea este de aproximativ 68 de bani pe litru.

Procurorii Laurei Codruța Kövesi, percheziții la firme IT și primării din țară. Dosarul vizează 7 milioane de euro din PNRR

Parchetul European a efectuat, marți, 19 percheziții la sediile unor persoane și companii, într-o anchetă privind o posibilă fraudă în achiziții publice pentru proiecte IT finanțate din fonduri europene, în valoare de aproximativ 7 milioane de euro.

S-a câștigat cel mai mare premiu din istoria jocului Loto 6/49 - peste 10,07 milioane de euro

La tragerea Loto 6/49 de joi, 13 august 2026, s-a câștigat cel mai mare premiu de categoria I din istoria acestui joc, în valoare de 52.839.623,04 de lei (10.077.166,58 de euro).