Cea mai populară aplicaţie de comunicare din lume pregăteşte o nouă funcţie de AI

62477004

Cea mai populară aplicaţie de comunicare din lume testează o funcţie care va rezuma mesajele necitite din mai multe conversaţii într-o singură operaţiune.

 

După ce, în urmă cu o lună, a introdus funcţia Message Summaries, care rezumă mesajele necitite dintr-un singur chat, WhatsApp pregăteşte acum o funcţie care face acelaşi lucru, dar pentru mai multe conversaţii simultan.

Aceasta permite rezumarea a până la cinci conversaţii cu mesaje necitite prin selectarea manuală a chat-urilor respective şi alegerea opţiunii Quick Recap din meniul contextual care poate fi invocat prin apăsarea butonului cu trei puncte din colţul dreapta sus al ferestrei principale.

Dincolo de faptul că poate fi folosită pentru mai multe conversaţii şi are altă denumire, această funcţie operează într‐un mod similar opţiunii Message Summaries.

Ambele folosesc inteligenţa artificială pentru a rezuma mesajele şi ambele promit respectarea intimităţii prin intermediul tehnologiei pe care Meta o numeşte Private Processing şi care ar trebui să nu permită accesarea mesajelor de nimeni altcineva.

Ambele funcţii sunt opţionale, astfel că, înainte de a putea fi folosite, atât Message Summaries, cât şi Quick Recap trebuie activate din meniul se configurare al aplicaţiei.

Facilitatea Quick Recap este deocamdată testată în versiune beta a aplicaţiei WhatsApp de Android, urmând a fi lansată cel mai probabil în următoarele luni.

Funcţiile de inteligenţă artificială din WhatsApp (şi alte produse Meta) nu sunt disponibile în Uniunea Europeană.

Articol recomandat de sport.ro
Ce lovitură! Vor să aducă Barcelona în România pentru inaugurarea stadionului
Ce lovitură! Vor să aducă Barcelona în România pentru inaugurarea stadionului
Citește și...
Masacru într-o sală de biliard. Cel puţin nouă oameni au fost împuşcaţi mortal într-o stațiune populară

Cel puţin nouă oameni au fost împuşcaţi mortal sâmbătă în timp ce jucau biliard într-un bar dintr-o staţiune de pe litoralul Ecuadorului, a anunţat procuratura, informează duminică AFP.

 

Comisarul european, alarmat de pericolele unor produse vândute de Shein și Temu: suzete și pelerine toxice. Reacția Temu

Comisarul european pentru justiție s-a declarat șocat de toxicitatea și pericolele prezentate de unele produse comercializate de Shein și Temu, în contextul în care Uniunea Europeană intensifică măsurile împotriva acestor platforme chinezești.

China intenţionează să interzică revânzarea maşinilor noi în primele şase luni de la înmatriculare. Care este motivul

Ministerul Industriei din China plănuieşte să interzică revânzarea maşinilor noi în termen de şase luni de la înmatriculare, a relatat sâmbătă publicaţia Auto Review.

Recomandări
România va exploata o sursă de energie cu potențial de 50 de ori mai mare decât Cernavodă. Ar putea acoperi tot consumul

Autoritățile pregătesc terenul pentru primele parcuri de turbine eoliene din largul Mării Negre. România are mare nevoie de soluții alternative de generare a energiei, mai ales în anii secetoși ca acesta. 

Război politic după decizia CCR pe „amendamentul Fritz”. Surse: Nicușor Dan așteaptă motivarea înainte de a acționa

Decizia CCR pentru legea integrității aprinde scena politică. Președintele Nicușor Dan crede că argumentele pe care le-a invocat în sesizarea trimisă erau solide și așteaptă motivarea Curții.

Exercițiu militar de amploare la Cincu. Militarii din șapte țări NATO s-au antrenat cu drone, tancuri și artilerie

O mie de militari din șapte state aliate au participat la un exercițiu organizat la Cincu, în Brașov, de Grupul de Luptă NATO din România.