Episodul halucinant de la Casa Albă ridică multe semne de întrebare în rândul specialiștilor: ”Comportament de neînțeles”

×
Codul embed a fost copiat

Liderul de la Kiev a transmis, după plecarea de la Casa Albă: "În ciuda, dialogului dificil rămânem parteneri strategici. Dar vreau ca America să fie mai ferm de partea noastră!"

Înaintea summitului de duminică de la Londra, mulți liderii europeni, dar și premierul Canadei, și-au exprimat sprijinul față de președintele Zelenski. Iar Moscova jubilează.

Premierul britanic Keir Starmer s-a întâlnit sâmbătă cu Volodimir Zelenski. După șocanta dispută din Biroul Oval, Starmer a avut discuții de criză la telefon atât cu Zelenski, cât și cu Donald Trump.

Starmer a convocat pentru duminică o întâlnire a liderilor europeni la Downing Street, într-un moment când speranțele de unitate între națiunile europene și America privind viitorul Ucrainei par năruite de conflictul Trump-Zelenski.

Emmanuel Macron: ”Cred că știm cu toții care este situația, există un agresor și acela este Rusia, și un popor atacat, care este Ucraina. Trebuie să le mulțumim tuturor celor care i-au ajutat și să-i respectăm pe cei care au luptat încă de la început, pentru că ei luptă pentru demnitatea lor, pentru independența lor, pentru copiii lor și pentru securitatea Europei."

Citește și
donald trump
Miniștrii de externe danez și groenlandez, întâlnire cu miză importantă la Casa Albă. „Amenințările lui Trump sunt inutile”

Annalena Baerbock, Ministerul de Externe al Germaniei: ”Groaza noastră este mai mare astăzi decât până acum, dar la fel este și angajamentul nostru față de poporul Ucrainei, față de propria noastră securitate și față de pacea în Europa.”

Pe de altă parte, mulți îl consideră pe președintele Trump și echipa sa responsabili pentru faptul că l-au pus la zid - sau chiar i-au pregătit o ambuscadă liderului ucrainean, care luptă nu doar pentru țara sa, ci și pentru adevărul despre invazia Rusiei și pentru garanțiile de securitate necesare pentru a o opri.

Cristian Pîrvulescu: „Comportament de neînțeles al președintelui Trump, arogant, violent, disprețuitor, umilitor la adresa președintelui Zelenski, mai ales după ce, cu doar câteva zile în urmă, când s-au împlinit 3 ani de la agresiunea rusească asupra Ucrainei, la ONU, majoritatea statelor membre au votat în favoarea Ucrainei, arată că, in privința administrației americane, nu Americii în general, există în acest moment o ranchiună incredibilă, de-a dreptul patologică asupra lui Zelenski, care se reflectă și asupra Ucrainei. Nu numai modul în care s-a adresat, ci și faptul că Zelenski a fost alungat de la Casa Albă.”

Episodul halucinant derulat în Biroul Oval de la Casa Albă ridică acum multe semne de intrebare în rândul specialiștilor.

Armand Goșu: „Animozitatea pe care (Trump) i-o poartă lui Zelenski și Ucrainei, care probabil este mai veche de 2019. Cred că toată lumea, nu toți oficialii, experții, au intrat în ședință în noaptea asta, să tragă concluziile după. Sunt concluzii care privesc nu doar securitatea Ucrainei și felul în care va continua războiul, ci și soliditatea Alianței Euro-Atlantice a NATO, pentru că din discursul lui Trump nu rezultă că ceva mai funcționează și nu orice stat se va putea aștepta la o astfel de atitudine din partea lui și nu vorba doar de NATO, de Europa aici și mă gândesc la aliații Americii care au primit garanții de securitate, Coreea de Sud, Taiwan, Japonia, Australia. Cred că la rândul lor sunt extrem de îngrijorați.”

Cristian Pîrvulescu: „Administrația americană poate oricând să-și retragă sprijinul militar, ceea ce ar fi un dezastru pentru Ucraina. Dar, pe de altă parte, imaginea Americii a fost compromisă și nu știu dacă va mai putea vreodată să fie relansată.”

Desigur, Vladimir Putin este marele câștigător după șocanta punere la zid a lui Zelenski în Biroul Oval.

