Coloane imense de mașini la punctul de trecere a Canalului Mânecii, după ce Franța a închis granițele pentru toți britanicii

×
Codul embed a fost copiat

De mâine, Franţa îşi închide graniţele pentru toţi britanicii, vaccinaţi sau nu, cu câteva excepţii. Decizia a provocat consternare și chiar revoltă printre cei care îşi luaseră, deja, bilete de vacanţă.

Marea Britanie rămâne pe lista roşie şi pentru noi. Persoanele care vin din Regat trebuie să stea în carantină 14 zile dacă nu sunt vaccinate sau nu au trecut prin boală şi doar 10 dacă prezintă un test PCR negativ. Cei vaccinaţi scapă de carantină dacă au un rezultat negativ la testare, obţinut în ultimele 48 de ore.

La câteva ore după ce Franța a anunțat că închide granițele pentru cetățenii britanici, coloane lungi de mașini și tiruri s-au format la punctul de trecere a Canalului Mânecii de la Dover.

Măsura intră în vigoare mâine și-i vizează pe toți englezii, vaccinați sau nu. Sunt exceptaţi cei care călătoresc din motive medicale, lucrătorii esenţiali şi şoferii de camioane.

Singurii care pot rămâne sunt turiștii aflați deja în Franța înainte că restricțiile să intre în vigoare. Mărturia acestui bărbat este, însă, impresionantă.

Citește și
Angajați
România înregistrează cea mai severă scădere din UE a numărului de angajați

Bărbat: „Am cancer în fază terminală, iar asta e ultima mea vacanță în străinătate. Mai am câteva luni de trăit.”

Alți turiști britanici s-au trezit cu planurile de vacanță date peste cap și acum încearcă să-și ia banii înapoi.

Stuart Coleş, holidaymaker: „Sunăm disperați în toate părțile, încercând să recuperăm cheltuielile. Nu e vorba doar de vacanță în sine, ci și de teste COVID, transferuri, lecții de schi, toate lucrurile pe care le-am rezervat și care au costat foarte mult.”

Și companiile din turism au de suferit din cauza măsurilor. Excursiile anulate le vor aduce pierderi de milioane de lire sterline.

Nigel Wonnacott, Brittany Ferries spokesperson: „Restricțiile de călătorie ne-au afectat, tot sezonul de Crăciun a fost șters cu buretele. Avem în jur de 22.000 de pasageri care făcuseră rezervări, cu venituri de aproximativ 2 milioane de lire sterline, pe care le vom pierde.”

În Franţa, varianta Delta rămâne încă majoritară, dar explozia de cazuri Omicron din Marea Britanie, unde joi s-a înregistrat recordul de infecţii de la începutul pandemiei, a provocat temeri la Paris. Preşedintele francez Emmanuel Macron a precizat că restricţiile rămân în vigoare pentru statele din afara Uniunii Europene.

Emmanuel Macron, președintele Franței: „Nu avem de gând să cerem teste PCR pentru rezidenţii statelor membre ale Uniunii. O vom face, însă, pentru statele terţe, atunci când le clasificăm în categoriile care impun testarea.”

Pe de altă parte, premierul Boris Johnson a anunţat că guvernul nu intenţionează să introducă din nou carantina în regat, dar a făcut apel la populaţie să ia toate măsurile necesare pentru a ţine în frâu răspândirea virusului.

Articol recomandat de sport.ro
Reacția uluitoare a rușilor, după ce Anastasia Potapova a ales cetățenia austriacă: ”Ce a câștigat ea pentru noi?”
Reacția uluitoare a rușilor, după ce Anastasia Potapova a ales cetățenia austriacă: ”Ce a câștigat ea pentru noi?”
Citește și...
România înregistrează cea mai severă scădere din UE a numărului de angajați
România înregistrează cea mai severă scădere din UE a numărului de angajați

România, Austria şi Finlanda au raportat cel mai sever declin al numărului de angajaţi dintre țările din Uniunea Europeană, arată datele publicate vineri de Oficiul European de Statistică (Eurostat).

 

SUA cer Europei să-și asigure propria apărare până în 2027. Oficialii europeni consideră termenul nerealist
SUA cer Europei să-și asigure propria apărare până în 2027. Oficialii europeni consideră termenul nerealist

Statele Unite doresc ca până în 2027 Europa să preia majoritatea capacităţilor de apărare convenţionale ale NATO, de la informaţii la rachete, au transmis oficiali ai Pentagonului diplomaţilor europeni la Washington.

Ce spune fostul șef al NATO despre negocierile de pace. Jens Stoltenberg, avertisment pentru Ucraina
Ce spune fostul șef al NATO despre negocierile de pace. Jens Stoltenberg, avertisment pentru Ucraina

Vladimir Putin a declarat in India că lucrează alături de Statele Unite și alți parteneri, la un posibil acord de pace în Ucraina. Putin nu a dat detalii, iar analiștii fac speculații asupra condițiilor pe care le va cere liderul rus.

Recomandări
ÎCCJ contestă din nou la CCR legea privind pensiile speciale din Justiție: „Discriminează magistrații”
ÎCCJ contestă din nou la CCR legea privind pensiile speciale din Justiție: „Discriminează magistrații”

Înalta Curte de Casație și Justiție (ÎCCJ) a decis, vineri, să sesizeze din nou Curtea Constituțională a României (CCR) în privința legii pensiilor speciale ale magistraților.

Căldură gratis în calorifere, trafic rutier ”ca afară” sau case pentru tineri. Ce promit candidații la Primăria Capitalei
Căldură gratis în calorifere, trafic rutier ”ca afară” sau case pentru tineri. Ce promit candidații la Primăria Capitalei

Energie termică gratis, fluidizarea traficului rutier sau locuințe pentru tineri. ȘtirileProTv.ro vă prezintă cele mai importante promisiuni electorale ale candidaților la alegerile pentru Primăria Capitalei, care sunt organizate în 7 decembrie 2025.

LIVE ACUM. Premierul Ilie Bolojan face declarații de presă la Palatul Victoria
LIVE ACUM. Premierul Ilie Bolojan face declarații de presă la Palatul Victoria

Premierul Ilie Bolojan susține la această oră un briefing de presă la Palatul Victoria.