Hu Jintao, cel mai puternic om din lume in topul revistei Forbes

×
Publicitate

Presedintele chinez, Hu Jintao, este cel mai puternic om de pe planeta, devansandu-l pe omologul sau american, Barack Obama, potrivit topului realizat de revista Forbes, care include oameni politici si chiar infractori: Osama ben Laden.

Liderul politic al unei tari cu cel mai mare numar de locuitori din lume, exercitand un "control aproape dictatorial asupra 1,3 miliarde de persoane (a cincea parte din populatia planetei), Hu Jintao poate "devia rauri, poate cladi orase, poate inchide disidenti si cenzura Internetul fara amestecul birocratilor pisalogi si al tribunalelor", afirma Forbes.

El refuza sa se incline in fata Statelor Unite care exercita presiuni asupra sa sa modifice rata de schimb, conduce cea mai mare armata din lume ca marime si si-a ales un succesor, in persoana lui Xi Jinping, ce urmeaza sa preia presedintia in 2012. Obama, care anul trecut a fost cea mai puternica persoana din lume, a inregistrat un regres in 2010, plasandu-se pe locul ar doilea.

Desi partidul sau a fost invins in alegerile de la jumatatea mandatului, iar libertatea sa de a-si implementa agenda va fi mult limitata in urmatorii doi ani, Obama "se poate consola cu faptul ca ramane comandantul-sef al celei mai puternice armate, liderul al celei mai mari si dinamice economii si ca detine neoficial titlul de «Liderul Lumii Libere»", adauga revista americana.

Articol recomandat de sport.ro
NEWS ALERT Cauza morții lui Gabi Mureșan. Explicațiile ISU Mureș
NEWS ALERT Cauza morții lui Gabi Mureșan. Explicațiile ISU Mureș
Citește și...
Nouă gafă la nivel înalt. Donald Trump: ”Au fost lansate 111 rachete de către Republica Islamică a Japoniei”

Donald Trump a declarat la summitul NATO de la Ankara că ”Republica Islamică a Japoniei” a lansat un număr mare de rachete, președintele american confundând în mod evident Iranul cu Țara Soarelui-Răsare.

Viktor Orban a lăsat Ungaria cu un deficit real de 8,3% din PIB, cel mai mare din UE. Legătura cu România

Guvernul Viktor Orban a lăsat Ungaria cu un deficit real de 8,3%, față de 3,7% cât se prognoza. Acesta este cel mai mare din UE, depășind România, care ocupa prima poziție, cu 7,9%. 

Ce au aflat doi părinți la scurt timp după ce au adoptat un băiat, în Singapore. „Ați făcut toate verificările?”

Un cuplu din Singapore riscă să-și piardă fiul adoptiv după ce autoritățile au descoperit că acesta s-ar număra printre bebelușii traficați ilegal din Indonezia pentru adopții, relatează BBC.

Recomandări
Economia României a scăzut cu 1,2% în primele 3 luni ale anului. Industria pe minus, agricultura e zero, cultura a adus plus

Economia României a scăzut cu 1,2% pe serie brută în primele 3 luni ale acestui an, comparativ cu aceeaşi perioadă din anul 2025, şi cu 1,1% pe serie ajustată sezonier, potrivit datelor provizorii (2) anunţate de Institutul Naţional de Statistică (INS).

Harta salariilor nete din România. Județele în care se câștigă cel mai bine și cele rămase la coadă

În 2026, salariile românilor au continuat să crească, însă ritmul nu este același în toate domeniile. Diferențele nu se văd doar între meserii, ci și între județe.

Vremea se schimbă radical. ANM anunță furtuni, grindină și ploi torențiale în mai multe județe, inclusiv în Capitală

ANM a emis joi o avertizare Cod galben de instabilitate atmosferică și un Cod portocaliu de ploi torențiale pentru mai multe zone din țară.