Invazie într-o secție de poliție din Paris. „Colegii s-au ales cu multe muşcături”

62042972
iStock

O secţie de poliţie din nord-estul Parisului a trebuit să fie evacuată duminică după ce a fost invadată de purici, a informat un sindicat al poliţiştilor, conform The Guardian.

„Secţia de poliţie a fost închisă până la noi informaţii!”, scria pe un afiş lipit de intrarea în secţia din arondismentul 19 din Paris.

Sindicatul a informat pe Twitter că secţia a fost victima unei „invazii de purici”, condiţiile de muncă fiind astfel „intolerabile” timp de mai multe zile, potrivit News.ro

În ciuda eforturilor de dezinsecţie, situaţia, care a început acum trei săptămâni, s-a înrăutăţit joi, ofiţerii fiind muşcaţi constant, conform postului de radio France Bleu Paris.

Unii dintre poliţişti au dus şi acasă puricii, conform liderului de sindicat Emmanuel Cravello.

„Mai mulţi colegi s-au dus la medic având multe muşcături. Problema este că unii dintre ei au dus puricii acasă şi acum şi copiii lor au fost muşcaţi. Această situaţie nu poate continua”, a afirmat el.

Sindicatul cere o dezinfectare totală a secţiei, care ar putea dura în jur de 48 de ore.

Lideri de sindicat se vor întâlni luni cu ministrul de Interne Christophe Castaner pentru a discuta despre starea de sănătate a lucrătorilor în situaţii de urgenţă.

Abonați-vă gratuit la newsletter-ul Știrile Pro TV de pe WhatsApp. Primiți în fiecare zi cele mai importante știri pe telefon! 

 Pe Instagram-ul Știrile ProTV găsiți imaginile momentului din România, dar și din lume!  

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Simone Biles a postat pozele după operația de mărire a sânilor!
GALERIE FOTO Simone Biles a postat pozele după operația de mărire a sânilor!
Citește și...
Probleme economice serioase pentru Putin: Rusia își reduce drastic estimările de creștere economică pentru anul viitor

Guvernul rus și-a revizuit previziunile de creștere economică pentru 2026. 

Lista țărilor care au confirmat cazuri de hantavirus după focarul de pe nava MV Hondius. Situația este monitorizată de OMS

Prezentăm în continuare o listă a ţărilor care au semnalat cazuri de cetăţeni infectaţi cu hantavirus după detectarea unui focar pe vasul de croazieră MV Hondius. 

Lamine Yamal cu un tricou anti-Real la parada titlului: „Slavă Domnului că nu sunt fan Real Madrid” | Video

Campioana Spaniei, FC Barcelona, ​​şi-a sărbătorit titlul luni seară pe străzile oraşului catalan. Lamine Yamal a profitat de ocazie pentru a-i provoca pe cei de la Real Madrid.

Recomandări
Cum le răspunde Nicușor Dan criticilor care spun că e ”trumpist”, după ce a criticat UE de Ziua Europei: ”Ce v-am spus deja!”

Președintele Nicușor Dan susține că nu a criticat Uniunea Europeană în discursul pe care l-a susținut de Ziua Europei, ba, dimpotrivă, i s-a părut că textul său a fost ”un fel de declarație de afecțiune față de Europa”.

ANM: Răcire accentuată şi ninsori la munte. Cod galben de ploi torenţiale şi vijelii, în aproape toată ţara. HARTĂ

Administrația Națională de Meteorologie anunță o răcire accentuată a vremii, furtuni, vijelii și precipitații mixte la munte.

Primarul Londrei îi cere lui Keir Starmer să promită reîntoarcerea Marii Britanii în UE la următoarele alegeri

Primarul Londrei, Sadiq Khan, a declarat pentru CNBC că Partidul Laburist aflat la guvernare ar trebui să îşi asume oficial obiectivul revenirii Regatului Unit în Uniunea Europeană, la următoarele alegeri generale, transmite CNBC.