Consultări la Cernăuţi privind crearea unei alianţe regionale de securitate cibernetică împreună cu România şi R. Moldova

62564407
Shutterstock

Pe 30 iulie, la Cernăuți, au avut loc consultări privind formarea unei alianțe cibernetice între România, Moldova și Ucraina, pentru cooperare practică în combaterea amenințărilor cibernetice și hibride, în special din partea Federației Ruse.

Alianţa ar urma să întărească cooperarea între Ucraina, România şi Republica Moldova în domeniul schimbului de informaţii privind ameninţări cibernetice, dezvoltarea şi implementarea în comun a unor soluţii bazate pe Inteligenţa Artificială, instruirea de specialişti, creşterea rezilienţei infrastructurii critice şi protejarea instituţiilor democratice, informează vineri un comunicat de pe site-ul guvernamental rnbo.gov.ua.

Printre principiile călăuzitoare ale alianţei sunt capacitatea de a răspunde în comun la atacuri cibernetice care reprezintă o ameninţare la securitatea naţională a aliaţilor şi deschiderea, care asigură posibilitatea aderării de noi membri din ţări care împărtăşesc valori democratice comune şi priorităţi strategice.

"Rusia, ca ţară teroristă, foloseşte spaţiul cibernetic pentru a ameninţa securitatea şi stabilitatea lumii democratice. Alianţa va deveni o platformă care va întări securitatea cibernetică colectivă a ţărilor participante şi va dezvolta mecanisme efective pentru a contracara aceste ameninţări", a declarat Natalia Tkaciuk, secretarul Centrului naţional de coordonare pentru securitate cibernetică.

Administraţia regională militară de la Cernăuţi a luat iniţiativa de a asigura o bază de organizare pentru dezvoltarea alianţei, creând un centru regional de securitate cibernetică. Ruslan Zaparaniuk, şeful Administraţiei militare regionale de la Cernăuţi, a subliniat că iniţiativa va întări securitatea cibernetică atât la nivel regional, cât şi internaţional şi va promova concentrarea de expertiză avansată şi creştere strategică în regiune.

Ucraina, pregătită să adere la alianță

În timpul consultărilor, şeful Serviciului special de stat pentru comunicaţii, Oleksandr Potii, a declarat că ţara sa este gata să se alăture alianţei, subliniind importanţa consolidării rezilienţei cibernetice a regiunilor. Un reprezentant al Ministerului ucrainean de Externe a subliniat relevanţa creării unui nou mecanism eficient pentru cooperare internaţională în domeniul securităţii cibernetice şi al dezvoltării diplomaţiei cibernetice.

Formarea unei alianţe cibernetice va fi un pas important în implementarea acordurilor la care au ajuns preşedinţii Ucrainei, României şi Republicii Moldova la cel de al patrulea summit Ucraina - Europa de Sud-Est.

Articol recomandat de sport.ro
Putin dă o lovitură de proporții! Rușii își trec în cont o victorie colosală în fața occidentalilor
Putin dă o lovitură de proporții! Rușii își trec în cont o victorie colosală în fața occidentalilor
Citește și...
Planurile lui Volodimir Zelenski după remanierea guvernului. Care sunt noile priorități și proiecte ale Ucrainei

Volodimir Zelenski a anunţat remanierea guvernului şi schimbarea premierului, argumentând că Ucraina îşi schimbă strategia politică, iar pentru fiecare direcţie prioritară de politică externă va fi responsabilă câte o persoană.

Noi atacuri americane în zona Strâmtorii Ormuz, la scurt timp după ce Trump a susținut că e deschisă. Anunțul făcut de Iran

Agenţia de ştiri iraniană de stat IRNA îl citează duminică pe guvernatorul insulei Qeshm, situată în apropierea strâmtorii Ormuz, care susţine că au fost lansate proiectile asupra unor ţinte militare, fără a se înregistra victime.

Tradiția inedită de la tot mai multe nunți din Ecuador. Cățeii aduc verighetele și „semnează” actele

Nunțile nu unesc doar destinele a două persoane. Sunt situații în care fiecare membru al familiei are un loc special, inclusiv animalele de companie.

Recomandări
Rezultate BAC 2026. Numărul mediilor de 10 a crescut după contestații. Este cea mai mare rată de promovare din ultimii 17 ani

Rezultatele finale ale examenului de bacalaureat au fost publicate cu o zi înainte de termenul stabilit inițial, de Ministerul Educației. După soluționarea contestațiilor, încă 2.600 de candidați au reușit să treacă de pragul mediei 6.

Înscrieri la facultate 2026. Universitățile vin cu specializări noi, dar și cu taxe mai mari pentru viitorii studenți

Cu această ocazie și universitățile din România încep înscrierile pentru admitere, iar noul an academic va aduce schimbări importante, dar și facilități pentru atragerea candidaților. 

ANIMAȚIE GRAFICĂ. Cum a avut loc accidentul din Munții Bucegi în care o alpinistă și-a pierdut viața

Are loc o anchetă complicată în cazul accidentului produs în masivul Caraiman, unde o tânără medic stomatolog la o clinică din București a murit, iar trei bărbați au fost răniți.