Ceremonie grandioasa la "Jubileul de Diamant" al reginei Elisabeta a II-a

×
Publicitate

A mai ramas exact o saptamana pana la apogeul festivitatilor care marcheaza ''Jubileul de Diamant'' al reginei Elisabeta a II-a.

Totul va culmina cu o grandioasa procesiune, in care intreaga familie regala, in frunte cu suverana, va strabate centrul Londrei in trasuri.

La grajdurile regale se munceste de zor pentru ca totul sa fie fara cusur.

Procesiunea va urma in mare acelasi traseu de anul trecut, cand s-a casatorit printul William.

Regina si ducele vor deschide alaiul, iar in urma lor, in alte doua trasuri, printul Charles si Lady Camilla, printul William, ducesa Catherine si printul Harry.

Ei vor fi escortati de un regiment de cavalerie in uniforma de ceremonie, de-a lungul arterei care leaga Whitehall de Palatul Buckingham.

Deja la Buckingham Palace se lucreaza de saptamani bune. Trasurile au fost lustruite, iar caii supusi unor antrenamente speciale.

Daca vremea va fi frumoasa, regina si ducele de Edinburgh vor calatori intr-o trasura din 1902. E folosita foarte rar. William si Kate au folosit-o in ziua nuntii.

Organizatorii au luat in calcul si capricioasa vreme londoneza. In caz ca pe 5 iunie va ploua, regina si ducele vor lua o caleasca acoperita.

Regina va ajunge la locul de pornire al procesiunii cu o limuzina oficiala. Este vorba despre un Bentley unicat, facut special pentru Elisabeta a II-a.

Banchetele din fata sunt imbracate in piele, dar locul suveranei e acoperit cu o panza speciala, care nu se incalzeste.

Parada va dura doar 20 de minute si se va incheia cu o aparitie in balconul palatului. Acesta va fi punctul final al festivitatilor care incep in 2 iunie. 

Articol recomandat de sport.ro
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Citește și...
Israel recunoaste ca a pregatit un "virus" impotriva Iranului. Ce face virusul informatic "Flame"

Ministrul israelian pentru Afaceri Strategice, Moshe Yaalon, considera indreptatita folosirea virusului de spionaj "Flame" impotriva Iranului.

SUA, Germania, Franta si Marea Britanie au expulzat ambasadorii Siriei dupa masacrul cu 100 de morti

Ambasadorii Siriei din Statele Unite, Marea Britanie, Franta, Canada, Germania, Australia, Spania si Italia au fost anuntati sa paraseasca granitele, dupa ce un atentat violent soldat moartea a peste 100 de oameni din Hula.

Obsesia secreta a lui Anders Breivik. Ce au dezvaluit la proces fostii sai prieteni

Anders Breivik, asasinul norvegian care a ucis 77 de oameni si este judecat pentru genocid avea o obsesie care i-a pus de mult pe ganduri pe apropiatii sai.

Recomandări
Nicușor Dan reia consultările pentru formarea Guvernului, la 1 septembrie: „Ar fi fost bine ca varianta Tomac să fii trecut”

Preşedintele Nicuşor Dan a anunţat că la începutul lunii viitoare va relua consultările cu partidele politice pe tema formării unui guvern.

Trump calmează aliații și dă asigurări că Putin nu va ataca NATO: „Am avut discuții bune cu el”

Preşedintele american Donald Trump a dat asigurări joi că omologul său rus, Vladimir Putin, 'nu va ataca un teritoriu al NATO', transmit AFP şi Reuters.

Dezastrul din Nepal, explicat: prăbușirea de la 7.000 de metri care a declanșat o viitură ireală

Dezastrul care a îndoliat Nepalul a pornit în câteva secunde, la peste 7.000 de metri altitudine, iar efectele s-au simțit la mai bine de 100 de kilometri distanță.