Cel putin 19 persoane au murit intr-un centru de plasament din Guatemala, in urma unui incendiu. Sunt 25 de raniti

61871271

Cel putin 19 persoane care se aflau intr-un orfelinat au murit in urma unui incendiu in orasul San Jose Pinula, Guatemala, situat la 25 de kilometri de sud-estul capitalei.

Alte 25 de persoane au fost ranite in urma flacarilor pornite in centrul Virgen de Asuncion. Nu se stie cu exactitate de la ce a pornit focul, relateaza BBC

Marti, politia a intervenit, in urma unei revolte pornite la centrul de plasament, unde aproximativ 60 de copii au fugit. Se pare ca acestia ar fi fost abuzati fizic sau sexual.

Oscar Franco, un purtator de cuvant al pompierilor, a declarat: “Cel putin 25 de oameni au fost raniti si transportati la spitale. Pana acum, s-au inregistrat 19 decese”.

Incendiul s-a raspandit in cladire in numai cateva minute. Unul dintre politisti a declarat ca focul ar fi pornit de la o saltea care ardea intr-unul dintre dormitoare.

Autoritatile au declarat ca in cladire se aflau mai mult de 400 de persoane, desi aceasta era capacitatea maxima a incaperii. Centrul de plasament avea in grija minori care fusesera abuzati, care au fost implicati in traficul de carne vie sau abandonati.
 

Articol recomandat de sport.ro
NEWS ALERT Andrei Rațiu, cel mai scump transfer din istoria clubului!
NEWS ALERT Andrei Rațiu, cel mai scump transfer din istoria clubului!
Citește și...
Arme de foc, confiscate de autoritati de la sediul unei miscari neonaziste din Germania. Ce obiective are organizatia

Autoritatile germane au confiscat miercuri, in vestul tarii, arme de foc descoperite in cursul unui raid vizand "Reichsburger", o miscare formata din neonazisti, nostalgici ai Kaiserului si persoane cu credinte ezoterice.

Lupte de strada in centrul Atenei. Fermierii veniti tocmai din Creta au atacat politia cu batele

Ciocniri intre fermieri si fortele de ordine in capitala Greciei, in cursul unui protest

Guvernul Angelei Merkel acuza Turcia de spionaj. "Luptele prin interpusi" care s-ar fi mutat pe teritoriul Germaniei

Avertisment al Germaniei la adresa regimului Erdogan, pe fondul racirii relatiilor intre cele doua state.

Recomandări
La munte e plin de turiști, dar hotelierii spun că încasările s-au prăbușit și cu 30%. Cum fac românii economie în drumeții

Cei care au ales muntele au găsit o vreme excelentă. Stațiunile, zonele de promenadă și muzeele au fost pline de oameni, dar aglomerația n-a adus și venituri în plus la hoteluri si restaurante. 

Viitură apocaliptică în Nepal: 800 morți, mii de dispăruți. Efort disperat de salvare a 830 de oameni prinși într-un tunel

Bilanțul viiturii catastrofale produse la granița dintre Nepal și China continuă să se agraveze. Până acum au fost recuperate aproape 800 de trupuri neînsuflețite, iar numărul dispăruților trece de 2.500. 

Sondaj: Trei sferturi dintre bucureșteni cred că România merge într-o direcție greșită. Mare surpriză în opțiunile de vot

Majoritatea bucureştenilor (73%) consideră că România merge într-o direcţie greşită, arată un sondaj de opinie realizat de CURS la nivelul Capitalei.