Fostul ministru de Finanțe al Greciei, Yanis Varoufakis, bătut pe stradă de indivizi cu cagule. Acesta a ajuns la spital

62330642
Getty

Politicianul opoziţiei de stânga din Grecia, Yanis Varoufakis, a avut nevoie de spitalizare după ce a fost atacat de un grup de aproximativ 20 de persoane la ieşirea dintr-un restaurant, informează Agerpres, care citează DPA.

La început, Varoufakis, 61 de ani, a fost insultat din stradă. Când a ieşit pe uşă, el a fost atacat de mai mulţi indivizi cu cagule, care l-au aruncat la pământ, l-au lovit cu picioarele şi cu pumnii în faţă, ceea ce a avut ca rezultat fracturarea nasului. În urma atacului, Varoufakis a fost spitalizat.

El şi-a exprimat recunoştinţa pe Twitter pentru solidaritatea de care a avut parte după atac, negând informaţiile conform cărora atacatorii proveneau din grupuri de extremă stângă.

"Nu erau anarhişti, de stânga, comunişti sau membri ai vreunei mişcări", a scris el, pe Twitter, în limba engleză.

"Bătăuşi plătiţi şi aşa şi arătau, care au invocat în mod stângaci minciuna că m-aş fi vândut troicii (Comisia Europeană, Fondul Monetar Internaţional /FMI/ şi Banca Centrală Europeană /BCE/). Nu-i vom lăsa să ne dezbine. Înainte!", a afirmat el.

Partidul său, Mera25, a calificat atacul drept "fascist".

Profesor de economie care nu era foarte cunoscut la nivel internaţional la acea vreme, Varoufakis a ajuns în lumina reflectoarelor în timpul crizei datoriilor din 2015, când era ministru de finanţe. În prezent este deputat în parlament.

Articol recomandat de sport.ro
Gyokeres s-a împăcat după un an cu fosta sa prietenă, de care s-a despărțit dintr-un motiv absurd
Gyokeres s-a împăcat după un an cu fosta sa prietenă, de care s-a despărțit dintr-un motiv absurd
Citește și...
Parlamentul European cere justiţie pentru victimele civile din Ucraina şi tragerea la răspundere a vinovaţilor

 Parlamentul European a condamnat în termeni puternici, într-o rezoluţie adoptată joi, loviturile repetate brutale şi deliberate asupra unor ţinte civile din Ucraina.

Friedrich Merz a reafirmat importanța parteneriatului cu SUA, în ciuda amenințărilor lui Donald Trump

Friedrich Merz a subliniat joi importanța parteneriatului transatlantic cu SUA, la doar câteva ore după ce Donald Trump a declarat că administrația sa ia în considerare reducerea numărului de soldați americani din Germania, relatează Reuters și POLITICO.

Melania Trump și Regina Camilla, ținute asortate în nuanțe de roz la cina de stat de la Casa Albă. GALERIE FOTO

În timpul vizitei de stat istorice de patru zile a lui King Charles III în Statele Unite, toate privirile au fost îndreptate asupra ținutelor Reginei Camilla și ale primei doamne Melania Trump, care au ales culori asortate pentru a doua zi consecutiv.

Recomandări
Proiectul care interzice cumulul pensie-salariu la stat a fost adoptat de Guvern. Bolojan: „La Parlament în regim de urgență”

Guvernul a adoptat, în şedinţa extraordinară de joi, proiectul de lege care interzice cumulul pensiei cu salariul la stat.

Ninge în centrul României, la final de aprilie. Utilajele de deszăpezire au fost scoase pe drumurile montane în două județe

Un val de aer rece a cuprins România, iar la munte a nins din nou și s-a așternut zăpada. Temperatura este cu circa 10 grade mai coborâtă decât normalul perioadei, iar vântul care bate cu putere face ca frigul să pară și mai pătrunzător.

Cursul oficial BNR, la un maxim istoric. Criza politică depreciază moneda națională de pe o zi pe alta

Moneda naţională s-a depreciat joi, în raport cu euro, care a fost calculat de Banca Naţională a României (BNR) la 5,1417 lei, în creştere cu 4,13 bani (0,8%) faţă de cotaţia precedentă, de 5,1004 lei, înregistrând un nou maxim istoric.