DOSARUL BICA. Fosta sefa a DIICOT le-a cerut judecatorilor audierea Elenei Udrea, cea mai buna prietena a ei

×
Codul embed a fost copiat

Fosta sefa a DIICOT, Alina Bica, le-a cerut luni judecatorilor Curtii Supreme audierea Elenei Udrea, a lui Dorin Cocos si a fiului acestuia, Alin, in procesul in care este judecata pentru abuz in serviciu.

Procurorii o acuza ca ar fi aprobat cu buna stiinta despagubiri supraevaluate cu 62 de milioane de euro, in favoarea omului de afaceri Gheorghe Stelian. Declaratiile celor trei sunt importante, crede avocata Alinei Bica, tinand cont ca in rechizitoriu apar si numele lor.

Alina Bica a venit de mana cu sotul ca sa-si sustina nevinovatia in instanta. Ea este acuzata ca a dat despagubiri mult supraevaluate, de 377 de milioane de lei, in calitate de membra a ANRP. Bica a contestat luni expertiza DNA care stabliea ca terenul pentru care s-a platit uriasa suma, valoreaza mai putin de jumatate. Ea a cerut audierea unor martori.

Elena Udrea si Dorin Cocos ar fi fost implicati si ei tangential in aceasta despagubire. Alina Bica este suspectata ca a primit de la familia Cocos un teren in comuna Snagov, drept rasplata. Acuzatia face obiectul unui alt dosar in care Cocos este acuzat de trafic de influenta, iar Bica, printre altele, si de favorizarea infractorului.

Cel care a admis ca nu a cerut reevlauarea valorii terenului, cu toate ca avea dreptul si obligatia sa o faca, este Remus Baciu, fostul vicepresedinte ANRP, care a povestit instantei si cum se aprobau dosarele de despagubire.

Citește și
Gheorghe Stefan
Gheorghe Stefan a fost plasat in arest la domiciliu: "Fotbalul si Primaria Piatra Neamt m-au adus la Rahova"

Remus Baciu: "Erau atunci pe ordinea de zi 1200 de dosare. Nu le terminam nici astazi de analizat. Nu am vazut niciun dosar si nici nu erau prezentate fizic. Erau prezentate intr o mapa a sedintei. Erau sub forma de tabel."

Gheorghe Stelian, banuit ca ar fi primit cele 377 de milioane de lei, a fost si el la instanta.

Urmatorul termen al procesului in care Alina Bica e acuzata de abuz in serviciu va fi unul cu surle si trambite, intrucat va fi pentru prima data dupa luni intregi de zile cand Alina Bica va imparti incaperea cu cea mai buna prietena a ei, Elena Udrea. Una in calitate de inculpat, cealalta in calitate de martor.

Articol recomandat de sport.ro
"Bijuteria" de 100 de milioane de euro prinde viață! Când intră buldozerele: "Va fi primul din țară"
"Bijuteria" de 100 de milioane de euro prinde viață! Când intră buldozerele: "Va fi primul din țară"
Citește și...
Elena Udrea ramane in arest preventiv. Judecatorii ICCJ au respins contestatia formulata de fostul ministru
Elena Udrea ramane in arest preventiv. Judecatorii ICCJ au respins contestatia formulata de fostul ministru

Elena Udrea ramane in arest preventiv, dupa ce joi seara judecatorii instantei supreme au respins o contestatie inaintata de fostul ministru impotriva unei decizii anterioare a instantei.

Gheorghe Stefan a fost plasat in arest la domiciliu:
Gheorghe Stefan a fost plasat in arest la domiciliu: "Fotbalul si Primaria Piatra Neamt m-au adus la Rahova"

Fostul primar al municipiului Piatra Neamt, Gheorghe Stefan, plasat miercuri din arest preventiv in arest la domiciliu, a declarat la iesirea din Penitenciarul Rahova ca a ajuns in acest loc din cauza fotbalului si a faptului ca a intrat in politica.

Scandalul
Scandalul "mita pentru contracte": statul roman a cumparat licente Windows cu 1800 de DOLARI/bucata. Care era pretul real

Sorin Grindeanu, ministrul pentru Societatea Informationala, a prezentat marti cateva cifre privind contractul incheiat de statul roman cu Microsoft, care acum este obiect de ancheta la DNA

Recomandări
Reforma pensiilor magistraților ar putea ajunge din nou la CCR. ÎCCJ decide astăzi dacă va sesiza Curtea
Reforma pensiilor magistraților ar putea ajunge din nou la CCR. ÎCCJ decide astăzi dacă va sesiza Curtea

Secţiile Unite ale Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie se reunesc vineri pentru a decide cu privire la proiectul de lege care schimbă condiţiile de pensionare pentru magistraţi şi pentru care Guvernul şi-a asumat răspunderea în Parlament.

Ultima zi de campanie pentru candidații la Primăria Capitalei. Bucureştenii îşi aleg duminică primarul general
Ultima zi de campanie pentru candidații la Primăria Capitalei. Bucureştenii îşi aleg duminică primarul general

Vineri este ultima zi în care cei 17 candidaţi aflaţi în competiţia pentru fotoliul de primar general al Capitalei mai pot să îşi prezinte oferta electorală în faţa bucureştenilor.

Vladimir Putin nu s-ar putea mulțumi doar cu „Novorusia”. Bucata de pământ cu care ar lega „de minune” Rusia
Vladimir Putin nu s-ar putea mulțumi doar cu „Novorusia”. Bucata de pământ cu care ar lega „de minune” Rusia

„Există posibilitatea ca americanii să trădeze Ucraina”. Emmanuel Macron a formulat acest grav avertisment, într-o discuție cu Zelenski și cu alți lideri europeni, pentru a analiza strategii de protejare a Kievului.