Cel putin 42 de persoane au murit in SUA din cauza caniculei

60591591

Cel putin 42 de persoane au murit din cauza caniculei care a afectat zeci de state americane, din zona central-vestica si pana pe Coasta de Est, unde solul este afectat puternic de seceta.

Presa americana scrie ca cei mai multi dintre morti sunt batrani care au ramas blocati in case, fara aer conditionat, din cauza peneleor de electricitate.

La Chicago au fost inregistrate zece decese din cauza caldurii, iar alte zece persoane au murit in statele Virginia si Maryland (est). De asemenea, in statele Wisconsin, Ohio si Pennsylvania au murit cate trei persoane, iar in Tennessee doua. O fetita in varsta de patru luni a murit dupa ce a fost uitata intr-o masina pentru "o lunga perioada de timp", in fata locuintei din Greenfield (Indiana).

Vineri si sambata s-au inregistrat temperaturi-record, in continuare fiind asteptate furtuni puternice. Numeroase case din zonele afectate nu au fost inca racordate la reteaua electrica, in urma furtunilor care s-au inregistrat in urma cu o saptamana.

In Washington DC, temeperaturile au atins sambata 41 de grade Celsius, imediat sub recordul de canicula, iar la Saint Louis (Missouri) 46 de grade Celsius, unde timp de zece zile s-au inregistrat peste 37,7 grade Celsius, un nou record pentru oras. Temperaturi inalte au fost inregistrate si in unele regiuni din Canada, Ontario atingand vineri un nou record, de 11 zile consecutive de canicula.

Un numar de orase americane au deschis centre cu aer conditionat pentru populatie si au prelungit programul cu publicul la piscine. De asemenea, unele comunitati ofera mese locuitorilor care au ramas fara alimente, dupa ce li s-au defectat frigiderele. Totodata, autoritatile din Chicago au anulat cursurile de vara in 21 de scoli care nu sunt dotate cu aer conditionat.

Sinele de cale ferata de la Columbus s-au contorsionat din cauza caldurii, indoindu-se intr-un punct cu 12 centimetri. Vremea urmeaza sa se raceasca in partea de nord din regiunea central-vestica a Statelor Unite, dar scaderea temperaturilor ar putea fi insotita de formarea unor furtuni puternice.

Articol recomandat de sport.ro
Scene incredibile! Au dat foc stadionului și a urmat haosul: ”Nu cumpărați bilete la ei”
Scene incredibile! Au dat foc stadionului și a urmat haosul: ”Nu cumpărați bilete la ei”
Citește și...
Administrația Trump, vizată de un nou proces privind tarifele comerciale. 25 de state cer anularea taxelor

O coaliție formată din 25 de state americane, conduse de guvernatori democrați, a dat în judecată administrația președintelui Donald Trump.

Două persoane au murit de la infecția cu o bacterie rară, în Michigan. Cum se manifestă boala

Două persoane au murit în urma focarului de infecții cu Cyclospora din statul Michigan, au anunțat luni autoritățile sanitare locale. Este vorba despre primele decese confirmate în Statele Unite asociate acestui parazit microscopic.

Boala mortală care a pus stăpânire pe un celebru oraș din Elveția. A fost raportat și primul deces

Un focar de legioneloză (boala legionarului n.red.) la Basel a bifat 26 de cazuri, dintre care unul mortal, au anunţat autorităţile locale, care suspectează că turnurile de răcire instalate pe o clădire de birouri s-ar afla la originea contaminării.

Recomandări
Guvernul, plan de rezervă în plină criză energetică. Ce va face dacă marile companii și populația nu vor reduce consumul

În plină criză energetică autoritățile cer măsuri radicale. Oficialii s-au întâlnit cu reprezentanții marilor companii consumatoare de curent și le-au cerut să reducă voluntar consumul.

ANIMAȚIE GRAFICĂ. De ce seacă Dunărea Veche. Cum preia Brațul Bala 85% din debitul fluviului

Operațiune fără precedent pe Dunăre, după ce debitul fluviului a scăzut la valori istorice și a contribuit la agravarea crizei energetice. Militarii au detonat una dintre stâncile care împiedică o cantitate mare de apă să ajungă spre Cernavodă.

Zelenski: „Ucraina va depune eforturi pentru a pune capăt războiului pornit de Rusia înainte de venirea iernii”

Președintele ucrainean Volodimir Zelenski a declarat că Ucraina va încerca să forțeze Rusia să accepte pacea înainte de venirea iernii, prin presiuni diplomatice, sancțiuni și acțiuni militare. El a avertizat însă că acest obiectiv nu poate fi garantat.