Furtuna "Klaus" a facut ravagii in mai multe parti ale Europei

×
Publicitate

"Klaus" este ultimul venit in materie de furtuni, care au devastat parti insemnate din Europa. Dupa vijeliile din acest week-end, care au maturat Spania, Franta, Italia si Portugalia. Cel putin 25 de oameni si-au pierdut viata.

Mii de tehnicieni ajutati de militari incercau si luni sa repare retelele electrice sau feroviare avariate. Furtuna Klaus de o violenta rara a devastat regiuni intinse din sud-vestul Europei.

Meteorologii spun ca vantul a avut forta unui uragan, depasind in rafale chiar si 190 de kilometri pe ora. Copacii cazuti au distrus acoperisuri si masini, iar cablurile de inalta tensiune rupte au lasat in bezna peste un milion de case.

1000 de electricieni si sute de militari, sprijiniti de 12 elicoptere, au trudit pentru a remedia situatia. Totusi luni dimineata aproape 700.000 de camine erau in continuare fara curent electric.

La fel - 50.000 de case din Spania. In plus, trei incendii atatate de vantul puternic au distrus peste 1100 de hectare de vegetatie.

In Luxemburg, ploaia torentiala a inundat sosele, inclusiv autostrada spre Franta. Intr-un pasaj subteran, pompierii au gasit intr-o masina prinsa in mijlocul apelor, trei oameni inecati.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO A ajuns de nerecunoscut! John Cena, idolul copiilor din anii 2000, transformare radicală
FOTO A ajuns de nerecunoscut! John Cena, idolul copiilor din anii 2000, transformare radicală
Citește și...
Un bebeluș declarat mort de medici a fost găsit în viață înainte de autopsie, în SUA. A fost deschisă o anchetă

Un copil de 18 luni a fost declarat mort de medici, transportat la morgă și găsit în viață cinci ore mai târziu. Cazul șocant a declanșat o anchetă, iar părinții riscă acum să fie puși sub acuzare.

Nandito Badea şi George Stana, condamnaţi la închisoare după ce au înjunghiat un jurnalist iranian la Londra

Doi bărbaţi români, despre care procurorii britanici au afirmat că acţionau ca intermediari pentru guvernul iranian, au fost condamnaţi vineri la închisoare pentru că au înjunghiat la Londra un jurnalist care lucra pentru o organizaţie media în persană.

Reforme radicale pentru relansarea Germaniei. Impozite mai mici, pensionare la 70 de ani, restricții la concedii medicale

Coaliţia de guvernare din Germania a prezentat joi un pachet cuprinzător de reforme, cu scopul de a readuce pe drumul cel bun economia ţării, care se află în stagnare, ceea ce a favorizat ascensiunea extremiştilor de dreapta din AfD. 

Recomandări
În ciuda acuzațiilor aduse familiei Pașca din Bihor, alți pacienți au venit să stea în cămin, trimiși de angajați din spitale

Familia Pașca, pe care procurorii DIICOT o acuză de trafic de persoane și constituirea unui grup infracțional organizat, s-a întors la Bihor.

Cum acționa rețeaua care ar fi fraudat examenul de Bacalaureat, din care ar fi făcut parte și profesori

Există suspiciuni de fraudă la examenul de Bacalaureat, în cinci județe. După zeci de percheziții, mai multe persoane au fost aduse la audieri, iar cinci dintre ele reținute.

Metodele simple prin care putem reduce facturile de energie electrică în casele cu mai multe aparate electronice

Casele moderne sunt mai confortabile ca niciodată, dar costurile pot fi însemnate. De la încărcătoarele uitate în priză, până la aparatele pe care le folosim fără să știm cât consumă, toate se adună într-o factură mai mare.