Criza in Grecia. Studentii au intrerupt jurnalul de stiri al postului public de televiziune

Grecia

Tensiunile sociale din Grecia, generate de situatia economica a tarii, par sa avanseze pe zi ce trece. Cel mai recent incident a fost provocat de studentii de la Atena, care au patruns in sediul
postului public de televiziune.

Intamplarea a avut loc duminica seara, iar studentii au reusit sa intrerupa emisiunea difuzata de postul de televiziune - a anuntat un purtator de cuvant al Guvernului, citat de AFP si preluat de Mediafax.

In acel moment, politia tocmai folosea gaze lacrimogene impotriva unei manifestatii a studentilor care avea loc in apropierea Parlamentului.

"Postul public de televiziune NET a fost ocupat si noi lucram la restabilirea situatiei", a declarat pentru AFP purtatorul de cuvant al Guvernului, Elias Mossialos. "Sunt studenti. Nu este o problema legata de canal", a adaugat el, fara alte detalii.

Aproximativ 50 de studenti au intrat in sediul postului de televiziune cu intentia de a difuza un mesaj de contestare a reformei universitare, potrivit politiei. Aceasta reforma a provocat proteste in mai multe facultati.

Citește și
Grecia
Grecia promite austeriate pe paine, dar tot nu obtine doza de "heroina monetara"

Dar oficialii postului de televiziune le-au respins cererea si, pentru a evita o interventie in direct similara cu ce s-a produs in urma cu trei ani, jurnalul de la ora 19.00 a fost anulat si inlocuit cu un documentar de calatorie.

Un incident similar celui de duminica s-a produs in decembrie 2008, cand mai multi tineri au patruns pe platoul jurnalului de seara pentru a protesta fata de uciderea de catre politie a unui baiat in varsta de 15 ani.

Tinerii au desfasurat o banderola pe care telespectatorii puteau citi "incetati sa va mai uitati la televizor si iesiti in strada". Jurnalul a fost intrerupt rapid si inlocuit cu anunturi publicitare.

Grecia promite austeriate pe paine, dar tot nu obtine doza de "heroina monetara"

In centrul Atenei, politia a folosit gaze lacrimogene pentru a dispersa manifestantii care criticau politica economica a Guvernului. Ei au blocat un bulevard din centrul capitalei care trece prin fata Parlamentului.

De asemenea, aproximativ 2.000 de persoane s-au reunit in piata Syntagma, centrul manifestatiilor organizate impotriva Guvernului de miscarea "indignatilor", care a urmat modelul manifestatiilor din Spania. Apoi, un grup de protestatari a aruncat cu sticle in politie, care a ripostat.

Aceste incidente intervin in timp ce ministrul grec de Finante se afla la Washignton pentru o noua serie de intrevederi in vederea obtinerii unor imprumuturi, pentru ca vistieria statului sa nu fie goala in octombrie.

Manifestantii sunt extrem de nemultumiti fata de masurile Guvernului: o taxa impusa salariatilor, reducerea pensiilor si cresterea TVA.

Articol recomandat de sport.ro
Ce face marea campioană Monica Roșu, la 20 de ani după ce s-a retras din gimnastică. "E o altă carieră"
Ce face marea campioană Monica Roșu, la 20 de ani după ce s-a retras din gimnastică. "E o altă carieră"
Citește și...
JP Morgan:
JP Morgan: "Grecia este insolventa si va produce daune catastrofale in toata Europa"

Vin momente grele pentru Europa anunta Bruce Kasman, economist sef la JP Morgan, care considera ca Grecia va trage in jos intregul continent.

Grecia promite austeriate pe paine, dar tot nu obtine doza de
Grecia promite austeriate pe paine, dar tot nu obtine doza de "heroina monetara"

Grecii n-au reusit nici marti sa convinga comunitatea internationala sa le deblocheze urmatoarea transa de imprumut. Ministrul de finante grec a avut o teleconferinta cu reprezentantii UE, ai FMI si ai Bancii Mondiale.

"Profetul crizei": E momentul ca Grecia sa intre in default si sa renunte la Euro

Dr Doom si-a pierdut increderea in Grecia. Intr-un interviu acordat pentru Financial Times, Roubini spune ca e momentul ca Grecia sa intre in default si sa abandoneze euro.

Recomandări
Atac cibernetic de tip ransomware asupra Complexului Energetic Oltenia. Activitatea, parțial afectată
Atac cibernetic de tip ransomware asupra Complexului Energetic Oltenia. Activitatea, parțial afectată

Un atac informatic de tip ransomware, denumit „Gentlemen” a afectat, în noaptea de 26 decembrie, infrastructura IT de business a Societăţii Complexul Energetic Oltenia.

Aproape toată ţara intră sub avertizări de viscol şi vânt. Meteorologii au actualizat prognoza. HARTĂ
Aproape toată ţara intră sub avertizări de viscol şi vânt. Meteorologii au actualizat prognoza. HARTĂ

Meteorologii au emis mai multe avertizări de vreme severă, valabile în perioada 27 decembrie, ora 10:30 – 29 decembrie, ora 21:00, ce vizează intensificări ale vântului, precipitații predominant sub formă de ninsoare, viscol, ghețuș și polei.

Autorităţile au început fotografierea şi colectarea de date biometrice de la cetăţeni străini care intră şi ies din SUA
Autorităţile au început fotografierea şi colectarea de date biometrice de la cetăţeni străini care intră şi ies din SUA

Statele Unite introduc fotografierea şi colectarea datelor biometrice ale străinilor la frontieră, informează EFE.