Clădire prăbușită în Africa de Sud. Autoritățile caută zeci de persoane dispărute

62447207
AFP

Operațiunile de salvare continuă după ce o clădire s-a prăbușit în Africa de Sud, în orașul George, iar cinci persoane au murit și câteva zeci erau prinse sub dărâmături, marți dimineață.

Cinci persoane au murit şi zeci erau prinse în continuare sub dărâmături marţi dimineaţă, după ce o clădire cu mai multe etaje s-a prăbuşit luni în oraşul George din Africa de Sud, relatează Reuters.

Douăzeci şi şase de muncitori în construcţii care se aflau în clădirea neterminată atunci când aceasta s-a prăbuşit au fost scoşi din dărâmături până acum, în timp ce 49 de persoane au rămas blocate după incident şi nu se ştie ce s-a întâmplat cu ele, a anunţat într-un comunicat municipalitatea din George, un oraş de coastă la est de Cape Town, transmite Reuters, citată de Agerpres.

Cinci dintre muncitorii salvaţi au murit în urma rănilor suferite. Rămân "49 de persoane dispărute", a precizat un comunicat dat publicităţii marţi.

Imagini suprinse din dronă care au fost făcute publice îi arată pe salvatori înlăturând fragmente de moloz în încercarea de a ajunge la muncitorii blocaţi.

„Ne concentrăm pe zonele... unde am auzit oameni. Va fi tot mai dificil pe măsură ce trece timpul", a declarat presei Colin Diener, şeful salvatorilor din provincia Western Cape.

Clădirea de cinci etaje, care avea şi o parcare subterană, s-a prăbuşit din motive necunoscute, notează AFP.

Preşedintele sud-african Cyril Ramaphosa a transmis marţi condoleanţe familiilor celor care şi-au pierdut viaţa în urma prăbuşirii clădirii în construcţie şi a cerut declanşarea unei investigaţii asupra cauzelor incidentului.

În imaginile surprinse de camere de supraveghere obţinute de Reuters se poate vedea cum clădirea s-a prăbuşit luni după-amiază, provocând un nor de praf. Operaţiunile de salvare s-au derulat de-a lungul întregii nopţi. În prezent, circa o sută de salvatori sunt încă activi la locul tragediei.

Articol recomandat de sport.ro
Iubita lui Lamine Yamal, interzisă pe TikTok: „Eram supărată!”
Iubita lui Lamine Yamal, interzisă pe TikTok: „Eram supărată!”
Citește și...
Primarul New Yorkului analizează posibilitatea arestării premierului Benjamin Netanyahu la Adunarea Generală a ONU

Primarul oraşului New York, Zohran Mamdani, a declarat că poartă discuţii privind posibilitatea legală de a-l aresta pe premierul israelian Benjamin Netanyahu în timpul Adunării Generale a ONU din septembrie.

Armata SUA anunță că doi soldați au murit și unul este dat dispărut în urma atacurilor Iranului asupra unei baze din Iordania

Armata americană a anunțat primele victime în rândul trupelor americane, cauzate de atacul Iranului, precizând că doi soldați au fost uciși și un altul este dat dispărut în urma unui atac asupra unei baze din Iordania.

Moment istoric pentru Grecia. Muntele Olimp, tărâmul mitic al zeilor, la un pas de a intra în Patrimoniul Mondial UNESCO

Decizia finală a UNESCO este așteptată cu mare interes, deoarece înscrierea Muntelui Olimp pe Lista Patrimoniului Mondial ar reprezenta o recunoaștere internațională deosebită pentru un loc în care mitologia, istoria și natura unică se împletesc.

Recomandări
Canicula a pus stăpânire pe București și 13 județe. Urmează o schimbare bruscă a vremii, cu furtuni și ploi torențiale

După câteva zile în care temperaturile au crescut treptat, canicula s-a instalat în București și 13 județe din țară. La prânz, căldura a devenit greu de suportat, iar disconfortul termic i-a convins pe mulți să renunțe la activitățile în aer liber.

Legea salarizării provoacă nemulțumiri. Sindicatele din Educație și Sănătate amenință cu proteste și grevă generală

Noua formă a proiectului legii salarizării naște nemulțumiri în rândul angajaților din Educație, Sănătate și Asistență Socială.

Armata SUA anunță că doi soldați au murit și unul este dat dispărut în urma atacurilor Iranului asupra unei baze din Iordania

Armata americană a anunțat primele victime în rândul trupelor americane, cauzate de atacul Iranului, precizând că doi soldați au fost uciși și un altul este dat dispărut în urma unui atac asupra unei baze din Iordania.