Comitetul Internațional Olimpic, despre ”pana Windows”: A fost un test bun pentru sistemele Jocurilor Olimpice de la Paris

62468644

Pana IT globală care a afectat operaţiunile din multe sectoare şi a afectat, de asemenea, părţi ale operaţiunilor Jocurilor Olimpice de la Paris s-a dovedit a fi un test bun înainte de JO, a precizat sâmbătă CIO, potrivit Reuters.

O actualizare a software-ului de către firma globală de securitate cibernetică CrowdStrike, unul dintre cei mai mari operatori din industrie, a declanşat probleme de sistem care au dus la oprirea zborurilor, au forţat radiodifuzorii să întrerupă emisia şi au lăsat clienţii fără acces la servicii precum cele medicale sau bancare.

De asemenea, a afectat unele operaţiuni ale organizatorilor Jocurilor Olimpice de la Paris.

"Da, au existat unele probleme semnificative dimineaţa, dar au fost rezolvate destul de bine", a declarat Mark Adams, purtătorul de cuvânt al CIO. "A fost o repetiţie destul de bună".

JO de la Paris vor începe la 26 iulie. Aceasta nu a fost prima dată când Jocurile Olimpice au fost afectate de o defecţiune tehnică sau de un atac, Jocurile Olimpice de iarnă de la Pyeongchang 2018 fiind ţinta unor atacuri cibernetice.

"Atacurile cibernetice fac parte din viaţa de zi cu zi a tuturor. Jocurile Olimpice sunt, evident, o ţintă uriaşă", a declarat Adams. "Avem o cantitate uriaşă de măsuri de protecţie. Nu aş intra în detalii chiar dacă aş putea să le explic. Am fost asiguraţi de oamenii şi partenerii noştri că suntem foarte, foarte pregătiţi. Nu poţi fi niciodată prea pregătit. La Pyeonghchang am fost la limită. Avem toată încrederea că ştim cum să facem faţă."

În timp ce lăuda pregătirea pentru Jocuri, Adams a declarat că oferta Franţei pentru Jocurile de iarnă din 2030, care urmează să fie votată în cadrul sesiunii CIO de săptămâna viitoare, a fost discutată sâmbătă în cadrul Comitetului executiv al CIO. Candidatura, care a fost aleasă în iunie de comitetul executiv al CIO ca recomandare pentru sesiunea de săptămâna viitoare, nu a furnizat încă două garanţii-cheie necesare pentru aprobarea sa.

Una dintre garanţiile care nu au fost încă furnizate este contribuţia de parteneriat public din partea celor două regiuni. Oferta franceză implică regiunile Auvergne-Rhone-Alpes şi Provence-Alpes-Cote d'Azur.

"Da, acest subiect a fost abordat (la comitetul executiv de sâmbătă", a spus Adams.

France 2030 va face parte dintr-un vot al sesiunii privind două Jocuri, care implică şi Salt Lake City ca gazdă a Jocurilor de iarnă din 2034.

"(Franţa 2030) O propunere excelentă. Va fi pe ordinea de zi miercuri (la sesiune) ", a spus el, dar a adăugat că tulburările politice din Franţa în ultimele săptămâni au jucat un rol.

"Situaţia politică dificilă face lucrurile un pic mai dificile. Mai avem câteva zile lucrătoare şi vă îndemn să aşteptaţi până atunci".

Articol recomandat de sport.ro
Fiica unui fost mare atacant fură inimile americanilor! Tatăl ei a fost coleg cu Miodrag Belodedici
Fiica unui fost mare atacant fură inimile americanilor! Tatăl ei a fost coleg cu Miodrag Belodedici
Citește și...
Erdogan: Turcia este gata să construiască o bază militară navală în nordul Ciprului dacă este necesar

Turcia este gata să construiască o bază militară navală în nordul Ciprului "dacă este necesar", a declarat preşedintele turc Recep Tayyip Erdogan, potrivit comentariilor difuzate duminică de agenţia oficială Anadolu, informează AFP.

 

Rusia a folosit un nou tip de „dronă neidentificată” pentru a lovi Kievul

Rusia a folosit un nou tip de dronă într-o încercare de atac asupra Kievului, au anunțat forțele aeriene ucrainene, citate de Sky News.

Incident într-o gară din Australia. Un cărucior în care erau două gemene a căzut pe calea ferată. O fetiță a murit

Un cărucior în care se aflau două gemene a căzut duminică pe o cale ferată din Australia, cu puţin timp înainte de sosirea unui tren care a ucis-o pe una dintre fetiţe, dar şi pe tatăl acestora, care încerca să le salveze, informează AFP.

Recomandări
Nicușor Dan, criticat dur: Speranța s-a transformat în dezamăgire. Astăzi, dezamăgirea s-a transformat în indignare

Decizia președintelui Nicușor Dan de a-l apăra pe șeful SPP, generalul Lucian Pahonțu, în urma dezvăluirilor privind participarea acestuia la reprimarea manifestanților de la Revoluția din 1989 continuă să facă valuri. 

Prognoză sumbră. Debitul Dunării la intrarea în România o să scadă sub mediile multianuale ale lunilor august şi septembrie

Debitul Dunării la intrarea în ţară va atinge în următoarele zile 1.600 mc/s, apoi va fi în scădere până la valoarea de 1.500 mc/s, situându-se sub mediile multianuale ale lunilor august şi septembrie.

Norvegienii s-au adunat la Palatul Regal din Oslo pentru a-și lua rămas bun de la regele Harald. GALERIE FOTO

Norvegienii s-au adunat sâmbătă în fața Palatului Regal pentru a-și lua rămas bun de la regele Harald, relatează Reuters.