China intervine în problema de la Zaporojie și îi cere Moscovei să dea dovadă de mai multă responsabilitate

×
Publicitate

O nouă întâlnire a miniștrilor europeni de Externe readuce în discuție interdicția vizelor turistice pentru cetăţenii ruși. Subiectul va fi analizat marți și miercuri, la Praga.

Între timp, în Ucraina au avut loc noi bombardamente în zona centralei nucleare de la Zaporojie.

Rușii susțin însă că au țintit o uzină în care erau reparate elicoptere ale Forțelor Aeriene Ucrainene.

Asadar, situația e în continuare tensionată. Și până și China ia poziție în problema de la Zaporojie și îi cere Moscovei să dea dovadă de mai multă responsabilitate.

O rachetă rusească a lovit centrul istoric din Harkov, al doilea oraș ca mărime din Ucraina, intens bombardat de ruși în ultimele săptămâni.

Rusia, acuzată că răpește adulți și copii din Ucraina

Lovitura vine după ce în urmă cu o săptămână bombele rusești au căzut peste o zona rezidențială din Harkov și au ucis 20 de oameni.

Potrivit Biroului Procurorului General din Ucraina, Rusia a ucis de la începutul războiului peste 370 de copii și cel puțin 730 au fost răniți. În același timp, rușii sunt acuzați că răpesc civili ucraineni, adulți și copii.

În acest timp, luptele crâncene continuă pe frontul din Donbas. Așa că oamenii stau mai mult ascunși prin pivnițe.

Volodimir Zelenski, președintele Ucrainei: „Ne pregătim pentru o nouă săptămână, foarte activă. Sunt planificate vizite importante în Ucraina. Voi relua practica apelurilor către statele care ne sprijină. Și, cel mai important, lucrăm pentru a ne asigura că vor fi noi restricții pentru Rusia din cauza războiului și că există noi pachete de sprijin pentru apărătorii noștri”.

Situația de la Zaporojie, tot mai tensionată. China intervine

Pe de altă parte, situația de la centrala nucleară de la Zaporojie rămâne tensionată. Noi bombardamente au vizat perimetrul centralei, iar Moscova și Kievul se acuză reciproc pentru aceste lovituri, ceea ce ridică îngrijorări tot mai mari la nivel internațional.

Până și China, țară prietenă a Rusiei, cere mai multă responsabilitate. Un înalt oficial chinez la ONU a trasmis Rusiei, "să dea dovadă de maximă reținere". "Nu trebuie să permitem ca tragediile accidentelor nucleare de la Cernobîl și Fukushima să se repete", a avertizat oficialul chinez.

La Moscova, la o săptămână după atentatul în care a murit Daria Dughina, fiica ideologului lui Putin, mașina unui înalt oficial al Armatei Kremlinului a fost incendiată. Cel vizat, responsabil cu cenzurarea în presă a informațiilor legate de armată, nu se afla în mașină în momentul incendiului.

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Imnul Mondialului, interzis minorilor: artista care îl cântă le-a sucit mințile bărbaților din întreaga lume
GALERIE FOTO Imnul Mondialului, interzis minorilor: artista care îl cântă le-a sucit mințile bărbaților din întreaga lume
Citește și...
Premierul slovac Robert Fico, singurul lider UE prezent la parada lui Putin, a făcut un anunț surprinzător de la Moscova

Prim-ministrul slovac Robert Fico a declarat vineri la Moscova, unde s-a deplasat pentru ceremoniile de pe 9 mai, dedicate victoriei sovieticilor asupra Germaniei naziste, că războiul din Ucraina se apropie de final, fără alte precizări, relatează EFE.

O femeie și-a înjunghiat hairstylist-ul pentru că nu i-a plăcut cum a tuns-o, în Brazilia. Momentul a fost surprins de camere

Momente șocante au avut loc la un salon din São Paulo, Brazilia. O clientă a scos un cuțit din geantă și și-a înjunghiat hairstylist-ul în spate, după ce s-a plâns că i-a stricat părul, relatează Metro.

Donald Trump anunţă un armistiţiu de trei zile între Rusia şi Ucraina. „Să sperăm că acesta este începutul sfârşitului”

Preşedintele american Donald Trump a anunţat vineri seara o încetare a focului de trei zile între Ucraina şi Rusia începând de sâmbătă, 9 mai, până luni, 11 mai, transmit Reuters şi AFP.

Recomandări
Ilie Bolojan: PSD a aruncat țara în criză și trebuie să-și asume guvernarea sau să aibă demnitate și să recunoască greșeala

Într-un interviu exclusiv pentru corespondentul ȘtirilorProTV Robert Hoară, Ilie Bolojan afirmă că Partidul Social Democrat este responsabil pentru criza politică actuală și trebuie să își asume guvernarea alături de AUR. 

Fraudă de 18 milioane de lei la o firmă de deșeuri din București. Indiciu-cheie în anchetă: un Ferrari de 500.000 de euro

O firmă de reciclare și colectare a deșeurilor din București este acuzată că ar fi comis o fraudă de 18 milioane de lei.

PNL și USR fac front comun împotriva PSD. Social democrații ar avea două variante de premier

Cei din PNL și USR și-au dat mâna și construiesc un zid în fața PSD. Iar acest pol de dreapta devine principala forță din Parlament, cu cel mai mare număr de deputați și senatori.