Dupa scandalul cu Merkel, Obama anunta la o televiziune germana: Serviciile de informatii vor continua sa spioneze strainii

Angela Merkel, Barack Obama

Presedintele american, Barack Obama, a avertizat ca serviciile de informatii americane vor "continua sa se intereseze de intentiile guvernelor din lume", intr-un interviu acordat televiziunii germane si difuzat sambata.

"Agentiile noastre de informatii, la fel ca agentiile germane si toate celelalte, vor continua sa se intereseze de intentiile guvernelor din lume, acest lucru nu se va schimba", a declarat el in cadrul acestui interviu acordat televiziunii publice ZDF, inregistrat vineri.

El a asigurat ca Angela Merkel nu are de ce sa se ingrijoreze de aceasta supraveghere, pentru ca niciunul dintre telefoanele ei mobile nu va fi ascultat de agentia de informatii NSA. El a insistat asupra "relatiilor de prietenie si incredere" care leaga, potrivit lui, cele doua tari.

Dar departe de el ideea de a renunta la aceste practici, a caror dezvaluire, anul trecut, de catre fostul consultant al NSA Edward Snowden a afectat puternic relatia transatlantica.

Strangerea de date de catre serviciile de informatii americane este "in serviciul obiectivelor noastre diplomatice si politice", a explicat presedintele.

Citește și
angela merkel
Angela Merkel a creat o comisie care sa identifice masuri de evitare a "turismului pentru beneficii"

"Si nu merita efortul de a avea un serviciu de informatii daca acesta se limiteaza la (colectarea de informatii) care pot fi citite in (cotidianul american) New York Times sau in (cotidianul german) Der Spiegel. Adevarul este ca prin definitie, misiunea serviciilor de informatii este aceea de a descoperi: ce gandesc oamenii? ce fac ei?", a continuat presedintele american.

Dezvaluirile de anul trecut privind presupusa interceptare a telefoanelor mobile ale unor lideri europeni, intre care cel al cancelarului german, au provocat un scandal in Europa si mai ales in Germania.

Anunturile lui Obama de vineri, care a promis sa reduca din competentele NSA in aceasta privinta, au fost intampinate cu scepticism in Germania, ca un prim pas dar insuficient.

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO | Fostul fotbalist al lui Dinamo aflat în juriu la Miss Venezuela, prezentat la noua echipă!
GALERIE FOTO | Fostul fotbalist al lui Dinamo aflat în juriu la Miss Venezuela, prezentat la noua echipă!
Citește și...
Dupa scandalul de spionaj, Obama o invita pe Merkel la Casa Alba. Ce a transmis presedintele SUA
Dupa scandalul de spionaj, Obama o invita pe Merkel la Casa Alba. Ce a transmis presedintele SUA

Presedintele american, Barack Obama, a invitat-o pe Angela Merkel, cancelarul Germaniei, in Statele Unite, in ceea ce este considerata o incercare de consolidare a relatiilor bilaterale dupa scandalul interceptarilor, relateaza AFP.

Angela Merkel a creat o comisie care sa identifice masuri de evitare a
Angela Merkel a creat o comisie care sa identifice masuri de evitare a "turismului pentru beneficii"

Angela Merkel a decis crearea unei comisii care sa analizeze posibilitatea introducerii unor garantii legale pentru limitarea "turismului pentru beneficii sociale", in incercarea de atenuare a disensiunilor din cadrul noii coalitii guvernamentale.

Cancelarul german Angela Merkel s-a ranit dupa ce a cazut la schi, in timpul vacantei de Craciun
Cancelarul german Angela Merkel s-a ranit dupa ce a cazut la schi, in timpul vacantei de Craciun

Cancelarul german Angela Merkel s-a ranit dupa ce a cazut la schi, in timpul vacantei de Craciun, fiind nevoita sa isi anuleze intalnirile prevazute saptamana aceasta.

Recomandări
CCR a amânat, pentru a patra oară, decizia privind pensiile magistraților. Judecătorii au ieșit din sală după 30 de minute
CCR a amânat, pentru a patra oară, decizia privind pensiile magistraților. Judecătorii au ieșit din sală după 30 de minute

Judecătorii Curții Constituționale au amânat pentru a patra oară decizia despre pensiile speciale ale magistraților. Toți cei nouă membrii ai CCR au intrat în ședință, dar au părăsit sala după 30 de minute.

Gerul se intensifică. Cod galben în cea mai mare parte a României. Vor fi -14 grade ziua
Gerul se intensifică. Cod galben în cea mai mare parte a României. Vor fi -14 grade ziua

Meteorologii au prelungi avertizarea de vreme deosebit de rece până miercuri dimineață. Potrivit ANM vom avea ger îndeosebi în timpul nopților și dimineților, precipitații mixte, polei și ghețuș, intensificări ale vântului.

România, în vizorul sabotorilor ruși. Moscova folosește „agenți de unică folosință” pentru operațiuni în Europa
România, în vizorul sabotorilor ruși. Moscova folosește „agenți de unică folosință” pentru operațiuni în Europa

Serviciul de informaţii al armatei ruse GRU a fost responsabil pentru o tentativă de incendiu, în 2024, asupra unei fabrici din Lituania care furnizează scanere de unde radio armatei ucrainene, au declarat vineri oficialii lituanieni.