Autoritatile lumii, in alerta. O miscare vrea sa “modernizeze planeta” si cheama la proteste

60519476

Autoritatile din lumea intreaga sunt in alerta maxima si se pregatesc pentru ample actiuni de protest anuntate in tari din toata lumea pentru data de 15 octombrie.

 

O „Revolutie Globala” vrea sa faca miscarea OWSOccupy Wall Street – ce s-a constituit la New York. Aceasta miscare s-a extins in lumea intreaga, ca o reactie impotriva marilor corporatii financiare de la care a pornit criza.

Organizatia a castigat numerosi adepti, iar in New York a organizat mai multe proteste violente, care s-au soldat numai in ultimele doua saptamani cu peste 1.000 de arestari.

Insa ultimul mesaj al OWS este cel care a alertat autoritatile din mai toate statele lumii. Adeptii sunt chemati sa faca „o schimbare adevarata”, sa „modernizeze planeta”, sa "creeze o lume noua". Mesajul a prins in randul celor care sunt afectati de criza si pentru data de 15 octombrie au fost deja anuntate proteste in Spania, Brazilia, Germania, Anglia, Grecia, Israel si chiar Ungaria. Fortele de ordine din aceste state se asteapta la actiuni violente, asa cum au fost cele de pana acum in Statele Unite.

Mesajul OWS care anunta protestele de la 15 octombrie este relativ pacifist, insa clipul postat pe youtube contine scene violente.
 

„Suntem constienti de coruptie, de minciuni, de razboaie, de sistemele nedrepte care incurajeaza comportamentele egoiste si antisociale, de violari ale drepturilor omului, de distrugerea acestei planete si a locuitorilor ei, de actiunile injuste si inumane ale corporatiilor globale pentru putere si profit… Si ne-am saturat! Pe 15 octombrie 2011 putem produce o schimbare adevarata, daca oamenii de bun simt ai acestei planete vor putea lasa deoparte nimicurile care ii separa si se vor uni! Revolutia Globala – 15 octombrie 2011. Vrem o democratie reala. Pentru oameni, facuta de oameni. Opriti masinaria – creati o noua lume! Acesta poate deveni un eveniment de cotitura… depinde de tine! Casa noastra, vietile noastre, viitorul nostru. Nu sunteti singuri. Viitorul e acum. E timpul sa modernizam planeta”. 

 

 

Nimeni nu stie cine este in spatele acestei miscari si a „Revolutiei Globale” din 15 octombrie, insa se speculeaza ca ar fi opera socialistilor si a serviciilor secrete rusesti. Speculatia are oarecare acoperire daca avem in vedere faptul ca actiunile de pana acum ale OWS au fost amplu mediatizate de televiziunile din Rusia, in timp ce cele occidentale au ignorat total subiectul pana sambata, cand protestele de la New York s-au soldat cu sute de arestari.
 

Articol recomandat de sport.ro
Viral! Iubita l-a pus într-o postură jenantă chiar la prezentarea oficială
Viral! Iubita l-a pus într-o postură jenantă chiar la prezentarea oficială
Citește și...
Cea mai calduroasa toamna din ultimii 100 de ani. Englezii sunt uimiti: 30 de grade in octombrie

Nu doar noi ne bucuram de o adevarata vara indiana. In vestul Europei, vremea este chiar mai neobisnuita pentru data din calendar.

A fost retinut principalul suspect in cazul romanului macelarit cu o sabie la Torino. Are 19 ani

Abia intrat in viata de adult, un roman de 19 ani si-a pecetluit deja soarta cu o crima infioratoare. El este principalul suspect in cazul romanului executat joi la Torino, in stil mafiot.

VIDEO. Tiganii din Romania au ajuns la Cambridge si i-au lasat pe englezi cu gura cascata

Dupa ce i-au scandalizat pe englezi cu furturile din magazine sau tupeul de a se instala fara permisiune in casele neocupate, romii din tara noastr au reusit sa starneasca interesul oamenilor din renumitul oras universitar Cambridge.

Recomandări
HARTĂ: Eclipsa de Soare din 12 august 2026: la ce oră începe și unde se vede cel mai bine în România evenimentul astronomic

Astăzi, 12 august 2026 are loc cea mai importantă eclipsă de Soare a anului, un fenomen astronomic vizibil parțial și din România, dar care va putea fi admirat în forma sa totală în special din Spania și din regiuni nordice precum Islanda și Groenlanda.

Președintele se opune pentru a doua oară legii privind ariile protejate. Actul, trimis spre reexaminare în Parlament

Preşedintele Nicuşor Dan a solicitat Parlamentului reexaminarea legii care permite modificarea limitelor unor arii naturale protejate pentru realizarea unor proiecte hidroenergetice începute înainte de 29 iunie 2007.

Filmul tragediei din Dâmbovița, unde cinci persoane și-au pierdut viața. Cum a provocat tânărul fără permis accidentul

Un tânăr fără permis a provocat un accident rutier în care și-au pierdut viața atât el, cât și alți patru oameni, marți noapte, în județul Dâmbovița.