Joe Biden dă asigurări că Statele Unite nu vor încerca să intre în conflict cu China

62285739
IMAGO

Liniile de comunicaţie între Statele Unite şi China vor rămâne deschise, pentru a evita conflictele, a declarat duminică preşedintele american Joe Biden la summitul ASEAN (Asociaţia Naţiunilor din Sud-Estul Asiei) din Cambodgia.

Preşedintele a arătat că Washingtonul va rămâne în competiţie cu Beijingul şi va insista asupra drepturilor omului. El a subliniat totodată importanţa păcii în Strâmtoarea Taiwan şi a libertăţii de navigaţie în Marea Chinei de Sud, conform unui comunicat al Casei Albe preluat de Reuters..

Biden a condamnat de asemenea invazia "brutală şi nejustificată" a Rusiei în Ucraina şi ameninţarea reprezentată de testele cu rachete efectuate de Coreea de Sud. El a cerut conducătorilor militari din Myanmar să urmeze planul de pace convenit cu ASEAN.

Războiul din Ucraina urmează să fie un subiect central la summitul G20 din Bali şi la Forumul de Cooperare Asia-Pacific (APEC) de la sfârşitul săptămânii viitoare, apreciază Reuters, poitrivit Agerpres.

La reuniunea ASEAN au fost reprezentate 18 ţări, care împreună reprezintă jumătate din economia mondială. În afară de statele membre ale organizaţiei, au participat Australia, China, Coreea de Sud, India, Japonia, Noua Zeelandă, Rusia şi Statele Unite.

Nu a fost adoptat un comunicat comun. Ministrul de externe Serghei Lavrov, care a reprezentat Rusia în absenţa preşedintelui Vladimir Putin, a acuzat SUA că au insistat asupra unor termeni inacceptabili privind războiul din Ucraina, ceea ce a făcut imposibil un consens, a transmis agenţia TASS, preluată de dpa.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Iubita lui Denis Alibec dezvăluie: ”De când ne cunoaștem, asta observ”
FOTO Iubita lui Denis Alibec dezvăluie: ”De când ne cunoaștem, asta observ”
Citește și...
Carnagiu în SUA. Opt copii cu vârste între 1 an și 14 ani au fost uciși de un bărbat. A deschis focul direct asupra lor

Opt copii au fost ucişi duminică dimineaţa într-un incident armat la Shreveport, în statul american Louisiana, au anunţat duminică poliţia locală, relatează dpa.

Alegeri Bulgaria 2026. Fostul președinte l-a învins categoric pe fostul premier. Rezultate și prezență la vot

Fostul președinte Rumen Radev a câștigat detașat alegerile parlamentare anticipate din Bulgaria, la mare distanță de fostul premier Boiko Borisov. 

SUA și Iran se acuză reciproc de blocarea Strâmtorii Ormuz. Trump nu mai răspunde la întrebări despre război: ”Dați-i afară!”

Focurile trase asupra navelor din Strâmtoarea Ormuz reprezintă o încălcare a acordului de încetare a focului - acuză președintele american Donald Trump. 

Recomandări
Cercetarea agricolă din România este în declin. Securitatea alimentară a țării este în pericol

„Agricultură fără rădăcini”, partea I. Suntem într-o perioadă complicată, marcată de războaie și schimbări geopolitice care vor lăsa urme în societate pentru ani de zile.

SUA și Iran se acuză reciproc de blocarea Strâmtorii Ormuz. Trump nu mai răspunde la întrebări despre război: ”Dați-i afară!”

Focurile trase asupra navelor din Strâmtoarea Ormuz reprezintă o încălcare a acordului de încetare a focului - acuză președintele american Donald Trump. 

Alegeri Bulgaria 2026. Exit-poll: Partidul fostului președinte Rumen Radev a câștigat detașat

Bulgaria Progresistă”, partidul fostului președinte Rumen Radev, a câștigat detașat alegerile parlamentare anticipate din Bulgaria. Potrivit exit-poll-ului, formațiunea a obținut peste 39% din voturi. Prezența la vot a fost de circa 43%.