Doliu în lumea fotbalului. A murit Amancio Amaro, unul dintre cei mai mari jucători din istoria Real Madrid

Amancio Amaro
Getty

Fostul atacant Amancio Amaro, de nouă ori campion al Spaniei cu Real Madrid şi campion european cu Spania în 1964, a murit la 83 de ani, potrivit Daily Mail.

 

„Real Madrid, preşedintele său şi conducerea sa regretă profund pierderea lui Amancio Amaro, preşedintele de onoare al Real Madrid, una dintre marile legende ale clubului nostru şi ale fotbalului mondial”, au declarat reprezentanții clubului madrilen într-un comunicat.
 
„Alături de Paco Gento, Amancio a fost liderul echipei Real Madrid după ce s-au câştigat cinci cupe europene consecutive între 1956 şi 1960, şi reprezintă valorile care au făurit istoria clubului nostru”, a adăugat gruparea madrilenă.

Amancio Amaro, o carieră de succes

Născut pe 16 octombrie 1939, la La Coruna, Amancio Amaro a fost unul dintre cei mai influenți jucători ai lui Real Madrid în anii '60 și '70. A jucat pentru Real în perioada 1962-1976, cucerind a 6-a Cupă a Campionilor, 9 titluri și 3 Cupe ale Spaniei.
 
În cele 14 sezoane în care a fost jucător al formației blanco, "El Brujo" a jucat în 471 de meciuri, marcând 155 de goluri. A fost golgheterul Primera Division în 1969 și 1970.
 
În 1964, Amaro s-a clasat pe locul 3 în cursa pentru Balonul de Aur, fiind devansat de Denis Law (Manchester United) și Luis Suarez (Inter). A fost anul în care fotbalistul lui Real Madrid a condus Spania către titlul european, învingând în finală URSS-ul.
 
El s-a retras din fotbal în 1976, fiind la acel moment al 4-lea marcator all-time din istoria Realului, după legendarii Alfredo Di Stéfano, Ferenc Puskás și Paco Gento.
 

 

Citește și...
Două trenuri au deraiat din cauza unei furtuni puternice, la doar 20 de minute distanță, în Elveția. 15 persoane sunt rănite
Două trenuri au deraiat din cauza unei furtuni puternice, la doar 20 de minute distanță, în Elveția. 15 persoane sunt rănite

Poliţia cantonală din Berna a anunţat că 15 persoane au fost rănite după ce două trenuri regionale au deraiat aproape simultan în nord-vestul Elveţiei, vineri.

SUA vor să trimită muniții și rachete antitanc în valoare de 2,6 miliarde de dolari în Ucraina
SUA vor să trimită muniții și rachete antitanc în valoare de 2,6 miliarde de dolari în Ucraina

Statele Unite ar putea anunța în curând un nou pachet de ajutor militar pentru Ucraina. Este vorba de muniții și rachete antitanc în valoare de 2,6 miliarde de dolari, potrivit unor oficiali de la Washington.  

Presa internațională: Ursula von der Leyen, în cursa pentru şefia NATO
Presa internațională: Ursula von der Leyen, în cursa pentru şefia NATO

Preşedinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, va candida pentru a deveni următorul secretar general al NATO, a informat vineri ziarul The Sun, citând o sursă diplomatică, informează Reuters.

 

Recomandări
Zelenski: Va veni o zi în care lumea va auzi că justiţia pentru Ucraina a fost restabilită. Va fi un nou Nurnberg
Zelenski: Va veni o zi în care lumea va auzi că justiţia pentru Ucraina a fost restabilită. Va fi un nou Nurnberg

Preşedintele Volodimir Zelenski şi-a consacrat mesajul transmis vineri seara evenimentului pe care Ucraina l-a marcat în cursul zilei - un an de la eliberarea oraşului Bucea, devenit simbol al atrocităţilor ruse. 

Cum arată Andrew și Tristan Tate, după trei luni în arest preventiv. Primele declarații
Cum arată Andrew și Tristan Tate, după trei luni în arest preventiv. Primele declarații

Frații Andrew și Tristan Tate au părăsit, vineri seara, arestul Poliției Capitalei, după trei luni de arest preventiv.

SUA vor să trimită muniții și rachete antitanc în valoare de 2,6 miliarde de dolari în Ucraina
SUA vor să trimită muniții și rachete antitanc în valoare de 2,6 miliarde de dolari în Ucraina

Statele Unite ar putea anunța în curând un nou pachet de ajutor militar pentru Ucraina. Este vorba de muniții și rachete antitanc în valoare de 2,6 miliarde de dolari, potrivit unor oficiali de la Washington.