Holland vrea Grecia in zona euro, dar crede ca inca trebuie sa isi "demonstreze credibilitatea"

Francois Hollande

Presedintele francez Francois Hollande a subliniat sambata ca Grecia inca trebuie sa isi "demonstreze" "credibilitatea" in privinta angajamentelor de redresare bugetara, pe care premierul grec Antonis Samaras a promis ca le va respecta, relateaza AFP.

 

"Grecia este in zona euro si trebuie sa ramana in zona euro", a declarat pentru presa presedintele francez la finalul unei intalniri cu premierul grec, apreciind ca problema unei mentineri a acestei tari in zona euro "nu se pune".

Grecia "inca trebuie sa demonstreze credibilitatea programului sau si vointa liderilor sai de a merge pana la capat", a adaugat Hollande.

"Unii continua sa speculeze impotriva Greciei, spunand ca nu va reusi, ca nu va putea sa ramana in zone euro", s-a plans Samaras. "Iar eu am venit aici pentru a spune ca Grecia va reusi, va ramane in zona euro si va putea juca un rol important in cadrul Uniunii Europene (UE)", a continuat el.

Citește și
Grecia
Grecia trebuie sa ramana in zona euro pentru a evita o SARACIE fara precedent - ministru

"Vom arata ca Europa este capabila sa isi depaseasca dificultatile si problemele (...), iar in acest sens avem nevoie de eforturi de schimbare, dar si de o reluare a cresterii economice", a adaugat premierul grec.

"Eu cred, de asemenea, ca ne vom putea realiza obiectivele si angajamentele, reduce deficitele, datoria, indeplini schimbarile structurale declansate (privind) privatizarile si justitia", mai ales cele de natura "fiscala", a subliniat Samaras.

Cu o zi inainte, la Berlin, premierul grec a cerut o amanare suplimentara de doi ani, pana in 2016, pentru redresarea conturilor tarii. "Nu cerem mai multi bani, ci timp sa ne tragem sufletul", a pledat el vineri la Berlin intr-o conferinta comuna cu cancelarul german Angela Merkel.

 

Articol recomandat de sport.ro
Ce face marea campioană Monica Roșu, la 20 de ani după ce s-a retras din gimnastică. "E o altă carieră"
Ce face marea campioană Monica Roșu, la 20 de ani după ce s-a retras din gimnastică. "E o altă carieră"
Citește și...
Tara care-l sperie pe cel mai puternic om al planetei. Cererea
Tara care-l sperie pe cel mai puternic om al planetei. Cererea "surpriza" a SUA catre Europa

Administratia Obama va face presiuni asupra guvernelor europene pentru a preveni iesirea Greciei din zona euro inainte de alegerile prezidentiale din SUA din luna noiembrie.

Grecia trebuie sa ramana in zona euro pentru a evita o SARACIE fara precedent - ministru
Grecia trebuie sa ramana in zona euro pentru a evita o SARACIE fara precedent - ministru

Grecia "trebuie sa ramana in zona euro" altfel va plonja intr-o saracie fara precedent a afirmat ministrul grec de Finante Yannis Stournaras, inaintea unei saptamani de intrevederi cruciale intre premierul elen si oficialii UE.

Grecia inca e pe minus dupa ce a imprumutat 240 miliarde euro. Germania exclude un ajutor in viitor
Grecia inca e pe minus dupa ce a imprumutat 240 miliarde euro. Germania exclude un ajutor in viitor

Ministrul german al Finantelor, Wolfgang Schaeuble, a exclus posibilitatea incheierii unui nou acord de finantare externa pentru Grecia in prelungirea celui actual, de 130 miliarde euro.

Recomandări
ANM a prelungit avertizările de vreme rea: vânt puternic, ninsori și viscol. HARTĂ
ANM a prelungit avertizările de vreme rea: vânt puternic, ninsori și viscol. HARTĂ

Administrația Națională de Meteorologie a emis o informare meteorologică și mai multe atenționări și avertizări Cod Galben și Cod Portocaliu, ce vizează intensificări ale vântului, ninsori, polei și viscol, în mare parte din țară.

Volodimir Zelenski ar urma să facă o concesie majoră pentru pace în Ucraina
Volodimir Zelenski ar urma să facă o concesie majoră pentru pace în Ucraina

Rusia a lovit fără milă blocuri de locuințe, chiar și în ziua de Crăciun. Valul de drone și rachete a ucis joi cel puțin 5 oameni și a rănit zeci, în mai multe orașe ucrainene.

Plan Roșu de Intervenție activat, în urma unui accident între 10 mașini, în județul Olt. 27 de persoane implicate
Plan Roșu de Intervenție activat, în urma unui accident între 10 mașini, în județul Olt. 27 de persoane implicate

Un accident de amploare s-a produs pe Drumul Expres 12, în zona localității Optași Măgura, județul Olt, unde 10 autoturisme au fost implicate într-o coliziune în care se aflau aproximativ 27 de persoane.