Americanii au încercat să ucidă al 2-lea lider iranian, după Soleimani. Ce s-a întâmplat

62103567
AFP

După lichidarea generalului iranian Qassem Soleimani, forțele armate americane au avut o a doua tentativă de ucidere a unui înalt oficial iranian din Gardienii Revoluției.

Potrivit New York Times, este vorba despre Abdul Reza Shahlai, iar militarii SUA au încercat să-l ucidă printr-un atac aerian cu drone în Yemen, în aceeași zi în care a fost omorât Suleimani, însă de această dată nu au mai reușit.

Americanii oferă o recompensă de 15 milioane de dolari pentru informații care să ducă la prinderea lui Shahlai.

Acesta este acuzat că ar fi fost implicat în organizarea unor atacuri asupra aliaților SUA, printre care și tentativa de ucidere, în 2011, a ambasadorului saudit în SUA.

Shahlai era stabilit în Yemen, unde Iranul îi sprijină pe rebelii Houthi, care se luptă cu coaliția condusă de Arabia Saudită - coaliție care primește informații, ajutor și logistică de la armata americană.

 

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Diletta Leotta s-a fotografiat în cel mai strâmt costum de baie și i-a înnebunit pe fani: ”Zoom incontrolabil”
GALERIE FOTO Diletta Leotta s-a fotografiat în cel mai strâmt costum de baie și i-a înnebunit pe fani: ”Zoom incontrolabil”
Citește și...
Alertă în Filipine. Un vulcan ar putea erupe în apropierea capitalei Manila

Vulcanul Taal, aflat în apropiere de Manila, capitala arhipelagului Filipine, a trecut duminică printr-un episod de erupţie freatică, aruncând până la 1 kilometru în atmosferă coloane de aburi şi cenuşă.

Momentul emoționat în care un copil se întoarce la școală, după 3 ani de lupte cu cancerul

Un băiețel de 6 ani din Statele Unite, diagnosticat cu cancer în urmă cu trei ani, s-a întors la şcoală după ce a terminat tratamentul de chimioterapie, și a fost întâmpinat într-un mod emoţionant de către colegii săi.

Directorul Boeing demis după dezastrul 737 MAX va primi totuşi 62 de milioane de dolari

Dennis Muilenburg pleacă din fruntea Boeing, dar nu fără o compensaţie uriaşă - la care se adaugă un pachet substanţial de acţiuni.

Recomandări
ANAF pregătește o nouă procedură pentru veniturile nedeclarate. Contribuabilii vor fi notificați și pot fi chemați la audieri

ANAF pregătește o nouă procedură pentru persoanele care au obținut venituri anul trecut, dar nu și-au declarat contribuțiile la pensie și sănătate. 

”Izvoare de sănătate”. La Slănic Moldova, locurile la tratament se rezervă cu un an înainte, dar studiile clinice lipsesc

Începem campania: „Izvoare de sănătate”, despre una dintre puținele bogății pe care România nu le-a pierdut de tot: apele ei sărate, minerale și termale. 

Câte femei conduc, de fapt, marile companii din România. Cristina Chiriac: Numărul e neschimbat, deși legea s-a modificat

Legea care trebuia să crească reprezentarea femeilor în conducerea companiilor listate nu a făcut mari schimbări. Într-un interviu, Cristina Chiriac, președinta CONAF, explică de ce numărul femeilor din consiliile analizate a rămas exact același: 82.