Iranul "nu are nevoie de bomba atomica", afirma presedintele Ahmadinejad

60603799

Presedintele iranian Mahmoud Ahmadinejad, aflat in Benin, in cadrul unui turneu in Africa de vest, a aparat programul nuclear controversat al tarii sale, unul pasnic in opinia sa.

Intr-un discurs sustinut la Universitatea Benin, luni dimineata, Ahmadinejad a calificat energia nucleara drept un "dar divin" ce ofera energie electrica la un pret abordabil. "Ei acuza Iranul, la fel ca pe toate natiunile care incearca sa iasa rapid de sub dominatia actuala", a declarat presedintele iranian.

"Nu avem nevoie de bomba atomica", a continuat el. "De altfel, nu bomba atomica este cea care ameninta lumea, ci morala si cultura occidentala aflate in pierdere de valori", a adaugat Ahmadinejad.

Puteri occidentale si Israelul suspecteaza Teheranul ca ascunde un program militar vizand fabricarea bombei atomice sub activitati militare civile. Teheranul dezminte acest lucru, afirmand ca dezvolta programul doar in scopuri energetice si medicale.

Ahmadinejad, sosit in Benin duminica seara, urmeaza sa paraseasca Cotonou luni, cu directia Niger, unul dintre cei mai importanti producatori mondiali de uraniu.

Iranul are nevoie de uraniu pentru programul sau nuclear, iar Nigerul a criticat recent un parteneriat istoric "foarte dezechilibrat" cu Franta, fosta putere coloniala. Grupul francez Areva exploateaza uraniu de peste 40 de ani in nordul acestei tari.

Uraniul nigerian este destinat exportului, prin porturile benineze, dar ministrul beninez de Externe a insistat asupra faptului ca nu se va discuta despre uraniu in cursul vizitei lui Ahmadinejad. Potrivit autoritatilor benineze, discutiile dintre Iran si Benin vizeaza agricultura, educatia si energia.

Ahmadinejad isi incheie turneul in Africa de vest cu o vizita in Ghana, marti.

Articol recomandat de sport.ro
Iubita lui Lamine Yamal, interzisă pe TikTok: „Eram supărată!”
Iubita lui Lamine Yamal, interzisă pe TikTok: „Eram supărată!”
Citește și...
ANALIZĂ. De ce va avea Marea Britanie un nou prim-ministru fără alegeri. Andy Burnham, așteptat la Regele Charles al III-lea

Andy Burnham, politician veteran al Partidului Laburist și fost primar popular al regiunii Greater Manchester, urmează să devină luni următorul prim-ministru al Marii Britanii.

VIDEO. Un incendiu în Norvegia, cel mai mare din istoria modernă a țării, a distrus peste 100 de locuințe. Cauza, necunoscută

Un incendiu rezidențial, care este considerat cel mai mare din istoria modernă a Norvegiei, a distrus peste 100 de locuințe și a forțat sute de persoane să se evacueze, au anunțat sâmbătă autoritățile.

Orașul care a redus numărul deceselor provocate de caniculă și ar putea deveni un model pentru întreaga lume

Vara aceasta a fost marcată de temperaturi extrem de ridicate în mare parte din Statele Unite și Europa.

Recomandări
Atac al Ucrainei în Rusia. Opt morţi şi zeci de răniţi. Volodimir Zelenski: ”A fost lovită și o instalație petrolieră”. VIDEO

Un atac cu drone ucrainene asupra a două centre logistice s-a soldat cu cel puţin opt morţi în Rusia şi un incendiu într-un depozit de petrol din regiunea Moscova a dus la evacuarea unei maternităţi, au anunţat autorităţile locale. 

Mai mulţi turişti au rămas blocaţi în telecabina de la Bâlea din cauza unei defecţiuni tehnice

Mai mulţi turişti au rămas blocaţi, sâmbătă, în telecabina de la Bâlea, din cauza unei defecţiuni tehnice, însă nu sunt în pericol, a anunţat şeful Serviciului Public Judeţean Salvamont Sibiu, Dan Popescu.

”Monstru” descoperit în Dunăre, la Galați. Cel mai mic debit din ultimii 30 de ani, probabil din cauza țărilor din amonte

Cu Dunărea la cel mai mic debit din ultimii 30 de ani, în Galați se caută soluții pentru situația în care nu vom mai putea să luăm apă din fluviu pentru populație.