Armata israeliana a ajuns in Gaza!

60221755

Ministrul israelian al apararii Ehud Barak a declarat ca operatiunea terestra a Israelului din Fasia Gaza va continua pe parcursul mai multor zile.

Presa israeliana sprijina duminica ofensiva terestra a armatei in Fasia Gaza, incepand sa se intrebe in legatura cu mijloacele de a pune capat din punct de vedere politic unei confruntari sub forma de razboi, relateaza AFP.

"Nu este o «operatiune terestra», ci un adevarat razboi, un razboi pentru a ne apara casele si vietile", scrie cotidianul de mare tiraj Yediot Aharonot.

Potrivit acestuia, "Israelul si-a trimis trupele in Gaza fara asteptari iesite din comun, cu numeroase temeri, in speranta de a atinge obiective limitate", care constau in primul rand in stoprea tirurilor cu racheta.

Si tocmai prin faptul ca Israelul nu este tentat de un obiectiv mai ambitios, precum "cel de a pune capat unui regim Hamas", aceasta operatiune are sanse de reusita, adauga el.

Consiliul de Securitate al ONU a incheiat sambata seara o reuniune pe tema situatiei din Fasia Gaza, fara a reusi sa ajunga la un acord in privinta unui text care sa ceara incetarea ostilitatilor, a anuntat presedintele sau, ambasadorul Frantei, Jean-Maurice Ripert, citat de AFP.

"Membrii Consiliului nu au ajuns la un acord", a declarat Ripert dupa patru ore de consultari.

"A fost o convergenta de viziuni pentru a ne exprima ingrijorarea fata de intensificarea violentelor si deteriorarea situatiei" si "pentru a cere un armistitiu imediat, permanent si respectat", a adaugat totusi ambasadorul.

Potrivit lui, aceasta convergenta de viziuni a aparut si in privinta necesitatii de a "proteja populatia civila" din Gaza si de a "permite si facilita furnizarea de asistenta umanitara" acesteia.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Căsătorie civilă între Andreea Bălan și tenismenul Victor Cornea: ținuta îndrăzneață a cântăreței
FOTO Căsătorie civilă între Andreea Bălan și tenismenul Victor Cornea: ținuta îndrăzneață a cântăreței
Citește și...
Tucker Carlson își cere scuze pentru că ”a indus lumea în eroare” în legătură cu Donald Trump: ”O să mă chinuie treaba asta”

Ruptura lui Tucker Carlson cu președintele SUA Donald Trump — pe care fostul prezentator al Fox News l-a susținut odată cu tărie — a luat o întorsătură surprinzătoare.

Rusia nu a înregistrat niciun câștig teritorial în martie, o premieră în doi ani. Cum a reușit Ucraina să blocheze ofensiva

Situaţia Ucrainei pe frontul de luptă împotriva Rusiei este în prezent cea mai bună din ultimul an datorită dronelor şi a apărării aeriene eficiente, a declarat ministrul ucrainean de externe, Andrii Sîbiga, relatează AFP.

Rusia vrea să taie total petrolul spre Germania: presiune directă asupra principalului furnizor de arme pentru Ucraina

Rusia intenționează să oprească exporturile de petrol din Kazahstan către Germania începând cu 1 mai, au relatat Reuters și Financial Times, citând surse. 

Recomandări
LIVE UDPATE, criză politică. Consultări la Cotroceni. Ilie Bolojan: ”Am avut un dialog bun cu președintele Nicușor Dan”

Preşedintele României, Nicuşor Dan, a început astăzi, la Palatul Cotroceni, primele consultări cu liderii partidelor parlamentare care au format Guvernul Bolojan.

Surse: Conducerea PSD a decis ca miniştrii social-democraţi să demisioneze din Guvern joi dimineaţă

Toţi miniştrii de la PSD îşi vor da demisia joi dimineaţă, înainte de şedinţa de Guvern. Totodată, îşi va prezenta demisia şi secretarul general al Guvernului, Radu Oprea, susțin surse din PSD citate de Agerpres.

Ilie Bolojan, lăudat de la Bruxelles pentru „curajul” de a guverna și pentru reformele asumate într-un context dificil

Preşedintele Partidului Popular European, Manfred Weber, l-a lăudat pe premierul Ilie Bolojan pentru rezultatele obţinute şi reformele asumate, subliniind că acesta are sprijinul deplin al partenerilor europeni.