Benjamin Netanyahu pretinde că știe unde se află tot uraniul îmbogățit din Iran. Deține „informații interesante"

62554597
IMAGO

Premierul israelian Benjamin Netanyahu a afirmat că deține „informații interesante" cu privire la localizarea uraniului îmbogățit al Iranului.

El a făcut această remarcă în urma atacurilor aeriene americane asupra instalațiilor nucleare ale Teheranului din Fordow, Natanz și Esfahan.

Vorbind cu reporterii în timpul unui briefing de duminică, Netanyahu a confirmat că Israelul este la curent cu locația celor 400 de kilograme de uraniu îmbogățit la 60% ale Iranului, dar a refuzat să ofere detalii suplimentare, transmite rt.com.

„Am urmărit acest lucru foarte îndeaproape. Pot să vă spun că este o componentă importantă a unui program nuclear. Nu este singura componentă. Nu este o componentă suficientă. Dar este o componentă importantă și avem informații interesante cu privire la aceasta, pe care mă veți scuza dacă nu vi le împărtășesc", a spus el când a fost întrebat unde se află materialul.

Iranienii, atacați de americani cu MOP

El a confirmat, de asemenea, că situl nuclear subteran Fordow al Iranului a fost avariat într-un atac de duminică al bombardierelor americane, care ar fi implicat muniții de distrugere a buncărelor, celebra bomba MOP, dar a menționat că amploarea impactului rămâne neclară.

Potrivit lui Netanyahu, Israelul „a trebuit să acționeze" în urma a ceea ce el a descris ca fiind accelerarea Teheranului în direcția înarmării nucleare după uciderea liderului Hezbollah Hassan Nasrallah, în septembrie 2024. De asemenea, el a acuzat Iranul că își extinde programul de rachete și că intenționează să producă 300 de rachete balistice pe lună.

El a adăugat că Israelul este acum „foarte, foarte aproape" de atingerea obiectivului său de a elimina ceea ce el a numit dubla amenințare reprezentată de capacitățile nucleare și de rachetele Iranului.

„Nu ne vom continua acțiunile dincolo de ceea ce este necesar pentru a le realiza, dar nici nu vom termina prea devreme. Atunci când obiectivele sunt atinse, atunci operațiunea este completă și luptele se vor opri", a declarat el reporterilor, adăugând: „Israelul este foarte aproape de obiectivele pe care le-am stabilit în campania împotriva Iranului".

Iranul a negat în repetate rânduri că dorește să obțină arme nucleare și susține că programul său este pașnic. La începutul acestei luni, Agenția Internațională pentru Energie Atomică (AIEA) a confirmat că rezervele de uraniu îmbogățit ale Iranului continuă să crească, deși materialul rămâne sub nivelul de armament.

Teheranul a început să își sporească îmbogățirea după retragerea unilaterală a SUA din acordul nuclear din 2015, în 2018, sub președintele Donald Trump. Oficialii iranieni au acuzat Israelul că inventează amenințări pentru a justifica escaladarea militară și au avertizat că o nouă agresiune va declanșa un răspuns ferm.

Articol recomandat de sport.ro
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Citește și...
La Casa Albă se vorbește deja despre o „schimbare de regim” la Teheran. „De ce nu retrage poporul puterea acestui regim?”

Preşedintele american Donald Trump este „interesat în continuare” de a opţiunea diplomatică cu Iranul, anunţă luni o purtătoare de cuvânt a Casei Albe, după ce preşedintele american evoca cu o zi mai înainte o „schimbare de regim” la Teheran.

Statele UE care blochează sancțiunile pentru Rusia. Cine cere renunțarea la planul de interzicere a gazului

Ungaria și Slovacia au blocat luni progresul privind noile sancțiuni împotriva Rusiei, afirmând că doresc să vadă mai întâi abandonată o propunere separată de interzicere a gazului rusesc.

„Băiatul care poate zbura” a murit într-un salt în Alpii Elvețieni. Britanicul „s-a înălțat” pentru ultima dată

Campionul britanic Liam Byrne, în vârstă de 24 de ani, a murit pe muntele Gitschen, sâmbătă, după ce a decolat de la 2.400 m. Byrne, din Stonehaven, Aberdeenshire, a apărut recent într-un documentar BBC intitulat „Băiatul care poate zbura”.

Recomandări
Cum s-a ajuns la eșecul rușinos al legii salarizării. Patru miniștri n-au găsit în ultimii 5 ani o formulă potrivită

Cel puțin 770 de milioane de euro, atât ne costă negocierile eșuate privind legea salarizării din ultimii 5 ani. Au fost patru miniștri la Muncă, însă niciunul nu a reușit să găsească formula potrivită care să împace toate taberele implicate. 

Trump calmează aliații și dă asigurări că Putin nu va ataca NATO: „Am avut discuții bune cu el”

Preşedintele american Donald Trump a dat asigurări joi că omologul său rus, Vladimir Putin, 'nu va ataca un teritoriu al NATO', transmit AFP şi Reuters.

Dezastrul din Nepal, explicat: prăbușirea de la 7.000 de metri care a declanșat o viitură ireală

Dezastrul care a îndoliat Nepalul a pornit în câteva secunde, la peste 7.000 de metri altitudine, iar efectele s-au simțit la mai bine de 100 de kilometri distanță.