Cine este șeriful care a lăsat armele și s-a alăturat protestatarilor din SUA

62128629
youtube.com

Un șerif din Michigan a atras atenția publicului în acest weekend, după ce s-a alăturat protestatarilor din orașul Flint, lăsând jos armele și spunând: „Vreau să fac o paradă, nu un protest”.

Potrivit CNN, este vorba despre șeriful din Genesee, Chris Swanson, care a ales să stea de vorbă cu demonstranții în momentul în care aceștia au fost întâmpinați de polițiști în echipament special anti- revolte.

"Singurul motiv pentru care suntem aici este ca să vă asigurați că veți fi auziți - asta este", a spus Swanson, potrivit înregistrărilor video postate pe Twitter.

„Acești polițiști te iubesc, iar acel polițist, de acolo, îmbrățișează oamenii”, a spus el, arătând către un ofițer.

Astfel, el s-a adresat mulțimii care protesta față de brutalitatea poliției și față de moartea lui George Floyd în Minneapolis.

Zâmbind, el a bătut palma cu demonstranții, care au răspuns scandând: ”Mergeți cu cu noi!”. Așa că a făcut-o.

Hai să mergem, să mergem”, a spus Swanson în timp ce mergea cu mulțimea. "Unde vreți să mergem? Vom merge toată noaptea."

Flint a atras atenția publicului asupra crizei de apă care a început în 2014, când oficialii orașului și ai statului au schimbat alimentarea cu apă a orașului, pentru a economisi bani. Acesta lucru a expus locuitorii la niveluri periculos de ridicate de plumb și a dus la mai multe procese.

Vineri, Swanson a comentat moartea lui George Floyd printr-o postare pe Facebook:

"Mă alătur cetățenilor și forțelor de ordine deopotrivă, solicitând arestarea și urmărirea penală rapidă a fiecărui ofițer de poliție implicat în această crimă îngrozitoare", a scris el.

"Acțiunile pe care le-am văzut în acest videoclip distrug nenumărate eforturi de consolidare a eforturilor poliției și comunității, și strică încrederea care este construită cu multă atenție." - a mai afirmat șeriful.

 

Articol recomandat de sport.ro
Ce a postat Romario, după ce și-a înșelat iubita cu cea mai bună prietenă a ei: ”Așa am fost primit”
Ce a postat Romario, după ce și-a înșelat iubita cu cea mai bună prietenă a ei: ”Așa am fost primit”
Citește și...
Trimis special al SUA: Trump nu a dorit niciodată o schimbare de regim în Iran. Ce a urmărit de fapt președintele american

Trimisul special al SUA pentru Siria, Thomas Barrack, a afirmat vineri că preşedintele american Donald Trump nu făcut niciodată declaraţii cu privire la vreo schimbare de regim în Iran şi că ţara sa îşi doreşte doar pacea, relatează EFE.

Uniunea Europeană își creează propriul cloud guvernamental. Cele patru companii europene care vor asigura serviciile

Comisia Europeană a anunţat vineri atribuirea unui contract care permite instituţiilor, organelor, oficiilor şi agenţiilor UE să achiziţioneze servicii suverane de cloud pentru o sumă de până la 180 de milioane euro pe o perioadă de şase ani. 

Papa Leon al XIV-lea: „Vai de cei care folosesc religia pentru război. Lumea este devastată de o mână de tirani”

Aflat într-un turneu în mai multe țări africane, Papa Leon continuă să condamne războaiele, în ciuda faptului că asemenea declarații l-au adus în conflict direct - și public - cu președintele Donald Trump.

Recomandări
Bărbatul care a distrus un rezervor de oxigen la Spitalul Pantelimon, prins de polițiști. A vândut instalația la fier vechi

Bărbatul care a provocat, joi seara, distrugeri la un rezervor de oxigen din curtea Spitalului "Sf. Pantelimon" din Sectorul 2 al Capitalei a fost identificat de poliţişti, prins şi dus la audieri.

Surse: Serviciile de pază sunt în alertă după ce Nicușor Dan a fost amenințat cu moartea. A fost deschisă o anchetă

După ce președintele Nicușor Dan a fost amenințat cu moartea, serviciile de pază și protecție au sporit gradul de alertă, însă nu au mobilizat echipe suplimentare, au precizat surse instituționale pentru Știrile PRO TV.

„Nu ne vindem țara”: Grindeanu vrea lege pentru interzicerea privatizărilor. Scurt istoric al marilor privatizări PSD

Preşedintele PSD, Sorin Grindeanu, a anunțat că social-democraţii vor iniţia un proiect de lege care să prevadă interzicerea vânzării de acţiuni de la companiile de stat performante. PSD stă la baza celor mai mari privatizări din România.