Cancelarul Scholz respinge în continuare utilizarea armelor germane de către Ucraina împotriva unor obiective din Rusia

62441906
Agerpres

Cancelarul german Olaf Scholz insistă ca armele furnizate de ţara sa Ucrainei să nu fie utilizate împotriva unor obiective de pe teritoriul Rusiei, consemnează duminică dpa.

"Avem reguli clare convenite cu Ucraina pentru livrările de armament făcute până acum. Şi acestea funcţionează. Cel puţin aceasta este teoria mea", a declarat şeful guvernului la un eveniment de la Berlin consacrat împlinirii a 75 de ani de la adoptarea Constituţiei Germaniei.

După ce Rusia a invadat Ucraina în 2022, germanii le-au furnizat ucrainenilor piese de artilerie cu rază lungă de acţiune, cum ar fi lansatorul de rachete Mars II, care poate lovi ţinte la peste 80 de kilometri.

Preşedintele ucrainean Volodimir Zelenski afirmă însă că Ucrainei i s-a interzis să folosească armamentul occidental împotriva unor obiective din Rusia. Într-un interviu acordat recent ziarului New York Times, el a cerut aliaţilor permisiunea de a lovi poziţii de artilerie ruseşti din apropierea frontierei ucrainene. Până acum, Ucraina a lovit ţinte din Rusia doar cu drone de producţie proprie.

Politicianul ecologist Anton Hofreiter a fost primul care a luat poziţie în cadrul coaliţiei guvernamentale de la Berlin împotriva restricţiilor impuse Ucrainei la utilizarea armamentului primit din Occident. El a declarat sâmbătă grupului de presă Funke că "este vorba de protejarea populaţiei ucrainene" şi că "legislaţia internaţională permite unui stat atacat să lovească obiective militare din ţara agresoare".

Potrivit cotidianului New York Times, Statele Unite iau deja în considerare eliminarea restricţiilor respective impuse Ucrainei.

Ministrul britanic de externe David Cameron a afirmat într-o vizită făcută recent la Kiev că decizia de a utiliza armamentul britanic împotriva unor poziţii din Rusia îi revine Ucrainei. Moscova a reacţionat convocându-l pe ambasadorul Regatului Unit şi ameninţând cu represalii în cazul unui atac cu arme furnizate de acest stat.

Articol recomandat de sport.ro
Istvan Kovacs, făcut praf după ultimul meci din Champions League! Ce ar fi spus arbitrul român
Istvan Kovacs, făcut praf după ultimul meci din Champions League! Ce ar fi spus arbitrul român
Citește și...
Bangladesh se pregăteşte de sosirea unui puternic ciclon. Peste 800.000 de locuitori şi-au părăsit locuinţele

Cel puţin 800.000 de persoane din Bangladesh şi-au părăsit duminică satele de coastă pentru a se refugia în adăposturi de beton în interiorul ţării, în timp ce ţara se pregăteşte de sosirea unui ciclon foarte violent, informează AFP.

Motivul pentru care Donald Trump a fost huiduit de membri ai Partidului Libertarian, la Washington. FOTO&VIDEO

Donald Trump a fost huiduit de membri ai Partidului Libertarian ostili la Convenţia Naţională a formaţiunii, la Washington.

A furat un miliard de dolari și și-a cumpărat saltele care costau cât o casă. Magnat din banii a sute de mii de victime

Un magnat chinez este judecat la New York pentru furtul a peste un miliard de dolari de la clienți, păcăliți să investească în afacerile sale. Bărbatul și-a cumpărat, printre altele, un conac, un iaht, dar și saltele la 36.000 de dolari bucata.

 

Recomandări
Legea integrității a fost votată cu amendamentul Fritz. Senatorii au adoptat proiectul de care depind 770 de milioane de euro

Senatorii au adoptat prin vot Legea ANI, cunoscută și drept ”Legea integrității”, care este jalon în PNRR și de care depind aproximativ 770 de milioane de euro pentru România, termenul fiind 31 august. Senatul este cameră decizională.

Noi modificări la legea salarizării. Ce s-a schimbat în ultima variantă - surse

Noua variantă a proiectului legii salarizării bugetarilor aduce mai multe modificări față de forma anterioară, în special în ceea ce privește modul de calcul și control al sporurilor și finanțarea creșterilor salariale din sănătate.

Vești bune. Debitul Dunării este în creștere la intrarea în țară. Ce se întâmplă la Cernavodă

În timp ce România se confruntă cu o secetă prelungită care a afectat grav culturile agricole și rezervele de apă, iar centrala de la Cernavodă a fost oprită, Dunărea dă semne de revenire.