Emmanuel Macron: Războiul este o realitate în Ucraina. Este la porţile României şi ameninţă întregul continent

62053545
Getty

Preşedintele Franței Emmanuel Macron a scris pe Twitter că războiul este o realitate în Ucraina, este la porţile României şi ameninţă întregul nostru continent.

”Războiul este o realitate în Ucraina. Este la porţile României şi ameninţă întregul nostru continent. La frontierele Uniunii noastre europene, pentru a preveni orice tentativă de destabilizare şi de agresiune împotriva Europei, implicarea forţelor noastre este fundamentală”, a scris Macron pe Twitter.

El a distribuit şi o postare referitoare la desfăşurarea trupelor franceze pe Flancul estic al NATO.

 

Macron vizitează, împreună cu Iohannis şi premierul Ciucă, Baza Mihail Kogălniceanu

Preşedintele Franţei, Emmanuel Macron, se întâlneşte, miercuri, la Baza Mihail Kogălniceanu, cu preşedintele Klaus Iohannis, cei doi urmând să discute despre consolidarea Parteneriatului Strategic româno-francez și aderarea României la Spaţiul Schengen.

Potrivit Administraţiei Prezidenţiale, cei doi preşedinţi vor discuta despre modalităţile de a consolida pe mai departe Parteneriatul Strategic româno-francez, reînnoit în 2018 prin semnarea, la Paris, de către Klaus Iohannis şi Emmanuel Macron, a Declaraţiei Politice aferente, ale cărei direcţii de dezvoltare au fost detaliate în cadrul Foii de Parcurs semnate în 2020.

Alte teme de discuţie vizează aderarea României la Spaţiul Schengen şi implicarea sa activă în protejarea frontierei externe a Uniunii Europene.

Articol recomandat de sport.ro
Marin Takahashi își pune fanii pe jar! Pictorial incendiar cu japoneza tatuată
Marin Takahashi își pune fanii pe jar! Pictorial incendiar cu japoneza tatuată
Citește și...
Prima decizie importantă a noului guvern din Ungaria a stârnit îngrijorare în mediul de afaceri. Ce vrea să facă Peter Magyar

Noul guvern al Ungariei se confruntă cu presiuni tot mai mari pentru a reconsidera un plan de suspendare a vizelor pentru muncitorii din afara Uniunii Europene.

Amazon, dat în judecată de consumatori pentru că nu a returnat costurile tarifelor vamale impuse de Trump

Amazon.com a fost dată în judecată de consumatori care cer rambursarea sumelor plătite în plus pentru produse ale căror prețuri au crescut din cauza tarifelor vamale impuse de președintele Donald Trump.

Momentul în care două avioane de vânătoare s-au ciocnit în aer, la un show aviatic din SUA. VIDEO

Două avioane de vânătoare americane au fost implicate duminică într-o coliziune în zbor, în timpul unui show aviatic în apropierea bazei aeriene Mountain Home din statul Idaho.

Recomandări
Nicușor Dan începe astăzi consultările cu partidele parlamentare pentru noul premier. Programul discuțiilor de la Cotroceni

Preşedintele Nicuşor Dan a convocat pentru luni consultări cu partidele şi formaţiunile politice parlamentare în vederea desemnării candidatului la funcţia de prim-ministru.

Tinerii sub 35 de ani ar putea cumpăra prima casă cu TVA redus. Ce prevede proiectul

Cu o piață a locuințelor cu prețuril exorbitante, tranzacțiile imobiliare sunt în scădere. Iar potrivit datelor oficiale, decalajul este de peste 15% față de anul trecut.

Cartoful românesc, o specie pe cale de dispariție. Ce a mai rămas din institutul care trebuie să producă soiuri noi

„Agricultură fără rădăcini”, partea I. Revenim la o temă ce ne privește pe toți: ce punem pe masă? Vorbim despre cartof, al doilea cel mai consumat aliment al românilor, dar și despre cercetarea agricolă aflată pe marginea prăpastiei.