Guvernul american nu este obligat sa publice fotografii cu Ossama Ben Laden mort

61251930

O curte de apel din Washington a decis marti ca guvernul american nu este obligat sa publice fotografii cu corpul lui Ossama Ben Laden, ucis de soldati de elita americani in Pakistan in mai 2011, relateaza AFP.

Liderul Al-Qaida a fost ucis in locuinta sa de catre un commando al Navy Seals, soldatii de elita americani, care au facut apoi fotografii ale corpului lui Ben Laden pentru a confirma succesul misiunii lor.

CIA a refuzat sa arate aceste fotografii, argumentand faptul ca aceste imagini sunt "clasate top secret", au precizat judecatorii intr-o hotarare de 14 pagini care confirma decizia primei instantei.

"Afirmam ca imaginile au fost corect clasificate si ca ele pot astfel sa ramana secrete", in pofida legii privind libertatea de informare, au adaugat acestia.

Un grup de analiza de orientare conservatoare, Judicial Watch, a dat in judecata CIA din cauza refuzului acesteia de a publica fotografiile.

Agentia americana de informatii a subliniat ca divulgarea acestora ar putea reprezenta un risc pentru securitatea nationala.

Anumite imagini sunt socante si "daca ele sunt publicate, ar putea conduce la represalii impotriva americanilor", au mai apreciat judecatorii curtii de apel.

Articol recomandat de sport.ro
Istvan Kovacs, făcut praf după ultimul meci din Champions League! Ce ar fi spus arbitrul român
Istvan Kovacs, făcut praf după ultimul meci din Champions League! Ce ar fi spus arbitrul român
Citește și...
Barack Obama, dupa tornada care a devastat Oklahoma. "America este alaturi de cetatenii ei"

Presedintele Statelor Unite, Barack Obama, a vorbit, marti, despre pagubele provocate de tornada din Oklahoma.

Hotii de buzunar provoaca o adevarata criza in Capela Sixtina. Vaticanul solicita masuri dure

Ghizii oficiali de la Vatican ameninta ca vor intra in greva, daca autoritatile nu vor lua masuri sporite de securitate impotriva hotilor de buzunare, care asalteaza turistii din Capela Sixtina.

"Afara era apocalipsa". Marturiile pline de groaza ale victimelor tornadei din Oklahoma

Marturiile pline de groaza ale supravietuitorilor uriasei tornade care a lovit luni sudul Statelor Unite au impresionat presa americana.

Recomandări
Legea integrității a fost votată cu amendamentul Fritz. Senatorii au adoptat proiectul de care depind 770 de milioane de euro

Senatorii au adoptat prin vot Legea ANI, cunoscută și drept ”Legea integrității”, care este jalon în PNRR și de care depind aproximativ 770 de milioane de euro pentru România, termenul fiind 31 august. Senatul este cameră decizională.

Noi modificări la legea salarizării. Ce s-a schimbat în ultima variantă - surse

Noua variantă a proiectului legii salarizării bugetarilor aduce mai multe modificări față de forma anterioară, în special în ceea ce privește modul de calcul și control al sporurilor și finanțarea creșterilor salariale din sănătate.

Vești bune. Debitul Dunării este în creștere la intrarea în țară. Ce se întâmplă la Cernavodă

În timp ce România se confruntă cu o secetă prelungită care a afectat grav culturile agricole și rezervele de apă, iar centrala de la Cernavodă a fost oprită, Dunărea dă semne de revenire.