Prezentator rus: ”Donald Trump l-a disciplinat pe Volodimir Zelenski, spunându-i că nu este pregătit pentru pace. Discuția a avut loc pe un ton ridicat, Zelenski a început chiar să țipe și în cele din urmă a părăsit Casa Albă în mare viteză. Practic, nu au existat negocieri și acordul a fost anulat."

”Modul în care Trump și Vance s-au abținut și nu l-au pocnit pe ticălosul acela este un miracol al rezistenței.” - a comentat Maria Zaharova, purtătoarea de cuvânt a ministerului rus de externe, care a numit vizita lui Zelenski la Washington, "un eșec diplomatic complet".

Iar vicepreședintele Consiliului rus de Securitate, Dmitri Medvedev a reacționat, în stilu lui, jignitor.

"Porcul nerecunoscător" a primit o palmă zdravănă din partea stăpânilor "cotețului". Acest lucru este util, dar insuficient – trebuie oprit ajutorul militar pentru "mașinăria nazistă" - a scris Medvedev pe Telegram.
 

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Așa arată astăzi stadionul din România reabilitat cu 20 de milioane de euro în urmă cu nici doi ani
FOTO Așa arată astăzi stadionul din România reabilitat cu 20 de milioane de euro în urmă cu nici doi ani
Citește și...
Miniștrii de externe danez și groenlandez, întâlnire cu miză importantă la Casa Albă. „Amenințările lui Trump sunt inutile”
Miniștrii de externe danez și groenlandez, întâlnire cu miză importantă la Casa Albă. „Amenințările lui Trump sunt inutile”

Miniştrii de externe danez şi groenlandez vor merge miercuri la Casa Albă pentru o întâlnire cu miză importantă, menită să dezamorseze criza din jurul Groenlandei, un teritoriu autonom danez pe care Donald Trump afirmă că vrea să-l obţină.

Ziua în care Viktor Orban ar putea pierde puterea în Ungaria, după 16 ani. Pe cine ar prefera în schimb maghiarii
Ziua în care Viktor Orban ar putea pierde puterea în Ungaria, după 16 ani. Pe cine ar prefera în schimb maghiarii

Maghiarii sunt chemaţi la urne, pe 12 aprilie, pentru a alege un nou Parlament, o posibilitate a unei înfrângeri a premierului naţionalist Viktor Orban, aflat la putere din 2010, relatează AFP.

VIDEO. Trump i-a arătat degetul mijlociu unui protestatar. Reacția e „adecvată” provocării, susține Casa Albă
VIDEO. Trump i-a arătat degetul mijlociu unui protestatar. Reacția e „adecvată” provocării, susține Casa Albă

Preşedintele american Donald Trump a fost surprins marţi cu un gest obscen, în timpul unei vizite la o fabrică Ford din zona Detroit, după ce o persoană din mulţime l-a interpelat.

Recomandări
Ce prevede reforma administrației publice: reduceri de posturi, impozite mărite și noi atribuții pentru autoritățile locale
Ce prevede reforma administrației publice: reduceri de posturi, impozite mărite și noi atribuții pentru autoritățile locale

Cheltuielile bugetare vor fi reduse în anul 2026 cu 3,367 miliarde lei, ca urmare a aplicării unui proiect de lege privind creșterea capacității financiare a unităților administrativ-teritoriale și eficientizarea administrației publice.

“România se poate trezi peste noapte într-o situație infernală”, alimentată de revizionismul lui Trump și Putin | INTERVIU
“România se poate trezi peste noapte într-o situație infernală”, alimentată de revizionismul lui Trump și Putin | INTERVIU

România riscă să intre într-o zonă de insecuritate majoră, într-un context internațional tot mai volatil, în care revizionismul lui Donald Trump și Vladimir Putin ar putea încuraja și alte state din Europa de Est să conteste suveranitatea țărilor vecine.

Ilie Bolojan: România nu mai poate funcționa fără creșterea vârstei de pensionare. „Cred că în acest an”
Ilie Bolojan: România nu mai poate funcționa fără creșterea vârstei de pensionare. „Cred că în acest an”

Premierul Ilie Bolojan susține extinderea creșterii vârstei de pensionare și pentru alte categorii profesionale, nu doar pentru magistrați.