Lavrov susține că Occidentul vrea „despartă” Rusia de sudul Caucazului. Cum ar încerca Vestul să producă „ruptura”

62328779
AFP

Ministrul rus de Externe, Serghei Lavrov, a acuzat, luni, Statele Unite şi Uniunea Europeană că doresc "despărţirea" Rusiei de sudul Caucazului, încercând să se implice în negocierile de pace dintre Armenia şi Azerbaidjan.

În timp ce ofensiva rusă din Ucraina s-a împotmolit, Moscova pare să îşi piardă influenţa în Georgia, Armenia şi Azerbaidjan, într-o regiune unde are prin tradiţie un rol de mediator.

"Vedem perfect obiectivele Occidentului în sudul Caucazului, nu le ascunde, le afirmă - să despartă Rusia" de această regiune, a afirmat şeful diplomaţiei ruse, susţinând că puterile occidentale încearcă să "submineze arhitectura de securitate" din această parte a fostei Uniuni Sovietice.

Lavrov a făcut declaraţiile respective într-o conferinţă de presă la Moscova, alături de omologul său armean, Ararat Mirzoian. El a reproşat de asemenea Bruxellesului şi Washingtonului că încearcă să îşi "impună controlul" asupra negocierilor între Erevan şi Baku.

AFP reaminteşte că Armenia şi Azerbaijanul îşi dispută regiunea Nagorno Karabah încă de la începutul deceniului 1990, când s-a prăbuşit URSS. Armenii au câştigat primul război cu azerii, apoi aceştia şi-au luat revanşa în 2020, recucerind o mare parte din teritoriul respectiv. În prezent, tensiunile bilaterale sunt în continuare ridicate, observă agenţia de presă, citată de Agerpres.

SUA a organizat mai multe runde de negocieri Armenia- Azerbaijan

În ultimele lui, SUA şi UE au organizat mai multe runde de negocieri de pace între premierul armean Nikol Paşinian şi preşedintele azer Ilham Aliev. În 20 februarie, Uniunea Europeană a desfăşurat o misiune de observare la frontiera oficială dintre Armenia şi Azerbaijan, unde au avut loc lupte în septembrie anul trecut.

Din decembrie, autorităţile armene acuză Azerbaidjanul de crearea unei "crize umanitare" prin blocarea unicei căi de comunicare rutieră între Armenia şi Nagorno Karabah, ceea ce guvernul de la Baku dezminte.

Erevanul a criticat de asemenea pasivitatea militarilor ruşi din forţa de menţinere a păcii din Nagorno Karabah.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO | Imaginea cu Vladimir Putin care a stârnit revoltă! Ucrainenii acuză lipsă de reacție la nivel mondial
FOTO | Imaginea cu Vladimir Putin care a stârnit revoltă! Ucrainenii acuză lipsă de reacție la nivel mondial
Citește și...
Atac masiv asupra Kievului, după ce SUA au impus noi sancţiuni împotriva Rusiei. Ucraina, lipsă de muniţie şi interceptoare

Cel puţin trei persoane, între care un copil, au fost ucise, iar alte şapte au fost rănite în urma unor noi bombardamente ruseşti asupra Kievului şi împrejurimilor, în noaptea de vineri spre sâmbătă, potrivit serviciilor de urgenţă ucrainene.

Spania, măsură neașteptată la frontiera cu Italia pe fondul crizei migrației din Ceuta

Guvernul spaniol a decis să restabilească, începând de sâmbătă, controalele la frontierele cu Italia, după ce autorităţile italiene au refuzat să renunţe la verificările impuse călătorilor proveniţi din Spania, în contextul crizei migratorii din Ceuta.

Se încheie oficial o epocă în Bulgaria. Îi privește direct pe turiștii români care merg pe litoral

Perioada obligatorie în care prețurile trebuie afișate în Bulgaria atât în leva, cât și în euro se încheie sâmbătă, 8 august, marcând o nouă etapă în tranziția țării către moneda unică europeană.

Recomandări
Nicușor Dan, mesaj ferm către partide, după verdictul Moody's: „Să renunțe la agendele politice şi la discursul electoral”

Președintele Nicușor Dan a salutat decizia Moody’s de a menține ratingul României la „Baa3”, afirmând că agenția a confirmat progresele făcute în ultimul an pentru echilibrarea finanțelor publice și reducerea cheltuielilor.

Moody’s păstrează ratingul României în categoria „recomandat investiţiilor”, cu perspectiva negativă. Reacția lui Nazare

Moody's a menţinut, vineri, ratingul atribuit României la "Baa3", cu perspectivă negativă, se arată într-un comunicat al agenţiei de evaluare financiară.

Dunărea rămâne la Cernavodă la nivelul din 3 august. În Ungaria, debitul a crescut cu 6 centimetri în ultimele 3 zile la Paks

După zile de așteptare și amânări repetate, ieri după-amiază a început operațiunea de scufundare controlată a primelor două barje, în apropierea brațului Bala de pe Dunăre.