Germania acuză Rusia de un atac cibernetic intolerabil şi avertizează că vor exista consecinţe

62258558
Getty

Berlinul a acuzat vineri hackeri ruşi susţinuţi de Moscova de un atac cibernetic intolerabil împotriva membrilor Partidului Social-Democrat german şi a avertizat că vor exista consecinţe, transmit AFP şi Reuters.

"Astăzi putem spune fără ambiguitate că putem atribui acest atac cibernetic unui grup numit APT28, care este condus de serviciile de informaţii ale Rusiei", a declarat ministrul de externe german, Annalena Baerbock, într-o conferinţă de presă.

"Cu alte cuvinte, acesta a fost un atac cibernetic susţinut de Rusia împotriva Germaniei şi este absolut intolerabil şi inacceptabil", a adăugat ea, promiţând "consecinţe".

Ancheta federală asupra acestui atac care a vizat SPD în ianuarie 2023 tocmai a fost finalizată, a spus ministrul, fără a oferi alte detalii.

Baerbock a luat cuvântul după o întâlnire la Adelaide cu omologul său australian, Penny Wong, care a declarat la rândul său că este "profund tulburată" şi a asigurat Berlinul de sprijinul Canberrei.

"Ne-am alăturat deja Statelor Unite, Regatului Unit, Canadei şi Noii Zeelande pentru a atribui activităţi cibernetice rău intenţionate APT28", a afirmat Wong.

Grupul APT28, cunoscut şi sub numele de Fancy Bear, este acuzat că este responsabil pentru zeci de atacuri cibernetice din întreaga lume.

Agenţia de securitate informatică a Uniunii Europene a prezentat informaţii din presa germană în 2023 care indică faptul că un oficial SPD a fost vizat de un atac cibernetic "care ar putea avea ca rezultat o posibilă dezvăluire de date".

Aceste informaţii au arătat "semne concrete" ale originii ruse a atacului, potrivit agenţiei.

Articol recomandat de sport.ro
Simona Halep l-a pus la punct pe Nick Kyrgios
Simona Halep l-a pus la punct pe Nick Kyrgios
Citește și...
De ce palestinienii se pot baza pe studenţii americani, dar nu şi pe aliaţii arabi pentru a le susţine cauza prin proteste

Palestinienii poate că sunt mulţumiţi să vadă campusurile universitare americane izbucnind indignate faţă de ofensiva din Gaza, dar unii din enclavă se întreabă de ce nu au loc proteste similare şi în ţările arabe, pe care le consideră aliate.

Joe Biden, după protestele studențești pro-palestiniene: Vocile americanilor se fac auzite, dar nu suntem o țară fără legi

Joe Biden a abordat, pentru prima oară, subiectul sensibil al protestelor studențești pro-palestiniene. Acesta a declarat că „ordinea este pe primul loc” și că va proteja mereu dreptul americanilor la liberă exprimare.

Mai mulți studenți au instalat tabere pro-palestiniene în marile universităţi canadiene. „Singura modalitate”

Premierul din Quebec, Francois Legault, a declarat joi că tabăra de la Universitatea McGill din Montreal ar trebui desfiinţată pe măsură ce mai mulţi studenţi construiesc tabere pro-palestiniene în unele dintre cele mai mari universităţi din Canada.  

Recomandări
Momentul în care drona maritimă a fost distrusă de un avion F-16 în apropiere de platforma Neptun Deep | VIDEO

A fost alertă în Marea Neagră. O dronă militară cu explozibil a fost observată și apoi distrusă de militarii români în apropiere de platforma Neptun Deep.

Negocieri fără acord la Cotroceni, după ce CE a respins legea salarizării. O nouă versiune, prezentată liderilor partidelor

Preşedintele Nicuşor Dan s-a întâlnit, joi, la Palatul Cotroceni, cu liderii din fosta coaliţie guvernamentală şi miniștrii demiși ai Finanţelor şi Fondurilor Europene, pentru a discuta despre stadiul proiectelor finanţate prin PNRR.

Solicitare pentru avansarea în grad a lui David Popovici și decorarea Alexandrei Căpitănescu. Ce distincții sunt propuse

Alexandra Căpitănescu și David Popovici ar putea primi distincții din partea statului român. Delegații de Tineret ai României la ONU au solicitat oficial decorarea artistei și avansarea înotătorului în Ordinul „Steaua României”.