Doliu în lumea fotbalului. A murit Amancio Amaro, unul dintre cei mai mari jucători din istoria Real Madrid

Amancio Amaro
Getty

Fostul atacant Amancio Amaro, de nouă ori campion al Spaniei cu Real Madrid şi campion european cu Spania în 1964, a murit la 83 de ani, potrivit Daily Mail.

 

„Real Madrid, preşedintele său şi conducerea sa regretă profund pierderea lui Amancio Amaro, preşedintele de onoare al Real Madrid, una dintre marile legende ale clubului nostru şi ale fotbalului mondial”, au declarat reprezentanții clubului madrilen într-un comunicat.
 
„Alături de Paco Gento, Amancio a fost liderul echipei Real Madrid după ce s-au câştigat cinci cupe europene consecutive între 1956 şi 1960, şi reprezintă valorile care au făurit istoria clubului nostru”, a adăugat gruparea madrilenă.

Amancio Amaro, o carieră de succes

Născut pe 16 octombrie 1939, la La Coruna, Amancio Amaro a fost unul dintre cei mai influenți jucători ai lui Real Madrid în anii '60 și '70. A jucat pentru Real în perioada 1962-1976, cucerind a 6-a Cupă a Campionilor, 9 titluri și 3 Cupe ale Spaniei.
 
În cele 14 sezoane în care a fost jucător al formației blanco, "El Brujo" a jucat în 471 de meciuri, marcând 155 de goluri. A fost golgheterul Primera Division în 1969 și 1970.
 
În 1964, Amaro s-a clasat pe locul 3 în cursa pentru Balonul de Aur, fiind devansat de Denis Law (Manchester United) și Luis Suarez (Inter). A fost anul în care fotbalistul lui Real Madrid a condus Spania către titlul european, învingând în finală URSS-ul.
 
El s-a retras din fotbal în 1976, fiind la acel moment al 4-lea marcator all-time din istoria Realului, după legendarii Alfredo Di Stéfano, Ferenc Puskás și Paco Gento.
 

 

Articol recomandat de sport.ro
NEWS ALERT S-a aflat la ce echipă se transferă Florinel Coman! Salariu fabulos
NEWS ALERT S-a aflat la ce echipă se transferă Florinel Coman! Salariu fabulos
Citește și...
Descoperire de aproape 40 de milioane de euro în Oceanul Indian. Ce au găsit polițiștii în interiorul a două nave suspecte
Descoperire de aproape 40 de milioane de euro în Oceanul Indian. Ce au găsit polițiștii în interiorul a două nave suspecte

Marina regală britanică a confiscat droguri ilegale în valoare de aproape 41 de milioane de dolari (peste 38 de milioane de euro) de la traficanţi din Orientul Mijlociu, relatează sâmbătă dpa.

Accident grav într-o celebră stațiune turistică din Turcia: 1 mort și 7 răniți. Au fost mobilizate mai multe elicoptere
Accident grav într-o celebră stațiune turistică din Turcia: 1 mort și 7 răniți. Au fost mobilizate mai multe elicoptere

O persoană a murit şi alte 7 au fost rănite - între ele și doi copii - după ce un pilon de teleferic s-a prăbușit într-o stațiune montană din Antalya, în sudul Turciei.

SUA trimit întăriri în Orientul Mijlociu dacă Iranul va ataca Israelul. Biden: Vom sprijini Israelul. Iranul nu va câștiga
SUA trimit întăriri în Orientul Mijlociu dacă Iranul va ataca Israelul. Biden: Vom sprijini Israelul. Iranul nu va câștiga

Israelul este în alertă din cauza unui posibil atac iranian, care ar putea viza ținte în următoarele ore. Potrivit publicației Wall Street Journal, iranienii vor să se răzbune pentru că le-a fost bombardată ambasada din Siria, la sfârșitul lunii trecute.

Recomandări
Istoricul Armand Goșu: “Vladimir Putin va ataca un stat NATO. V-o dau în scris. Nu mâine, nu poimâine, dar se va întâmpla”
Istoricul Armand Goșu: “Vladimir Putin va ataca un stat NATO. V-o dau în scris. Nu mâine, nu poimâine, dar se va întâmpla”

Vladimir Putin va ataca cu siguranță un stat NATO, cel mai probabil printr-o ofensivă de tip hibrid, mizând pe disensiunile din rândul Aliaților, care ar ezita să intervină în baza articolul 5 din Tratat.

SUA trimit întăriri în Orientul Mijlociu dacă Iranul va ataca Israelul. Biden: Vom sprijini Israelul. Iranul nu va câștiga
SUA trimit întăriri în Orientul Mijlociu dacă Iranul va ataca Israelul. Biden: Vom sprijini Israelul. Iranul nu va câștiga

Israelul este în alertă din cauza unui posibil atac iranian, care ar putea viza ținte în următoarele ore. Potrivit publicației Wall Street Journal, iranienii vor să se răzbune pentru că le-a fost bombardată ambasada din Siria, la sfârșitul lunii trecute.

În era tehnologiei, peste 4.000 de copii din România cresc și învață fără curent electric. Racordarea costă 12 milioane euro
În era tehnologiei, peste 4.000 de copii din România cresc și învață fără curent electric. Racordarea costă 12 milioane euro

4 mii de copii din România cresc și învață fără curent electric în era tehnologiei. 5 mii de case nu sunt încă racordate la rețeaua de energie iar întunericul nopții este spulberat în mileniul 3 cu lumânări și lămpi cu gaz.