China saluta decizia SUA de a alege calea dialogului in cazul Coreei de Nord. "Mesajul e unul pozitiv si poate fi sustinut"

61881852

Oficialii chinezi saluta initiativa pacifista a Statelor Unite de sanctiona diplomatic Coreea de Nord, ca raspuns al programului nuclear pe care liderul de la Phenian il desfasoara.

China a propus de-a lungul timpului sa initieze un dialog eficient cu Phenianul, referitor la solutionarea "problemei nucleare coreene", insa fara prea mult succes.

Amenintarile repetate ale Coreei de Nord ca va distruge Statele Unite i-au determinat pe oficilii de la Washington sa reactioneze. In aceste momente, SUA duce o politica de fortare a dialogului cu Phenianului, pentru a-l forta pe Kim Jong-un sa negocieze inchiderea programului nuclear pe care-l detine. "Toate optiunile sunt pe masa" este avertizarea Washington-ului.

Administratia Trump sustine in termeni fermi dezarmarea nucleara a Coreei de Nord. "Statele Unite considera necesara stabilizarea si pacificarea dezarmarii nucleare din peninsula coreeana. Noi ramanem deschisi negocierilor care privesc atingerea acestui tel. In orice caz, ramanem pregatiti sa ne aparam pe noi insine si pe aliatii nostri", sustine presedintele Donald Trump.

Pozitia adoptata de SUA, in raport cu Coreea de Nord, bucura China, care nu a ezitat sa-si exprime sustinerea. "Am retinut mesajul transmis de americani si speram ca astfel se va rezolva problema nucleara a Coreei intr-un mod pacifist redat prin dialog si consultare", sustine Purtatorul de Cuvant al Ministerului de Externe al Chinei.

"Suntem de parere ca mesajul americanilor este unul pozitiv si poate fi sustinut", adauga oficialul chinez.

Tentativa americana de a folosi diplomatia in relatia cu Phenianul vine dupa ce un oficial nord coreean a sustinut testele nucleare nu vor inceta pana cand Statele Unite nu vor abandona politica ofensiva indreptata impotriva Coreei de Nord. "Atata timp cat America va continua sa faca actiuni ostile, noi nu ne vom opri testarile nucleare", sustine Sok Chol Won, Directorul Institutului pentru Drepturile Omului din Nord.

Articol recomandat de sport.ro
A venit anunțul mult așteptat în cazul Iranului: "Mă voi ocupa personal!"
A venit anunțul mult așteptat în cazul Iranului: "Mă voi ocupa personal!"
Citește și...
Rusia anunță control total asupra regiunii ucrainene Lugansk. Rușii continuă ofensiva în est

Ministerul Apărării rus a anunţat miercuri că forţele sale au preluat controlul deplin asupra regiunii Lugansk din estul Ucrainei, a relatat agenţia de presă oficială RIA Novosti, citată de Reuters.

O dronă s-a prăbușit în Finlanda - a treia într-o săptămână. Potrivit jurnaliștilor, provenea din Ucraina

Poliția de frontieră finlandeză a descoperit o dronă prăbușită pe gheața lacului Pyhäjärvi, în municipalitatea Parikkala, lângă granița cu Rusia.

Președintele Donald Trump afirmă că se ”gândește serios” să retragă SUA din NATO, care este ”un tigru de hârtie”

Donald Trump a declarat pentru The Telegraph că ia în considerare serios retragerea Statelor Unite din NATO, pentru că Alianța nu s-a alăturat războiului său împotriva Iranului.

Recomandări
Președintele Donald Trump afirmă că se ”gândește serios” să retragă SUA din NATO, care este ”un tigru de hârtie”

Donald Trump a declarat pentru The Telegraph că ia în considerare serios retragerea Statelor Unite din NATO, pentru că Alianța nu s-a alăturat războiului său împotriva Iranului.

Sociologul Alfred Bulai, trimis în judecată pentru agresiune sexuală. Fapte comise în anii 2000 s-au prescris

Sociologul Alfred Bulai, fost profesor la SNSPA, a fost trimis în judecată pentru agresiune sexuală. Procurorii arată că inculpatul ar fi comis agresiuni sexuale încă din anii 2000, dar aceste fapte s-au prescris între timp.

Anchetă internă la ANAF. 200 de mașini sunt de negăsit, deși au fost confiscate sau sechestrate

Agenţia Naţională de Administrare Fiscală (ANAF) a demarat o serie de verificări în interiorul instituţiei după ce au apărut suspiciuni privind integritatea unor angajaţi.