Cel mai mare anti-american are nevoie de aprobarea Parlamentului pentru a se trata de cancer

Hugo Chavez

Presedintele venezuelan, Hugo Chavez, a ajuns in noaptea de sambata spre duminica in Cuba, unde urmeaza sa inceapa chimioterapia, la o luna dupa ce a fost operat de tumoare canceroasa, a anuntat televiziunea locala, citata de AFP.

Chavez a fost primit la sosirea sa la Havana de presedintele Raul Castro si de ministrul de Externe Bruno Rodriguez.

Presedintele venezuelan, in varsta de 56 de ani, insotit de fiica sa cea mare Rosa, a fost salutat cu onoruri la plecarea de pe aeroportul din Caracas.

"Ma voi intoarce in forma mai buna decat ma vedeti acum", a declarat Chavez inainte de a parasi tara, insistand asupra "marei sale dorinte de a trai". "Trebuie sa indeplinesc acest nou demers. Plec pentru cateva zile, dar nu vreau sa va spun la revedere. Nu este momentul sa mor, ci sa traiesc", a declarat presedintele venezuelan.

Parlamentul venezuelan a autorizat sambata in unanimitate deplasarea lui Chavez in Cuba pentru o durata nedeterminata. Presedintele si-a exprimat speranta ca absenta sa va fi de scurta durata.

Citește și
Hugo Chavez
"Presedintele Hugo Chavez se afla in stare grava". Ce spun oficialii venezueleni

Potrivit Constitutiei, Parlamentul trebuie sa autorizeze orice absenta mai mare de cinci zile a presedintelui. Parlamentul trebuie, de asemenea, sa decreteze absenta temporara a sefului statului daca aceasta este mai mica de 90 de zile si vicepresedintele trebuie sa isi asume functiile pe durata acestei absente.

Daca presedintele este absent peste 90 de zile, Parlamentul poate prelungi termenul de 90 de zile din nou sau poate decreta vacanta functiei.

Potrivit liderilor opozitiei, Chavez nu poate, din punct de vedere constitutional, sa conduca tara din Cuba.

"Cand presedintele paraseste tara, vicepresedintele trebuie sa asume functia de sef al Executivului", a apreciat deputatul de opozitie Hiram Gaviria.

Presedintele Chavez a declarat totusi ca nu va transmite toate atributiile vicepresedintelui decat daca va simti ca "ii sunt slabite capacitatile". Hugo Chavez a promulgat totusi un decret care ii atribuie ministrului de finante Jorge Giordani unele competente administrative si economice.

Articol recomandat de sport.ro
Ce face marea campioană Monica Roșu, la 20 de ani după ce s-a retras din gimnastică. "E o altă carieră"
Ce face marea campioană Monica Roșu, la 20 de ani după ce s-a retras din gimnastică. "E o altă carieră"
Citește și...
Presedintele Venezuelei, Hugo Chavez: Am fost diagnosticat cu cancer
Presedintele Venezuelei, Hugo Chavez: Am fost diagnosticat cu cancer

Dovada ca nu iese fum fara foc, presedintele Venezuelei, Hugo Chavez, recunoaste in sfarsit ca a fost diagnosticat cu cancer.

"Presedintele Hugo Chavez se afla in stare grava". Ce spun oficialii venezueleni

Presedintele venezuelan, Hugo Chavez, care a suferit o interventie chirurgicala in Cuba in data de 10 iunie, se afla "in stare critica", a anuntat, sambata, cotidianul El Nuevo Herald.

Recomandări
Aproape toată ţara intră sub avertizări de viscol şi vânt. Meteorologii au actualizat prognoza. HARTĂ
Aproape toată ţara intră sub avertizări de viscol şi vânt. Meteorologii au actualizat prognoza. HARTĂ

Meteorologii au emis mai multe avertizări de vreme severă, valabile în perioada 27 decembrie, ora 10:30 – 29 decembrie, ora 21:00, ce vizează intensificări ale vântului, precipitații predominant sub formă de ninsoare, viscol, ghețuș și polei.

Donald Trump: „Zelenski nu are nimic până nu aprob eu. Aşa că vom vedea ce are”
Donald Trump: „Zelenski nu are nimic până nu aprob eu. Aşa că vom vedea ce are”

Preşedintele american Donald Trump s-a declarat vineri arbitrul suprem al oricărui acord de pace între Ucraina şi Rusia, el declarând pentru Politico faptul că, până nu aprobă el, Volodimir Zelenski „nu are nimic”.

Aproape 550 kg de articole pirotehnice deținute ilegal au fost descoperite de polițiști în urma unor percheziții în Vâlcea
Aproape 550 kg de articole pirotehnice deținute ilegal au fost descoperite de polițiști în urma unor percheziții în Vâlcea

Peste 550 de kilograme de articole pirotehnice, deținute și depozitate ilegal, au fost descoperite de polițiști în urma unor percheziții desfășurate în județul Vâlcea.