Atac armat într-o biserică din Texas. 27 de morți și 24 de răniți. Mesajul lui Donald Trump

61920001

Un bărbat a deschis focul într-o biserică baptistă din Sutherland Springs, Texas, duminică, relatează presa americană.

UPDATE 22:55: Donald Trump a urmărit evenimentele care au lovit Texasul și scris pe Twitter un mesaj din Japonia, unde se află grație turneului său asiatic ce va dura 13 zile: „Dumnezeu să fie cu acești oameni din Sutherland Springs, Texas. FBI și forțele de ordine se află la locul faptei. Am monitorizat situația din Japonia”, scrie președintele Statelor Unite.

 

Potrivit BBC NEWS, cel puţin 27 de persoane şi-au pierdut viaţa și alte 24 au fost rănite.

Autorităţile au precizat că deocamdată nu se cunosc motivele pentru care atacatorul a deschis focul.

"Toate rugăciunile noastre se îndreaptă către cei care au fost afectaţi de acest act malefic. Mulţumim forţelor de ordine pentru promptitudinea cu care au intevenit", a declarat guvernatorul Texasului, Greg Abbott.

Atacatorul a fost împuşcat. Potrivit unui martor, printre victimele atacului se numără şi un copil de doi ani.

Cel puţin şase elicoptere s-au deplasat la faţa locului pentru a-I transporta pe răniţi la spitalele din zonă.

Şeriful Joe Tackitt a confirmat că sunt mai multe persoane rănite sau decedate, printre care şi copii.

Articol recomandat de sport.ro
Clara a spus totul despre iubitul cu 53 de ani mai în vârstă: ”Primesc multe critici”
Clara a spus totul despre iubitul cu 53 de ani mai în vârstă: ”Primesc multe critici”
Citește și...
O fostă deputată britanică, susţinătoare a Brexitului, a fost găsită moartă, cu răni grave pe corp

Poliţia britanică a arestat vineri un bărbat suspectat de uciderea lui Ann Widdecombe, după ce fosta deputată conservatoare în vârstă de 78 de ani, care devenise în ultimii ani politiciană a partidului antiimigraţie Reform UK, a fost găsită moartă.

Au murit arși în mașini când încercau să fugă din infern. Cel puțin 12 oameni au pierit în incendiile din Spania

Autoritățile de la Madrid și Londra deplâng o „tragedie fără precedent”, după ce 12 oameni au pierit într-un incendiu care a pârjolit un sat din sudul Spaniei.

Fără verighetă, dar cu drepturi. Guvernul britanic pregătește o schimbare majoră pentru milioane de cupluri necăsătorite

Să locuiești ani la rând cu partenerul fără să fii căsătorit ar putea să nu mai însemne, din punct de vedere legal, că rămâi fără nicio protecție. Guvernul britanic propune noi reguli pentru milioane de cupluri necăsătorite.

Recomandări
Nicușor Dan ar fi decis pe cine vrea să desemneze premier. Pe cine ar urma să mizeze acum, după două eșecuri

Premierul cu numărul 14 din ultimii zece ani este greu de găsit, la fel și majoritatea din Parlament pentru instalarea acestuia.

Au murit arși în mașini când încercau să fugă din infern. Cel puțin 12 oameni au pierit în incendiile din Spania

Autoritățile de la Madrid și Londra deplâng o „tragedie fără precedent”, după ce 12 oameni au pierit într-un incendiu care a pârjolit un sat din sudul Spaniei.

România va pierde peste trei milioane de locuitori în următoarele decenii. Declinul a fost oprit de imigranți în ultimii ani

Scăderea populației nu mai poate fi oprită, iar România va ajunge la 15,6 milioane de locuitori în 2080. Este semnalul de alarmă tras de specialiștii în demografie, care susțin că societatea se va schimba profund în următoarele decenii.