Cutremur cu magnitudinea 6,2 în Papua Noua Guinee

62326133
StirilePROTV

Un cutremur cu magnitudinea 6,2 a avut loc, duminică, în largul coastelor din Papua Noua Guinee, a anunţat Serviciului de prospectare geologică al Statelor Unite (USGS).  

Nu a fost lansată alertă de tsunami, scrie AFP. Seismul s-a produs la o adâncime de 38,2 kilometri.

Cutremurul a avut epicentrul la 29 de kilometri est-nord-est de oraşul Kandrian, capitala provinciei West New Britain, potrivit USGS.

Papua Noua Guinee se află în aşa-numitul "Cerc de Foc al Pacificului", o zonă unde se înregistrează aproximativ 90% din activitatea seismică şi vulcanică a lumii şi unde se produc aproape 7.000 de cutremure pe an, majoritatea de intensitate moderată, scrie Agerpres.

Articol recomandat de sport.ro
„Nu știu dacă mai trăiește!” Un fost pilot de F1 se teme de ce este mai rău pentru Michael Schumacher
„Nu știu dacă mai trăiește!” Un fost pilot de F1 se teme de ce este mai rău pentru Michael Schumacher
Citește și...
Râurile Europei au secat. În Koln, bărcile au rămas blocate în mâl. „Pe aici nu a mai curs apă de ceva vreme”

Impactul economic al secetei este tot mai evident. Pe tot continentul, nivelul apelor a scăzut alarmant. Arşiţa a secat fluviile, și lacurile. Rinul de exemplu, este la o cotă minimă istorică.

Încă un român aflat în SUA a fost reținut de ICE. Era căutat pentru utilizare ilegală a cardurilor de credit

Un cetățean româno-ungar, identificat de autoritățile americane drept Sebastian Mihai Caraba, a fost reținut de ofițerii pentru operațiuni privind fugarii din cadrul Serviciului pentru Imigrație și Vamă al Statelor Unite (ICE).

O dronă ucraineană s-a prăbușit pe o plajă plină cu turiști de la Marea Neagră în Rusia. Ar fi și copii printre morți | VIDEO

Rusia a anunțat luni că șase persoane, inclusiv trei copii, au murit și aproximativ 40 au fost rănite la Gelendzhik, pe litoralul Mării Negre, într-un atac cu drone atribuit Ucrainei.

Recomandări
ANIMAȚIE GRAFICĂ. De ce seacă Dunărea Veche. Cum preia Brațul Bala 85% din debitul fluviului

Operațiune fără precedent pe Dunăre, după ce debitul fluviului a scăzut la valori istorice și a contribuit la agravarea crizei energetice. Militarii au detonat una dintre stâncile care împiedică o cantitate mare de apă să ajungă spre Cernavodă.

Ilie Bolojan, despre criza energetică: ”Fac un apel încă o dată, să luăm măsuri voluntare”. Dacia și Ford opresc producția

Premierul demis Ilie Bolojan a cerut, luni, românilor, companiilor și autorităților publice să reducă voluntar consumul de energie, din cauza crizei energetice care afectează România în special în perioada ”orelor de seară”.

Amendamentele PSD şi AUR la Legea ANI, adoptate în Comisia juridică a Camerei. Deputat PNL: Sunt vădit neconstituţionale

Amendamente depuse de parlamentarii PSD şi AUR la Legea integrităţii au fost adoptate, luni, de Comisia juridică a Camerei Deputaţilor, fapt care a provocat nemulțumirea liberalilor.