În timp ce străzile Sucevei sunt pustii, în Wuhan oamenii au ieșit la plimbare. VIDEO

×
Publicitate

Locuitorii din orașul chinez Wuhan, epicentrul inițial al coronavirusului, s-au putut în sfârșit bucura de primăvară în aer liber, joi, după ce restricțiile au fost ridicate treptat.

Recent, imagini filmate cu drona în Suceava au arătat străzile pustii ale orașului, după prima zi de intrare în carantină.

China, țara unde a apărut noul coronavirus, pare să fi reuşit să ţină sub control epidemia.

În prezent, prioritatea sa este de a împiedica revenirea COVID-19 pe teritoriul său, din străinătate.

Pentru a face faţă, China şi-a închis temporar graniţele pentru majoritatea străinilor şi şi-a redus drastic zborurile internaţionale. De asemenea, orice persoană care intră în ţară este plasată în carantină timp de 14 zile.

După două luni de izolare din cauza coronavirusului, provincia Hubei, epicentrul epidemiei, a început de săptămâna trecută să-şi redeschidă porţile, închise de la sfârşitul lunii ianuarie.

Locuitorii din Wuhan, capitala provinciei, vor putea părăsi oraşul începând din 8 aprilie.

 

Articol recomandat de sport.ro
A venit anunțul mult așteptat în cazul Iranului: "Mă voi ocupa personal!"
A venit anunțul mult așteptat în cazul Iranului: "Mă voi ocupa personal!"
Citește și...
Criza petrolului din Orientul Mijlociu se adâncește. Europa ar putea resimți „o perturbare majoră, cea mai mare de până acum”

Perturbarea aprovizionării cu petrol din Orientul Mijlociu va creşte în aprilie şi va începe să afecteze economia europeană, închiderea Strâmtorii Ormuz reducând sever livrările, a avertizat miercuri Fatih Birol, şeful AIE.

Donald Trump a anunțat că noul lider al Iranului a cerut Statelor Unite un armistițiu: ”Îl vom trimite în Epoca de Piatră”

Președintele Donald Trump a anunțat, miercuri, că noua conducere a Iranului a solicitat Statelor Unite un armistițiu.   

Aliatul din NATO care a refuzat marea cerere a SUA pentru conflictul din Orientul Mijlociu. Cine i-a întors spatele lui Trump

Polonia a respins solicitarea Statelor Unite de a transfera sistemele de apărare aeriană Patriot în Orientul Mijlociu, afirmând că aceste sisteme sunt necesare pentru a-și proteja propriul teritoriu și flancul estic al NATO.

Recomandări
Președintele Donald Trump afirmă că se ”gândește serios” să retragă SUA din NATO, care este ”un tigru de hârtie”

Donald Trump a declarat pentru The Telegraph că ia în considerare serios retragerea Statelor Unite din NATO, pentru că Alianța nu s-a alăturat războiului său împotriva Iranului.

Sociologul Alfred Bulai, trimis în judecată pentru agresiune sexuală. Fapte comise în anii 2000 s-au prescris

Sociologul Alfred Bulai, fost profesor la SNSPA, a fost trimis în judecată pentru agresiune sexuală. Procurorii arată că inculpatul ar fi comis agresiuni sexuale încă din anii 2000, dar aceste fapte s-au prescris între timp.

Scandalul ”mită la ARR”. Sorin Grindeanu, întrebat ce ține acasă în cutia de pantofi: ”Prețul la litru de motorină, 12 lei!”

Sorin Grindeanu, președintele Partidului Social Democrat și fost ministru al Transporturilor, neagă orice legătură cu faptele imputate fostului șef de cabinet, Cristian Anton, care este acuzat de DNA de luare de mită.