MAE rus: „Rusia nu a lansat un război, ea îi pune capăt”

62245119
Profimedia

"Rusia nu a lansat un război, ea îi pune capăt", a declarat luni purtătoarea de cuvânt a Ministerului de Externe rus Maria Zaharova, citată de agenţia oficială de presă TASS.

"Experimentele NATO şi tăcerea uluitoare a publicului occidental - acestea sunt motivele din spatele dezastrului umanitar şi politic din Europa. Şi trebuia să se pună capăt acestui lucru, în timp ce Occidentul a refuzat să conducă orice negocieri şi a salutat declaraţiile agresive şi ameninţările directe ale marionetelor de la Kiev la adresa Rusiei", a scris Zaharova pe canalul ei de Telegram.

"Rusia nu a lansat un război, ea îi pune capăt", a subliniat Zaharova. De-a lungul acestor ani, partea rusă a îndemnat comunitatea globală să se opună anihilării consecvente a populaţiei din Donbas. "Aceştia sunt milioane de oameni, care îşi pierdeau pe cei dragi în fiecare zi, trăind în subsoluri pentru a fugi de bombardamente", a adăugat ea.

"Unde au fost toate aceste ţări şi publicul lor în aceşti opt ani în care războiul a continuat şi cum au condamnat ele uciderea a cel puţin 13.000 de oameni în aceşti ani?", s-a întrebat purtătoarea de cuvânt a MAE rus.

Niciunul dintre cei care "strigă acum" în "ţările civilizate" nu s-a adunat vreodată pentru a sprijini populaţia din Doneţk şi Lugansk cerând oprirea vărsării de sânge, a notat ea. "Lumea a tăcut. Tăcerea obedientă a comunităţii globale şi desconsiderarea faţă de catastrofa sângeroasă rezultată din lovitura anticonstituţională din Ucraina din 2014, organizată cu participarea directă a SUA, UE, Germaniei, Poloniei, Lituaniei, Estoniei, Letoniei şi altor ţări NATO, pur şi simplu au încurajat regimul de la Kiev să continue să-şi distrugă propria populaţie", a mai subliniat Zaharova, citată de TASS.

Articol recomandat de sport.ro
Key Alves ”rupe” internetul, la patru luni după ce a născut! Cum arată cea mai frumoasă voleibalistă din lume
Key Alves ”rupe” internetul, la patru luni după ce a născut! Cum arată cea mai frumoasă voleibalistă din lume
Citește și...
Iranul ar putea relua războiul cu SUA, după ce Trump a refuzat oferta de pace. Replica unui responsabil militar iranian

Un responsabil militar iranian a estimat sâmbătă că este „probabilă” o reluare a războiului cu Statele Unite, după ce Donald Trump a respins o nouă ofertă a Teheranului de reluare a negocierilor de pace, relatează AFP.

Donald Tusk: Pericolul pentru comunitatea transatlantică nu vine de la duşmanii externi, ci din dezintegrarea Alianţei

Donald Tusk a declarat sâmbătă, după anunţul Pentagonului privind retragerea a circa 5.000 de militari americani din Germania, că principalul pericol pentru comunitatea transatlantică nu vine de la duşmani externi, ci din dezintegrarea Alianţei.

Mesajul unor lideri republicani, după decizia SUA de a retrage 5.000 de soldaţi din Germania: „Suntem foarte îngrijorați”

Doi lideri republicani de rang înalt şi-au exprimat sâmbătă îngrijorarea cu privire la decizia Pentagonului de a retrage 5.000 de soldaţi din Germania, aliat al NATO, relatează Reuters.

Recomandări
Ministrul Proiectelor Europene răspunde acuzaţiilor unor „domni din cauza cărora România a pierdut 458,7 milioane euro”

Ministrul Proiectelor Europene, Dragoş Pîslaru, răspunde acuzaţiilor unor „domni din cauza cărora România a pierdut 458,7 milioane Euro”, potrivit cărora „de vină sunt Bolojan, Gheorghiu şi Pîslaru”.

Medic ginecolog: „Copiii concepuți în post nu ajung să se nască sau mor în pătuț”. Colegiul Medicilor a deschis o anchetă

Declarații șocante, făcute de un medic ginecolog din Iași, au dus la o anchetă a Colegiului Medicilor.

Petreceri de 1 Mai în Mamaia. Cluburi arhipline, șampanie cu artificii și distracție până în zori, în ciuda vremii reci

Prima noapte de distracție la malul mării din acest an a fost una reușită, în ciuda vremii reci.