Germania doreşte să relaxeze legislaţia privind imigraţia pentru a atrage lucrători din afara UE

61966789

Guvernul de la Berlin urmează să ia o decizie cu privire la o propunere de relaxare a legislaţiei privind imigraţia, cu obiectivul de a facilita accesul lucrătorilor calificaţi din afara Uniunii Europene care doresc să vină în Germania.

Germania a primit în ultimii ani peste un milion de solicitanţi de azil, dar puţini dintre ei au reuşit să se integreze, întrucât le lipsesc calificările cerute pe piaţa muncii, majoritatea neavând de fapt nicio calificare, iar necunoaşterea limbii germane este de asemenea un obstacol important care îngreunează integrarea lor, relatează Agerpres, citând Reuters.

Pe de altă parte, politica uşilor deschise faţă de refugiaţi, promovată de cancelarul Angela Merkel, a alimentat sentimentele anti-imigraţie şi a condus la creşterea popularităţii formaţiunii de extremă-dreapta Alternativa pentru Germania (AfD).

În acest context social, adoptarea unor noi măsuri de relaxare a condiţiilor privind imigraţia ar putea fi o decizie sensibilă, dar executivul de la Berlin o are în vedere ca soluţie în faţa deficitului de forţă de muncă.

Conform statisticilor oficiale, în prezent circa 1,2 milioane de locuri de muncă sunt vacante în Germania, iar dificultatea de a găsi lucrători calificaţi şi numărul mic al tinerilor dispuşi să urmeze programe îndelungate de pregătire profesională provoacă mari îngrijorări mediului de afaceri din cea mai mare economie a Europei.

Măsurile preconizate se adresează în special lucrătorilor veniţi din afara UE, întrucât cei comunitari beneficiază oricum de libertatea de circulaţie a forţei de muncă. 'Vom ajusta conceptul guvernului federal privind munca specializată şi ne vom concentra pe trei zone: potenţialul de lucrători calificaţi pe plan intern, european şi internaţional', menţionează ministrul de interne Horst Seehofer într-un document elaborat de guvernul de la Berlin şi consultat de agenţia Reuters.

Seehofer, liderul Uniunii Creştin-Sociale (CSU), formaţiunea bavareză soră a Uniunii Creştin-Sociale (CDU) a cancelarului Angela Merkel, s-a disociat de aceasta din urmă şi a adoptat o linie dură împotriva politicii de primire a migranţilor. El a promis luna trecută că până în toamnă va propune un proiect de lege privind migraţia lucrătorilor specializaţi.

În documentul consultat de Reuters se mai menţionează că guvernul nu va mai insista ca la angajare societăţile să dea prioritate cetăţenilor germani în faţa celor extracomunitari.

În plus, absolvenţii şi lucrătorii specializaţi din afara UE vor avea posibilitatea de a sta în Germania un anumit interval de timp pentru a-şi căuta un loc de muncă, dacă îndeplinesc unele condiţii de calificare şi de cunoaştere a limbii germane. Ei nu vor putea beneficia în acest interval de timp de accesul la sistemul german de asistenţă socială, dar vor putea să se angajeze pe posturi pentru care sunt supracalificaţi pentru a putea astfel să se întreţină.

De asemenea, conform proiectului avut în vedere, vor fi simplificate procedurile de recunoaştere a calificărilor în Germania, iar guvernul de la Berlin va putea întreprinde campanii publicitare în unele ţări din afara UE pentru a atrage lucrătorii de care economia germană are nevoie.

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Pe Instagram-ul Știrile ProTV găsiți imaginile momentului din România, dar și din lume!  

Articol recomandat de sport.ro
FOTO | Dacia domină Europa! Cel mai bine vândut model în prima jumătate a anului 2026
FOTO | Dacia domină Europa! Cel mai bine vândut model în prima jumătate a anului 2026
Citește și...
Trump a anunțat că pregătește un „atac masiv” asupra Iranului. „Cel mai mare de până acum”

Președintele Donald Trump a declarat joi că ia în calcul în mod serios reluarea unor operațiuni militare de amploare împotriva Iranului, inclusiv lansarea unor lovituri care ar fi mai ample decât cele de până acum.

Ungaria anchetează un credit de un miliard de euro acordat Macedoniei de Nord în timpul guvernării Orban

Ungaria anchetează un credit de un miliard de euro acordat Macedoniei de Nord prin banca Eximbank aflată în proprietatea statului în termeni foarte favorabili de către fostul guvern, a declarat joi prim-ministrul Peter Magyar, relatează Reuters.

Barilul de petrol a trecut din nou de 100 de dolari. Donald Trump avertizează Iranul după atacurile Houthi

Barilul de țiței a trecut din nou de 100 de dolari, după ce rebelii Houthi, susținuți de iranieni, au lovit două nave ale Arabiei Saudite în Marea Roșie. Intervenția islamiștilor este considerată o mutare tactică a Teheranului în războiul cu SUA.

Recomandări
Ilie Bolojan: Noua lege a salarizării nu va fi gata până la 1 august

Ilie Bolojan a declarat că, în condițiile actuale, legea salarizării nu va putea fi votată în următoarea sesiune parlamentară extraordinară și că proiectul ar putea fi gata la începutul lunii august.

Criză de personal în spitale. Guvernul a deblocat doar 22 de posturi din cele 7.600 cerute de Ministerul Sănătății

Ministerul Sănătății a cerut deblocarea a peste 7.000 de posturi în spitalele din toată țara, însă Guvernul a aprobat, deocamdată, doar 22.

FCSB - FK Auda, LIVE pe PRO TV și pe VOYO, de la ora 20:45, în Conference League. Adversarii posibili din următorul tur

FCSB debutează în noul sezon din Conference League joi seară, contra formației letone FK Auda. Meciul se dispută pe stadionul Ghencea și va fi transmis în direct la PRO TV și pe VOYO.